Foto: Unsplash

Koncentrácia oxidu uhličitého v atmosfére presiahla 415 ppm.

Klimatické zmeny sú stále viditeľnejšie, citeľnejšie a nebezpečnejšie. Nie každým dňom, ale každým rokom určite áno. Množstvo oxidu uhličitého v atmosfére našej planéty neustále rastie a to napriek tomu, že naprieč celou globálnou spoločnosťou vedieme debaty o tom, ako tomu musíme zabrániť. Nepodarilo sa. Po prvý raz v histórii ľudstva svet prekonal hranicu 415 ppm. 

Pred vyše rokom, v apríli 2018, sme publikovali článok s titulkom „Množstvo oxidu uhličitého v atmosfére je najvyššie za 800-tisíc rokov„. Koncentrácia oxidu uhličitého v atmosfére vtedy po prvý raz presiahla hranicu 410 ppm. To znamená, že z milióna častíc v atmosfére tvorilo viac ako 410 práve CO2. Aj keď sa to na prvý pohľad zdá málo, azda netreba nikoho presviedčať o presnom opaku.

Aktuálne je však hodnota 410 ppm dávno minulosťou. Koncentrácia oxidu uhličitého neustále rastie a po vyše roku ľudstvo prekonáva ďalšiu pomyselnú hraničnú hodnotu. 11. mája nameralo observatórium na havajskej sopke Mauna Loa v atmosfére 415,26 ppm CO2. A rekordy budú s najväčšou pravdepodobnosťou padať aj ďalej.

Foto: Keeling Curve (Scripps Institution of Oceanography)

Ako pre Denník N povedal špecialista na klímu Jozef Pecho, koncentrácia CO2 v ovzduší počas roka cyklicky kolíše. Práve v máji je oxidu uhličitého v atmosfére najviac, najmenej naopak na jeseň. Dôvodom je začiatok a koniec vegetačnej sezóny na severnej pologuli. Neznamená to však, že by hranica 415 ppm bola „sezónnym“ rekordom. Z dlhodobého pozorovania atmosféry vieme vďaka havajskému observatóriu povedať, že bude novým „normálom“.

Naša planéta sa teda kvôli ľudstvu vydala na cestu, ktorej trajektóriu je len veľmi ťažké predpovedať. Nevieme presne povedať, aké dôsledky bude mať čoraz dramatickejší nárast koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére, ani to, čo by sa so Zemou stalo, ak by sme od zajtra žiadne skleníkové plyny neprodukovali. Vieme však, že ak sa nič nezmení, množstvo CO2 bude naďalej rásť. Ak prekročí 500 ppm, otepliť by sa mohlo o 2°C oproti predindustriálnemu obdobiu, ak porastie ďalej, bude planéta ešte teplejšia.

Hodnoty koncentrácie CO2 v atmosfére môžete sledovať napríklad na tomto odkaze.

ScienceAlert
Uložiť článok

Najnovšie články