Foto: unsplash

Rodičia sú ochotní kvôli konšpiračným teóriám ohroziť život vlastného novorodenca.

Prirodzeným inštinktom rodiča by mala byť snaha ochrániť svoje dieťa a v prípade ohrozenia mu zachrániť život. 4-mesačný chlapček však možno skončí v rukách úradov. Potrebuje totiž operáciu srdca, ktorá mu môže zachrániť život. Rodičia ju ale odmietajú, kým si nebudú istí, že počas zákroku dostane len krv človeka, ktorý nebol očkovaný.

Chcú len krv od nezaočkovaného človeka

Novozélandské zdravotníctvo podalo žiadosť na súd o opatrovníctvo 4-mesačného chlapčeka, ktorý nutne potrebuje operáciu srdca. Ako informuje The Guardian, rodičia odmietajú zákrok povoliť, lebo majú obavy z toho, že dieťa dostane počas operácie krv zaočkovaného človeka. Namiesto toho, aby diskutovali s lekármi, radia sa ohľadom zdravotného stavu ich syna s ďalšími odporcami očkovania.

Dieťa trpí ťažkou stenózou pľúcnej chlopne (deformácia, ktorá zabraňuje riadnemu prietoku krvi) a rodičia si vraj uvedomujú, že operáciu potrebuje okamžite. Viac ako toho, že prídu o dieťa, sa obávajú toho, akú krv dostane počas transfúzie.

„Nechceme krv, ktorá je skazená očkovaním, to je naše definitívne rozhodnutie. Súhlasíme však s čímkoľvek iným, čo lekári uznajú za potrebné,“ vyjadrili sa rodičia.

Foto: pixabay

Proti koronavírusu sa dali zaočkovať milióny ľudí po celom svete. Novozélandská krvná banka NZ Blood uisťuje, že aj krv očkovaného človeka je úplne v poriadku. Stopy po vakcinácii v nej nie sú badateľné už niekoľko dní od očkovania. Navyše, darovaná krv sa starostlivo filtruje. Krvná banka dodáva, že vzorky darovanej krvi nie sú označované na základe toho, či darca bol alebo nebol zaočkovaný a neexistuje žiaden dôkaz o tom, že by očkovanie krv akýmkoľvek spôsobom znehodnotilo.

Rodina si vraj zaslúži lepšiu zdravotnú starostlivosť

Samozrejme, lekári chápu, že rodičia, ktorých dieťa je choré, neraz stoja pred ťažkými rozhodnutiami a môžu byť znepokojení. Napriek tomu sa ale Mike Shepard, dočasný riaditeľ poskytovateľa zdravotných služieb Te Whatu Ora v Aucklande, obrátil na súd. Žiada, aby bolo dieťa rodičom odobraté a aby boli zbavení možnosti rozhodovať o tom, či dostane transfúziu alebo nie.

Foto: unsplash

V čase, keď sa obe strany dostavili pred súd, aby sa dohodli na termíne urýchleného pojednávania, sa pred budovou zhromaždila skupina približne 100 antivaxerov. Právny zástupca lekárov tvrdí, že dieťa mohlo dostať potrebnú pomoc už pred niekoľkými týždňami. Právnik (ktorý je taktiež odporcom očkovania) rodičov zas trvá na tom, že rodina, ktorú zastupuje, si zaslúži lepšiu starostlivosť.

Myslí si, že lekári rodičov neoprávnene obviňujú z toho, že sú konšpiračnými teoretikmi a preto ignorujú čokoľvek, čo povedia. Lektorka bioetiky Josephine Johnstone sa pre RNZ vyjadrila, že málokedy sa prípad dostane až takto ďaleko. Chápe, že obe strany sa snažia konať v záujme dieťaťa a rodičia majú právo rozhodovať o tom, čo sa bude diať s ich synom. Všetko ale má svoje hranice.

Najnovšie články