Foto: Profimedia / Flickr - Maciek Lulko

Táto stavba patrí k najkontroverznejším projektom 21. storočia.

Manhattan patrí k najprestížnejším adresám pre tých, ktorí sú za bývanie v prepychových nehnuteľnostiach ochotní platiť aj desiatky miliónov eur. Podobný scenár mal aj tretí najvyšší mrakodrap v New Yorku, ktorého obývanie a fungovanie sa z rozprávky mení priamo na katastrofu. Počuli ste už o 432 Park Avenue?  

V článku o 432 Park Avenue sa dočítate aj: 

  • kedy začala výstavba;
  • koľko stál meter štvorcový priestoru;
  • za akú priemernú cenu sa predávali byty;
  • na čo šokujúce narazili rezidenti;
  • prečo hromadne predávajú byty.

Absolútne centrum Manhattanu, ktorý je populárny tisíckami vysokých a ešte vyšších budov, hotely ako Ritz či Four Seasons rovno cez cestu. Dostatočne luxusná adresa, však? Niekde v tejto lokalite na 57. ulici stojí aj 432 Park Avenue, mrakodrap, ktorý mal byť synonymom moderného luxusu.

Foto: Unsplash

Budova sa týči len pár krokov od známeho Central Parku, ktorý je, mimochodom, najfilmovanejším miestom na celom svete. Dokonca aj exteriér veže 432 Park Avenue je vo viacerých známych filmoch. Dobre, že len exteriér, pretože zvnútra by v rámci kinematografie muselo ísť o drámu, respektíve ľahší horor.

Táto 426-metrová budova sa síce podľa NY Times pýši statusom tretej najvyššej obytnej stavby na svete, no dnes ju obývajú len tí najodvážnejší. Už viac ako dva roky sa totiž množia sťažnosti majiteľov bytov, pričom nejde o obyčajný bytový dom zo 60. rokov, ale o 85-poschodový mrakodrap, kde sa priemerná cena bytu pohybovala na úrovni 18,4 miliónov eur.

Výstavba trvala tri roky

Na pôvodnom mieste tohto mrakodrapu stál od roku 1926 hotel Drake, ktorý mal 21 poschodí a 495 ubytovacích jednotiek. Po nútenom predaji a demolácii ostal pozemok v „srdci“ Manhattanu prázdny. Spoločnosť CIM predložila na začiatku roka 2012 plány na výstavbu luxusného moderného mrakodrapu, ktorý preskočí ostatné newyorské konštruktérske skvosty.

Foto: Profimedia

Za 12 mesiacov stavba pomerne rýchlo napredovala. Investori do výstavby „naliali“ 1,25 miliardy amerických dolárov, čo sa im prirodzene muselo aspoň z nejakej časti vrátiť. Pozvali tak vychýrených dizajnérov a architektov, aby navrhli tie najvýhodnejšie bytové jednotky za poriadne vysokú cenu, uvádza The Guardian.

Ako informovali developeri v marci 2013, cena za meter štvorcový bývania v tejto budove sa predávala za astronomických približne 74-tisíc eur. Ak sa pýtate, či bol o tak drahé bývanie záujem, treba podotknúť, že už v lete bola predaná polovica apartmánov, štúdií a menších bytov. Stavba sa dokončila v decembri 2015, pričom na začiatku ďalšieho roka bolo predaných 90 % bytových priestorov.

Foto: Ali Zifan, modified by DigbyDalton to include 432 Park Ave, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Do priestranných luxusných bytov s priamym výhľadom na Central Park sa sťahovali primárne cudzinci. Ako píše Der Spiegel, išlo o multimilionárov z rôznych kútov sveta, primárne z Ruska, Brazílie a Číny. Až polovicu priestorov obývali, respektíve mali vo vlastníctve ľudia zo zahraničia.

Aké boli ceny bytov?

Aj keď vieme cenu za meter štvorcový či priemernú sumu za byt, z cifry za niektoré apartmány sa vám zakrúti hlava. Dva strešné apartmány sa v roku 2018 predali spolu za 60 miliónov eur. Ďalšie tri luxusné mezonety na najvyššom poschodí mali o rok na to cenovku 90 miliónov eur.

Foto: Profimedia (Záber počas výstavby, 2014)

Najväčší a najluxusnejší apartmán v budove si ešte v roku 2016 kúpil saudskoarabský podnikateľ Fawaz Aholkair, za tento kus nehnuteľnosti zaplatil 89 miliónov eur. On, ale aj desiatky ďalších majiteľov sa však za ostatných 12 mesiacov chce svojich milionárskych bytov zbaviť. A to aj napriek tomu, že podľa Der Spiegel boli luxusné apartmány 10 mesiacov z roka prázdne.

Pokazené výťahy, zatekanie, hluk a kývanie

Väčšinu z vyššie napísaných ťažkostí možno pozná viacero z nás, ktorí bývali/bývajú v bytových domoch z minulého storočia. Žiaľ, toto je problém aj na 432 Park Avenue, píše The New York Times. Vedenie bytových jednotiek začalo v roku 2021 kopiť sťažnosti majiteľov, ktorí dokopy nahlásili až 1 500 konštrukčných chýb.

Medzi najčastejšie patrili (a stále patria) najmä problémy s hlukom a vibráciami v bytových interiéroch. Viacero sťažností sa týkalo aj citeľného kývania úzkej a vysokej budovy, najmä pri silnejšom vetre. Veľa majiteľov malo tiež „šťastie“ na kompletne zatečené steny, pričom to všetko súvisí s nepozornou prácou stavbárov, píše Fortune.

Foto: Epistola8, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Majitelia sa ale sťažujú aj na výťahy. Aj keď ich je v budove 11, sú naprogramované tak, aby pri silnejšom vetre spomalili, čo ale robia oveľa častejšie. Výťahy sa tiež opakovane úplne vypínajú, čo neraz uväznilo obyvateľov a ich rodinných príslušníkov. Vo viacerých prípadoch ostali ľudia vo výťahu uväznení aj niekoľko hodín.

Ako sa teda dá zhrnúť pozícia mrakodrapu, ide o pomerne novú, len 7 rokov starú budovu, ktorej byty sa predávali len vplyvným a veľmi bohatým ľuďom, ktorí zatekanie, hluk a vibrácie spôsobené vetrom určite nečakali. Nie je teda žiadnym prekvapením, že okrem Fawaza Alhokaira sa teraz snažia o predaj predražených bytov aj ostatní.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 432 Park Avenue Condominiums (@432park)

Najväčším problém tak netaraz ostáva fakt, že aj keď sú byty v roku 2022 ponúkané pokojne za tretinu pôvodnej ceny, nikto o nich nemá záujem. Hlavný investor stavby, Macklowe Properties a developeri z CIM Group, tak v súčasnosti čelia žalobe o 250 miliónov dolárov ako kompenzáciu za „odfláknutú“ prácu na budove, ktorá spočiatku predstavovala absolútny skvost manhattanskej mrakodrapovej džungle, dodáva Fortune.

432 Park Avenue aj naďalej ostáva treťou najvyššou obytnou budovou, ktorú v skutočnosti pre jej konštrukčné nedostatky a riziká obýva len zlomok pôvodných majiteľov. Developerov, architekta a investorov čaká v New Yorku súdne konanie, ktoré rozhodne o budúcnosti samotnej stavby, ale aj jej rezidentov.

Uložiť článok

Najnovšie články