Foto: Microsoft

Windows 98 oslavuje práve dnes svoje 20. narodeniny. Napriek mladému veku už patrí do múzea.

Presne pred 20. rokmi uzrel svet legendu. Na Windows 98 si dnes spomenú, už len pamätníci. Na prelome milénií však patril medzi najznámejšie a najobľúbenejšie operačné systémy na svete. Možno sa 98-mička nedostala do siene slávy výtvorov spoločnosti Microsoftu, no pre generáciu narodenú pred novým tisícročím znamená nespočetné množstvo spomienok. Vedeli ste o Windows 98 aj tieto zaujímavosti?

Novšia 95-tka

Windows 98 vyšiel presne 25. júna 1998. V podstate malo ísť o vylepšenú verziu staršieho Windows 95 s niekoľkými technickými zmenami. Mnohí užívatelia však i po vydaní 98-mičky ostali pri starom Windows 95, ktorý dodnes patrí medzi najväčšie prevratné legendy Microsoftu.

Foto: Wikimedia

Zbohom DOS

Microsoft si pre rok 1998 pripravil operačný systém, ktorý po prvýkrát mieril na spotrebiteľa ako jednotlivca. 98-mička je v sérii Microsoftu posledným operačným systémom postavenom na MS-DOS. Pre spotrebiteľa bolo výhodou vylepšenie používania USB a vôbec po prvý raz v histórii Windowsu i podpora DVD nosičov.

Minimálne a maximálne požiadavky

Operačný systém Windows 98 by ste v súčasnosti rozbehli aj na kalkulačke (metaforicky). Minimálne požiadavky pre chod systému boli totiž položené na 66 Mhz procesore a 16 MB RAM-ke. I najvýkonnejšou možnou zostavou pre Windows 98 by ste dnes zrejme ohrdli. Tvoril ju totiž AMD 2.8 GHz, alebo Intel Pentium 4 (3.8 GHz) , 1GB RAM a 137 GB pevný disk.

Foto: Wikimedia

Revolúcia vo vypínaní

Pamätníci operačného systému Windows 95 istotne potvrdia, že sa počítač s týmto systémom vypínal celé veky. Windows 98 preto vývojári optimalizovali a čas vypínania skrátili v porovnaní so starším systémom priam drasticky. Ak si však 98-mičku porovnáme s dnešným Windows 10, zrejme budeme mať rovnaký pocit.

Modrá obrazovka smrti

Windows 98 bol i posledným operačným systémom Microsoftu, ktorý disponoval 16/32-bitovým systémom. S tým sú spojené i časté problémy s nestabilitou a pády systému do tzv. „modrej obrazovky smrti“. Tú si dozaista pamätáte všetci. Chybové hlásenie o páde systému bielym písmom na modrom pozadí zmizlo zo sveta počítačov spolu s Windows 98. „Modrú obrazovku smrti“ totiž ďalej nahradila tzv. „Čierna obrazovka smrti“.

Foto: Wikimedia

Myš a klávesnica, ako ich poznáme i dnes

Spolu s rokom 1998 prišli do sveta počítačov i myš, klávesnica, skener či joystick, tak ako ich poznáme dnes. Na mysli máme USB konektor, ktorý pri týchto zariadeniach objavil po prvý raz práve s Windows 98, ktorý ich dokázal integrovať do systému. Na Windowse 95 ste tieto zariadenia mohli prvotne používať len s konektorom PS/2.

Slávna zvučka

Známu zvučku pri štarte Windows 98 zložil zvukový producent Ken Kato. Svoje dielo nazval „Tough act to follow“.

Windows Update

Ak vás dnes otravujú neustále aktualizácie Windowsu, poďakujte sa 98-mičke. Práve pri tomto operačnom systéme totiž Microsoft po prvýkrát prestavil i nový dodatok Windows Update Centre, ktorý vyhľadával aktualizácie systému. Na staršej 95-tke ste pre akýkoľvek dodatok museli navštíviť internetovú stránku.

Pozri aj: Zrušenie zákazu oslávili jazdou. Ženy v Saudskej Arábii vyrazili po tesne po polnoci autami prvýkrát do ulíc

bt.com, wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články