Foto: MichaelisScientists [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons/

Nie všetky opatrenia sú tak efektívne, ako sa javia na prvý pohľad.

Plastový problém si vyžaduje rôzne riešenia a alternatívy. A tie sa pochopiteľne dostavujú v rôznych formách. Portál SME poukazuje na dve nezávislé štúdie, ktoré však ukazujú prstom tým istým smerom. Biologicky rozložiteľné plasty nie sú tak „sväté“ ako sa tvária a tým pádom sa míňajú svojmu účelu.

Prvá zo zmieňovaných štúdii bola zverejnená vo vedeckom časopise Environmental Science & Technology Letters a hovorí o tom, nakoľko sa kompostovateľné tašky reálne v komposte rozložia. Výskum bol zameraný na komposty desiatich amerických odpadových spoločností. Problém, ktorý vedci objavili sa nazýva perfluoroalkyl. Ide o látku nachádzajúcu sa v plaste, ktorá pomáha odpudzovať vodu a olej. Komplikácia však nastáva v bode, kedy sa dozvedáme, že táto látka sa v komposte nerozloží, iba sa premení na iné skupiny tej istej zlúčeniny.

Kompost je (jedovaté) hnojivo

Keďže účelom kompostu je jeho využitie vo forme hnojiva, tieto látky sa tak skrz plodiny dostávajú späť k ľuďom a to rovno cez potraviny. Podľa SME niektoré výskumy spájajú perfluoroalkylové zlúčeniny so zvýšeným cholesterolom, zníženou plodnosťou, pôrodnou hmotnosťou a vznikom rakoviny semenníkov a obličiek. Perfluoroalkyly, ktoré sa našli v kompostoch však údajne patria do skupiny, ktorú dokáže ľudské telo odbúrať pomerne rýchlo.

Unsplash

Tento výskum však splnil svoj účel a viedol k zákazu využitia perfluoroalkylov v obaloch na jedlá, ktorý bude v štáte Washington platiť od roku 2022. Druhá zmieňovaná štúdia sa pozrela na plastové tašky a ich „kompostovateľné alternatívy“. Ako sme už však zmenili, tie vôbec nie sú tak „sväté“ ako sa na prvý pohľad zdajú. Vedci testovali ich schopnosť rozložiť sa v pôde, vo vode a vo vzduchu. Aj napriek tomu, že všetky testované materiály sa rozložili na vzduchu po deviatich mesiacoch, v pôde a vo vode sa výsledky ani zďaleka nepribližovali.

Unsplash

Žiaden materiál nie je zázračný

Po troch rokoch čo strávili v týchto prostrediach, boli stále schopné odniesť nákup. Zarážajúci je fakt, že jedna z týchto tašiek mala byť kompostovateľná. Jedna z tašiek využitých vo výskume bola tá, ktorá patrila spoločnosti Vegware, ktorá sa špecializuje na vývoj ekologických materiálov. Ako dodáva SME, toto je pripomienka toho, že žiadny materiál nie je magický. Podľa Guardianu sa však Vegware bráni tým, že aj kompostovateľná taška potrebuje na rozloženie ideálne podmienky, ktoré predstavujú mikróby, kyslík, vlhkosť, teplo a čas.

sme.sk
Uložiť článok

Najnovšie články