Foto: CHU Toulouse

Transplantácia sa podarila a žena sa môže tešiť z nového nosa.

Žena, ktorá prišla o nos v dôsledku rakoviny, má dôvod na radosť. Tímu lekárov a odborníkov sa jej ho podarilo nanovo vytvoriť a navrátiť pomocou inovatívnej metódy, ktorá zahrňovala 3D tlač a vypestovanie orgánu priamo na predlaktí. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Pacientka bola liečená na typ rakoviny nazývaný skvamocelulárny karcinóm, ktorý sa jej objavil v nosovej dutine. Lekári nasadili rádioterapiu a chemoterapiou, uvádza portál IFLScience. A síce sa rakovinu podarilo poraziť, veľká časť nosa a podnebia bola poškodená.

Lekári sa snažili žene nahradiť nos pomocou klasickej rekonštrukcie či rôznych protéz, ale žiadna z týchto metód nebola pre pacientku vhodná. Napokon sa rozhodli pre novú techniku a celý proces tak zrealizoval lekársky tím z univerzitnej nemocnice vo francúzskom Toulouse v spolupráci s inštitútom Claudius Regaud.

3D tlačiareň a pestovanie na ruke

Vedci nos vytvorený biomateriálom vytlačili na 3D tlačiarni. Biomateriál sa v medicíne používa bežne na nahradenie častí orgánov či telesných tkanív. Jednou z prekážok je ale nedostatok krvných ciev. Lekári preto implantovali 3D transplantát do predlaktia. Po dvoch mesiacoch sa na novom nose vytvoril vlastný krvný obeh, ktorý navyše bolo možné prerušiť a znovu spojiť s tvárou pomocou mikrochirurgie, uvádza nemocnica v tlačovej správe.

Vytvorenie a tlač 3D nosa bolo možné vďaka spolupráci medzi lekárskymi tímami a belgickou spoločnosťou Cerhum,napísala univerzitná nemocnica Toulouse. Ďalej uviedli, že transplantácia sa podarila a žena má tak nový nos, ktorý si vypestovala na svojom predlaktí.

V roku 2022 sa udial tiež jeden podobný úspech. Lekári v júni prvýkrát v dejinách implantovali pacientke ucho, ktoré bolo vypestované z jej vlastných buniek a následne vytlačené na 3D tlačiarni.

Najnovšie články