Foto: Flick CC1, Levan Ramishvili

Kurt Gödel sa narodil so zvláštnym darom. Patril k tým, ktorí sú géniovia, no zároveň aj blázni.

Už v 20 rokoch prekypoval nápadmi a jeho teorémy boli prelomové. Stal sa najobdivovanejším matematikom 20. storočia. Nič však nie je dokonalé a Kurtova genialita si vyžiadala krutú daň. Paranoja, ktorou v starobe trpel, ho napokon pripravila o život. Slávny matematik totiž odmietal zjesť čokoľvek, čo neuvarila osobne jeho manželka.

Kurt Friedrich Gödel sa narodil v roku 1906 a už od útleho veku bol nesmierne inteligentný, no zároveň nepokojný. Jeho rodina mu dala prezývku Pán Prečo, ktorú bližšie vysvetľovať hádam netreba. Jeho zvedavosť bola jednoducho neukojiteľná. Ešte na základnej škole Kurt ochorel a bol presvedčený o tom, že práve toto ochorenie na ňom zanechalo trvalé následky. Už na strednej škole vynikal skvelými známkami a v roku 1929 získal doktorát vo veku 23 rokov.

Vysoká škola však zmenila jeho život nie len po akademickej stránke, ale aj v súkromnej sfére. Zamiloval sa tu totiž do Adele Numburskej. Vzhľadom na to, že Adele bola rozvedená tanečnica, rodičia so vzťahom nesúhlasili. O desať rokov neskôr sa však dvojica zosobášila napriek tomu a nikto nebol Kurtovi väčšou oporou, ako práve jeho manželka.

foto: Public Domain, via Wikimedia Commons

V roku 1931 uzrel svetlo sveta matematikov najznámejší teorém, tzv. teorém neúplnosti, ktorý otriasol celým vedeckým svetom. Donútil odborníkov premýšľať o tom, čo je vlastne vo svete matematiky pravdou. Neraz však ruka v ruke s genialitou idú závažné zdravotné problémy a inak to nebolo ani u Kurta. Už počas svojej mladosti strávil istý čas v psychiatrickej liečebni.

Po prvej svetovej vojne sa stal významným členom skupiny intelektuálov známej ako Viedenský krúžok, čoskoro však musel aj so svojou manželkou ujsť do Ameriky. Práve tu, na Princetone, sa zoznámil s Albertom Einsteinom. Láska k vede a spôsob, akým museli uniknúť z rodnej vlasti ich spojila v nezvyčajnom priateľstve. Einstein sa dokonca v roku 1947 zúčastnil aj na procese, v rámci ktorého sa Kurtovi podarilo získať americké občianstvo.

S postupom času sa Gödelov zdravotný stav zhoršoval. Bol paranoidný, veril v duchov a myslel si, že sa ho iní matematici pokúšajú zabiť. Trval na tom, že sa ho niekto pokúša otráviť. Kŕmil sa údajne prevažne maslom, detskou stravou a laxatívami. Keď v roku 1955 Einstein zomrel, Kurtov stav sa ešte viac vystupňoval. Ak s ním chcel niekto prehovoriť, musel mu najprv zatelefonovať, aj keby sa nachádzal priamo pred jeho dverami. Neraz sa stávalo, že ak si aj s niekým dohodol stretnutie, jednoducho neprišiel.

V roku 1975 mu bolo udelené prestížne ocenenie, ktoré mu mal odovzdať samotný americký prezident, Gödel však zo strachu z ochorenia jednoducho odmietol prísť. Kedykoľvek šiel von, mal na tvári lyžiarsku masku, ktorá mu zakrývala aj nos a zjedol len to, čo mu navarila jeho manželka Adele. Jeho strava bola už takto nesmierne obmedzená, keď však v roku 1977 jeho manželka ochorela a musela ísť do nemocnice, prestal jesť celkom.

V roku 1977 skončil napokon v nemocnici aj Gödel a o dva týždne neskôr zomrel vo veku 71 rokov. Doslova sa vyhladoval na smrť. O život ho pripravila práve paranoja a strach z ochorenia a zo smrti.

Pozri aj: Pred dvomi rokmi zomrel jeden z najdôležitejších ľudí v dejinách ľudstva, ale takmer nikto o tom nehovoril

thevintagenews
Uložiť článok

Najnovšie články