Zastúpenie osôb s možným rizikovým priebehom ochorenia COVID-19 pri infikovaní – potreba hospitalizácie, zdroj: B. Šprocha, V. Bačík (SAV)

Niektoré skupiny obyvateľstva sú počas pandémie koronavírusu rizikovejšie ako iné, vedci tak identifikovali najzraniteľnejšie regióny.

Na Slovensku do dnešného dňa evidujeme takmer 700 pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19. Prípady sú rozptýlené po území celej krajiny vo všetkých samosprávnych krajoch, napriek tomu vieme identifikovať oblasti, ktoré by sme mohli považovať za regionálne ohniská. Vedci zo Slovenskej akadémie vied sa však pokúšali zistiť, ktoré oblasti Slovenska môžeme počas pandémie vopred považovať za najohrozenejšie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Niektoré skupiny obyvateľov patria počas pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 k rizikovejším ako iné. Na základe štatistík z Číny, Talianska či Spojených štátov amerických vieme, že aj keď ochorenie COVID-19 môže mať vážny priebeh aj u mladých ľudí, najrizikovejší sú práve ľudia v dôchodkovom veku. Na základe týchto poznatkov a údajov o demografickom zložení populácie Slovenska sa vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) rozhodli identifikovať najrizikovejšie obce a regióny v našej krajine, informuje SAV v tlačovej správe na svojom webe.

Ilustračná fotografia, TASR

Čínu a USA porovnali s demografiou Slovenska

Za výskumom stoja demografi Branislav Šprocha a Vladimír Bačík, ktorí preskúmali prepojenie demografických ukazovateľov, ako sú vek a pohlavie pacientov s rizikom vzniku komplikovaných priebehov ochorenia COVID-19 vyžadujúcich hospitalizáciu, umiestnenie pacienta na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) či dokonca vedúcich k úmrtiu pacienta,  v pandémii najviac postihnutých krajinách sveta. Svoje zistenia sa potom pokúsili premietnuť na územie Slovenska a identifikovať z demografického uhľa pohľadu najrizikovejšie oblasti našej krajiny.

„Analyzované dáta potvrdili existenciu pomerne značných rozdielov a umožnili identifikovať regióny a skupiny obcí Slovenska s nadpriemerným zastúpením osôb vystavených možnému riziku komplikovaných priebehov ochorenia COVID-19,“ píše SAV v tlačovej správe. Výsledkom práce demografov je mapa najrizikovejších oblastí, ktorá by v budúcnosti mohla pomôcť regionálnym a lokálnym krízovým štábom pri prijímaní rôznych epidemiologických opatrení.

Ilustračná fotografia, TASR

Ktoré okresy sú tie najrizikovejšie?

Z výskumu slovenských demografov vychádzajú ako najrizikovejšie oblasti v okresoch stredného a na juhu západného Slovenska, a tiež v niektorých okresoch na západe. Vysoké riziko z pohľadu demografie predstavujú aj niektoré okresy hlavného mesta či Košíc a okres Medzilaborce. Medzi najmenej rizikové z pohľadu demografickej štruktúry patria viaceré regióny východného a severného Slovenska. Vedci zo SAV budú svoju analýzu neustále prehlbovať a aktualizovať o najnovšie poznatky súčasnej epidemiologickej situácie.

Zastúpenie osôb s možným rizikovým priebehom ochorenia COVID-19 pri infikovaní – potreba hospitalizácie, zdroj: B. Šprocha, V. Bačík (SAV)

Na Slovensku máme k dnešnému ránu oficiálne evidovaných 682 pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19, pričom sa z celkového počtu nakazených vyliečilo už 16 pacientov. Najviac prípadov má hlavné mesto, od včerajšieho večera však vláda Slovenskej republiky spoločne s hlavným hygienikom SR oznámila nové ohnisko nákazy v okrese Spišská Nová Ves, kde bolo na COVID-19 pozitívne testovaných niekoľko desiatok ľudí, ktorí sa v priebehu marca vrátili zo zahraničia do viacerých rómskych osád.

Uložiť článok

Najnovšie články