Foto: Aberdeen City Council

Žiaľ, zdá sa, že pre mnohých je ľahšie posmievať sa, ako vykonať dobrý skutok.

Zdá sa, že čím je nás na svete viac, tým sme voči sebe navzájom krutejší. Dôkazom je prípad muža, ktorý už medzi živými nie je 600 rokov, napriek tomu sa však stal terčom neľútostného posmechu.

Muž sa stal terčom posmechu 600 rokov po smrti

Nie každému nadelila príroda do vienka dokonalosť, nie každý má dokonalé rovné zuby, na hlave leviu hrivu a postavu ako vystrihnutú z magazínu. Ľudia nie sú dokonalí, nikdy takí nebudú a nikdy neboli. A práve nedokonalosti sa neraz stávajú terčom posmechu. Ako píše portál IFLScience, dôkazom je muž, ktorý zomrel pred 600 rokmi. Vedci sa rozhodli, že na základe objavených pozostatkov zrekonštruujú tvár muža, ktorý žil v stredovekom Škótsku.

tlačovej správe aberdeenske úrady uvádzajú, že pozostatky muža, ktoré vedci pomenovali Kostra 125, sa podarilo objaviť v roku 2015 počas stavebných prác na Aberdeen Art Gallery. Stavebné práce boli okamžite zastavené a archeológom sa na mieste podarilo nájsť až 4 000 úlomkov kostí, ktoré patria najmenej 381 jedincom. Okrem toho, našlo sa aj 60 kompletných kostier.

Foto: Aberdeen City Council

Takto vyzerala Kostra 125

Výskumníci sa rozhodli, že neostanú len pri skúmaní samotných, kostí ale pokúsia sa zistiť, ako nájdení ľudia kedysi vyzerali. Vďaka špeciálnemu programu sa AOC Archaeology Group napokon podarilo zistiť, ako vyzerala Kostra 125. Odhaduje sa, že muž mal v čase svojej smrti 46 rokov a meral od 159 po 166 centimetrov, bol teda nižší, ako priemerný vtedajší muž. Navyše, trpel chronickým ochorením zubov následkom čoho mu niektoré chýbali, jeho chrup teda nebol ukážkový.

Kostrové pozostatky poukazujú na to, že mužov život nebol jednoduchý, tvrdo pracoval a následkom podmienok v akých žil, trpel zároveň aj degeneratívnym ochorením kĺbov v strednej a spodnej časti chrbta. Analýza izotopov ukázala, že aj keď sa pozostatky našli v Aberdeene, muž pravdepodobne nepochádzal z tejto oblasti, zrejme tu strávil len posledné roky svojho života.

Foto: Aberdeen City Council

Krutosť ľudí nemá hraníc

Archeologička Paula Milburn sa pre portál mesta Aberdeen City vyjadrila, že nájdené kostrové pozostatky poskytli obrovské množstvo informácií. Podarilo sa napríklad zistiť vek, pohlavie, ale aj pôvod mnohých kostier. Vedci zároveň vidia, akým životným štýlom žili, či aké zdravotné ťažkosti ich trápili. Ukázalo sa, že zo 60 kompletných kostier patrilo 56 dospelým jedincom, jedna patrila adolescentovi a tri deťom vo veku od 8 do 11 rokov.

Uložiť článok

Najnovšie články