Zábery z nového seriálu Monster: The Jeffrey Dahmer Story Foto: Profimedia

Upozorňujeme, že článok prezrádza detaily zo života Jeffreyho Dahmera.

Obľúbený streamovací gigant si pripravil lahôdku pre všetkých milovníkov seriálov s tematikou skutočných zločinov. Dnes streamovacia služba uviedla desaťdielny seriál s názvom Monštrum: Príbeh Jeffreyho Dahmera (Monster: The Jeffrey Dahmer Story), ktorý divákom priblíži brutálne vyčíňanie jedného z najznámejších sériových vrahov, Jeffreyho Dahmera. 

„Usvedčený zabijak Jeffrey Dahmer za viac ako desať rokov zavraždil sedemnásť mladých chlapcov a mužov. Ako je možné, že tak dlho dokázal unikať spravodlivosti?“ pýta sa oficiálny text distribútora a životopisná krimi dráma hľadá odpoveď na túto otázku prostredníctvom pohľadu na jeho život, zločiny, ktoré spáchal a predovšetkým obete, ktoré po sebe zanechal.

Záber z nového seriálu Monster: The Jeffrey Dahmer Story Foto: Profimedia

Netflix stavil na fanúšikov, ktorí zbožňujú skutočné zločiny

Za vznikom novinky stoja tvorcovia Ryan Murphy a Ian Brennan a do hlavnej úlohy bol obsadený Evan Peters, ktorý sa objavil napríklad vo filme Bitkári, v sérii X-Men či v pokračovanía Deadpool 2. S Ryanom Murphym spolupracoval na niekoľkých sériách antologického hororového seriálu American Horror Story.

Nové spracovanie nerozpráva Dahmerov príbeh priamo z jeho pohľadu, ale zameria sa práve na obete, ktoré brutálnym spôsobom pripravil o život. Dôležitým aspektom seriálu je aj snaha o psychologické vykreslenie tohto vraha.

Netflix svojim divákom pravidelne dávkuje true crime filmy a seriály a mnohé z nich sa tešia nemalej obľube. V tomto prípade sa snaží prilákať k obrazovkám nevšedným spracovaním príbehu jedného z najznámejších vrahov a kanibalov.

Prvé divácke recenzie seriálovej novinky sú viac než pozitívne a fanúšikovia zločinu, ktorí ju ešte nestihli vidieť, v tejto chvíli napäto čakajú, kedy sa do nového „Dahmera“ pustia. Kto ale bol Jeffrey Dahmer a aké zvrátené činy spáchal?

V článku sa dozviete aj:

  • kedy začal Jeffrey Dahmer svoje vražedné vyčíňanie;
  • podľa čoho si vyberal svoje obete;
  • čo s nimi robil a aké zverstvá páchal;
  • ako dlho trvalo, kým boli jeho kruté činy odhalené;
  • aké nepríjemné prekvapenie čakalo na políciu v jeho byte.

Príbeh Jeffreyho Dahmera

Jeffrey Dahmer sa narodil 21. mája 1960 a ako uvádza Britannica, jeho vyčíňanie začalo v roku 1978. Za svoje kruté činy získal príznačnú prezývku Milwaukee Cannibal. Na svedomí má smrť 17 mužov a pri výbere obetí sa zameriaval na konkrétne typy. Tými boli afroamerickí a ázijskí homosexuáli, ktorí napríklad pracovali v gay baroch. Sám mal iba 18 rokov, keď zavraždil prvého z nich.

Jeffreyho zvrátené chúťky a bujná predstavivosť nepoznali hraníc. Svoje obete škrtil a následne ich telá rezal na menšie kusy. Tým to nekončilo a na mŕtvych mužoch sa po ich smrti ukájal.

Ich telá sa objavovali rozrezané na malé kúsky a rozhádzané na rôznych miestach. Biography dokonca píše, že si odrezané mužské genitálie alebo hlavy svojich obetí vešal po dome ako trofeje. Uspokojoval si prostredníctvom nich svoje nekrofilné pudy a jedol kusy ľudského mäsa.

Záber z nového seriálu Monster: The Jeffrey Dahmer Story Foto: Profimedia

Po byte mal kusy tiel, v chladničke mrazil ľudské orgány

Osudným sa Dahmerovi stal pokus o vraždu chlapca, ktorému sa podarilo utiecť a ten priviedol políciu priamo k Jeffreymu. V jeho garsónke číslo 213 sa im naskytol nepríjemný pohľad na odrezané ľudské hlavy, orgány uložené v chladničke alebo nedokončenú pitvu jeho poslednej obete.

History zas uvádza, že v malom byte sa nachádzalo niekoľko ľudských hláv uložených v chladničke alebo mrazničke aj rozkladajúce sa telá naložené v kyseline. Ako ukazuje hneď prvá časť seriálovej novinky, zápach v Dahmerovom byte bol taký silný, až prenikal aj poza jeho múry a zachytili ho susedia. Objavené dôkazy dokonca naznačovali, že mal byť kanibalom.

Ako informuje portál Biography, okrem toho polícia u Dahmera doma našla aj množstvo fotografií jednotlivých fáz rozkúskovania ľudí. Dôvodom vraj bolo, že si chcel znova pripomínať jednotlivé pocity a znovuprežívať tieto „zážitky“. Jeffrey pred políciou nič neskrýval a hneď po chytení im do detailov vyrozprával svoje kruté činy. Výsluch trval šesť hodín.

Záber z nového seriálu Monster: The Jeffrey Dahmer Story Foto: Profimedia

Krutosť vychádzala z detstva

Jeffrey tvrdil, že bol ako malý chlapec vo svojich ôsmych rokoch znásilnený. Bol vyhodený ako člen amerických podzemných síl pre alkoholizmus a násilie. Už v tomto období na mieste, kde bol prevelený, sa udialo niekoľko nevyriešených vrážd. Či je však za ne zodpovedný on, sa nikdy nepotvrdilo.

Jeffrey Dahmer bol zatknutý v roku 1991, čo znamená, že bol chytený až po 13 rokoch spáchania svojho prvého zločinu.

Čakal ho trest, no veľa si z neho neodpykal

Ako uvádza Biography, pred súdom prosil o to, aby ho neobvinili zo všetkých činov, za ktoré bol zodpovedný. Následne chcel tieto vraždy hodiť na svoj nepriaznivý psychický stav. Napriek tomu ho po priznaní svojich činov súd odsúdil k trestu odňatia slobody na 15 (podľa niektorých zdrojov 16) doživotných trestov.

Jeffrey však v base strávil iba niekoľko mesiacov. Mal 34 rokov, keď ho o život pripravil jeden zo spoluväzňov.

Postava Jeffreyho Dahmera ožila vo viacerých filmových spracovaniach, dokonca sa objavila aj v spomínanom seriáli American Horror StoryV uplynulých dňoch sa o ňom hovorí veľa práve kvôli spojitosti s novinkou na Netflixe.