Foto: Pixabay

Užívanie drog sa vždy spája s určitou mierou rizika. Ktoré drogy sú tie najhoršie?

Tak ako je ľudstvo staré, tak dlho užíva drogy. Dokonca aj pračlovek poznal drogy. Stačilo, že našiel nahnité ovocie, ktoré skonzumoval a pocítil opojnú silu alkoholu. Aj keď dnes sa ku konzumáciu zhnitého ovocia uchýli len málokto, alkohol je stále veľkou metlou ľudstva. Okrem alkoholu ale existuje celý rad drog s rôznymi účinkami, a tiež rôznou mierou nebezpečenstva, ktoré po ich aplikovaní hrozí. Spoločnosť Global Drug Survey zozbierala informácie od vyše 100 tisíc konzumentov drog po celom svete a zostavili tak rebríček nebezpečenstva jednotlivých drog. 

Podľa ich zistení sú najbezpečnejšou drogou magické huby, u nás známe ako lysohlávky. Tie obsahujú aktívnu látku psilocybin, ktorá vyvoláva halucinácie. Ďalšou, druhou najbezpečnejšou drogou v poradí, je marihuana a následne LSD. Na druhej strane rebríčka sa nachádza metamfetamín – pervitín ako najnebezpečnejšia droga. Zaujímavosťou je, že druhou najhoršou drogou je syntetická marihuana, čo je v silnom kontraste s marihuanou vytvorenou klasickým spôsobom. Syntetická marihuana sa vyrába z chemicky vytvoreného THC, ktoré je pomocou rozpúšťadiel napúšťané do bylín. Treťou najhoršou drogou je alkohol.

Global Drug Survey

Rebríček nebezpečnosti bol zostavený podľa prieskumu, v koľkých prípadoch užívatelia konkrétnych drog museli vyhľadať lekárske ošetrenie. Prieskum bol realizovaný na 115 523 respondentoch, z viac ako 50 krajín sveta. Ku konzumácii lysohlávok sa prihlásilo takmer 10 tisíc ľudí, no lekársku pomoc v súvislosti s ich konzumáciou vyhľadalo iba 0,2% z nich, čo predstavuje necelých 20 ľudí. Pri metamfetamíne už lekárske ošetrenie vyhľadá takmer 5% užívateľov, čo je skutočne vysoké číslo.

Vyhľadávanie lekárskeho ošetrenia po konzumácií drog je teda takéto:

  • Lysohlávky: 0,2%
  • Marihuana: 0,6%
  • LSD: 1,0%
  • Kokaín: 1,0%
  • Amfetamín: 1,1%
  • MDMA: 1,2%
  • Alkohol: 1,3%
  • Syntetické konope: 3,2%
  • Metamfetamín: 4,8%

Výskum tiež priniesol zaujímavú informáciu. Až takmer 82% ľudí, ktorí niekedy užili lysohlávky ich užilo preto, lebo chceli zažiť psychedelický stavy na vlastnej koži. Je ale určite namieste dodať, že ani konzumácia magických húb rozhodne nie je bez rizika a to najmä v prípade, ak sa okrem nich konzumuje aj alkohol. Na druhej strane, veľkou výhodou lysohlávok ale napríklad aj LSD je to, že sa na týchto drogách prakticky nedá vybudovať závislosť, čo sa o iných drogách z rebríčka nedá tvrdiť.

Konzumáciu hociktorej drogy ale rozhodne nemôžeme odporučiť a to hlavne z dôvodu, že každý človek je jedinečný a na rôzne drogy každý reaguje rozdielne. V prípade, ak má niekto navyše psychické problémy, môžu drogy pôsobiť ako spúšťač závažných ochorení, napríklad schizofrénie. Ďalším, nemenej významným faktorom je to, že tieto drogy sú nelegálne a ich konzumácia je vždy spojená s trestnoprávnym postihom.

Pozri aj: Takto bude podľa aktuálnych predpovedí vyzerať človek o 1 000 rokov evolúcie

theguardian.com
Uložiť článok

Najnovšie články