Minister zdravotníctva predstavil 3 fázy, ktoré predloží členom vlády a budú o nich rokovať na koaličnej rade.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa pred zasadnutím koaličnej rady postavil pred novinárov.

Minister predstavil tri fázy, ktoré predloží na rokovanie

Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo s odborníkmi návrh, ktorý v súvislosti s protipandemickými opatreniami rozdelí ďalšie obdobie do troch fáz. Informoval o tom na tlačovej konferencii minister Vladimír Lengvarský. Skonštatoval, že epidemická situácia je naďalej veľmi vážna. Poďakoval sa tiež zdravotníkom a ostatným pracovníkom, ktorí prispievajú k tomu, že „máme situáciu pod kontrolou”.

  • „Navrhujeme predĺžiť súčasnú podobu lockdownu do 16. decembra s tým, že nehovoríme o sprísňovaní opatrení, ale o dodržiavaní súčasných opatrení,” povedal minister na margo prvej fázy ich plánu. Dodal, že problém nie je v opatreniach samotných, ale v ich nedodržiavaní. Aj z tohto dôvodu sa budú ďalej sprísňovať kontroly.
  • „Od 17. decembra do 24. decembra chceme otvoriť všetky obchody pre očkovaných a prekonaných, pričom na 15 štvorcových metrov by mohla byť jedna osoba,” uviedol Lengvarský, ako bude vyzerať druhá fáza v rámci ich návrhu. Dostupné by mali byť aj prevádzky starostlivosti o ľudské telo, bohoslužby či fitness centrá. U kaderníka, holiča či na pedikúre by mala byť jedna osoba na 25 štvorcových metrov. V režime základ budú fungovať esenciálne obchody, avšak predajne s domácimi potrebami už medzi esenciálne patriť nebudú. V rámci základného režimu fungovali esenciálne obchody do 22.00 h, pričom na 25 štvorcových metrov by mala byť jedna osoba.
  • V tretej fáze, teda od 25. decembra, by sa mali otvoriť hotely a ďalšie rekreačné zariadenia, a to pre očkovaných a ľudí, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali. Obchody, okrem esenciálnych, sa však opäť uzatvoria. Hotely by mali byť v režime OP zaplnené na 75 percent kapacity s povinnosťou mať PCR test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test, nie starší ako 48 hodín od doručenia výsledku z mobilného odberového miesta. Reštaurácie hotelov budú môcť vydávať jedlo len cez okienko alebo na izbu. Spoločné priestory hotelov navrhuje ministerstvo zdravotníctva nechať zatvorené. Na bohoslužbách by mohlo byť v režime OP maximálne 30 osôb alebo jedna osoba na 25 štvorcových metrov. Otvorené by mali byť aj lanovky a vleky, kabínkové lanovky by mali byť uzavreté. Minister navrhuje v režime OP v termíne od 25. decembra do 9. januára ponechať otvorené aj fitnescentrá, a to s obmedzením buď šesť osôb, alebo jedna osoba na 25 štvorcových metrov. Taktiež by mali fungovať len esenciálne obchody, teda zatvoriť by sa mali opäť neesenciálne obchody, ale aj základné prevádzky starostlivosti o ľudské telo. Predajne obuvi a domácich potrieb by nemali patriť medzi esenciálne obchody.
Foto: TASR – Pavel Neubauer

Minister opäť vyzval ľudí, aby sa dali zaočkovať, takisto odporúča, aby tí ktorí mohli, pracovali v režime home office. Pri školách by platilo to, čo doteraz, bolo by to na rozhodnutí regionálnych hygienikov.

Riaditeľ inštitútu zdravotných analýz Matej Mikšík povedal, že pokles mobility je viditeľný, ale nedosahuje úroveň, akú sme videli začiatkom roka. Stále však pokračuje rast pozitivity PCR testov, ktorá sa pohybuje okolo 38 percent, čo znamená, že každý 3 test PCR vychádza pozitívne.

Počet výjazdov ku covidovým pacientov klesol na úroveň približne spred troch týždňov. A to je prvý významnejší ukazovateľ, že situácia sa môže mierne zlepšovať. Uviedol Matej Mikšík. Záťaž na zdravotnícky systém je stále enormná, ďalší kritický bod je 3500 hospitalizovaných pacientov.

A ako sa zdá, rokovanie koaličnej rady bude zrejme dlhšie.

Hlavnou témou bude predĺženie lockdownu

Koaličná rada bude v pondelok podvečer hovoriť o ďalšom postupe pri tzv. lockdowne. Na stretnutí koaličných partnerov chce strana SaS hovoriť o prípadnom uvoľňovaní opatrení.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

SaS chce otvoriť tému rozšírenia zoznamu esenciálnych prevádzok, odškodňovania prevádzok dotknutých lockdownom, režimu OTP v dopravných prostriedkoch či napríklad to, aby pri denných štatistikách bolo zverejňované, koľko ľudí infikovaných novým koronavírusom nie je zaočkovaných. Navrhnúť chce aj to, aby ministerstvo kultúry v spolupráci s RTVS vysvetľovalo vo vysielaní verejnoprávneho média hoaxy. Strana nemá jednotnú pozíciu na tému povinného očkovania.

Hnutie Sme rodina na otázky TASR, či podporí tvrdší a dlhší lockdown, ako pôvodne uviedol jeho predseda Boris Kollár, odpovedalo, že svoje návrhy najprv predstaví na koaličnej rade. “Bolo by to nekorektné voči koaličným partnerom,” doplnili z tlačového oddelenia.

Poslanec Národnej rady (NR) SR a bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) si myslí, že najsilnejšia vládna strana podporí návrh konzília odborníkov, ktoré navrhuje predĺžiť lockdown do 16. decembra. Odporúča zvýšiť intenzitu kontrol zákazu vychádzania a home officu.

Odborníci navrhli aj nové opatrenie, ktorým je zavedenie režimu OTP vo vlakoch a na diaľkových autobusových linkách. Zníženie mobility je podľa odborníkov najúčinnejším krátkodobým nástrojom na spomalenie šírenia ochorenia COVID-19.

0
Uložiť článok
Komentovať