foto: Unsplash

Globálne otepľovanie je obrovským problémom, proti ktorému sa snažia bojovať mnohí vedci. Nedávno sa objavila štúdia, ktorá navrhuje jedno zaujímavé riešenie.

Aj napriek tomu, že mnoho ľudí prehodnocuje svoje správanie a snaží sa žiť viac ekologicky, niektoré problémy, ktoré má naša planéta, sa musia vyriešiť iným ráznejším spôsobom. Medzi takéto problémy patrí napríklad globálne otepľovanie, proti ktorému bojuje ľudstvo už dlhé roky. 

Článok pokračuje pod videom ↓

O globálnom otepľovaní počul snáď už každý. Topenie ľadovcov, zmeny počasia a mnoho iných následkov, ktoré si v dnešnej dobe už môžeme všímať aj na vlastné oči, sa dejú práve kvôli tomuto problému. Tím vedcov z Harvardu však prišiel s novým výskumom, ktorý síce neodvráti globálne otepľovanie úplne, ale dokáže proti nemu aspoň sčasti bojovať.

foto: Pexels

Nový výskum si zakladá na solárnom geoinžinierstve. Vedci chcú totižto pomocou aerosólov, ktoré budú rozprášené v našej atmosfére, odvrátiť časť slnečných lúčov, ktoré otepľujú našu planétu.

Vo všetkom však musí byť nejaký háčik a rovnako je to aj pri tomto výskume. Takéto odrážanie lúčov späť do vesmíru môže byť riskantné pre určité miesta na Zemi, kde by mohlo prísť k veľkým klimatickým zmenám, ako napríklad k hurikánom.

Práve kvôli podobným obavám mnohých ľudí zo solárneho geoinžinierstva, spravili výskumníci model na simuláciu extrémov ako napríklad vysoké teploty, zrážky či tropické búrky. Táto predpoveď bola publikovaná v Nature Climate Change, kde sa tím vedcov vyjadril, že rôzne účinky, o ktorých sa hovorí, sú mierne „nadhodnotené“. Modely predpovede naznačujú, že geoinžinierstvo dokáže znížiť otepľovanie až o polovicu na celom svete. Výsledkom by bolo len 0,5% miest, ktoré by mali zhoršené klimatické podmienky.

„Predchádzajúce výskumy predpokladali, že solárne geoinžinierstvo by nevyhnutne viedlo len k víťazom a porazeným, pričom niektoré regióny utrpia väčšie škody a niektoré skoro žiadne. Náš nový výskum však spochybňuje tieto predpoklady. Vo výskume vidíme celkové zníženie klimatických rizík pre ktorýkoľvek región,“ vyjadril sa Peter Irvine, autor štúdie.

wikimedia.org

Nie každý má však rovnaký názor na geoinžinierstvo. Mnohí ľudia ho berú rovnako ako napríklad geneticky modifikované potraviny a boja sa mnohých vedľajších účinkov, ktoré by mohlo mať.

Na druhej strane však tento výskum vyzerá sľubne. Je totižto skvelým východiskovým bodom, ktorý by dokázal zachrániť planétu aspoň sčasti.

„Jednou z najdôležitejších otázok tejto doby je tá, ako pochopiť a správne využiť nové technológie v prospech celého ľudstva. Budúce generácie nám neodpustia, ak na to nedokážeme presvedčivo odpovedať,“ uviedol vo vyhlásení bývalý generálny tajomník OSN Ban Ki-Moon.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články