Foto: JAMSTEC

Netušili, že je to možné.

Hlbiny morí a oceánov ukrývajú ešte mnoho tajomného, ktoré čaká na objavenie. Medzi tieto záhady môžeme rozhodne zaradiť aj prehistorické mikróby. Tím vedcov z Japonska, ale tiež aj z USA zisťoval, či staroveký mikroskopický život nachádzajúci sa pod dnom Tichého oceánu je možné priviesť k životu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Chceli sme vedieť, ako dlho dokážu mikróby ostať pri živote aj na mieste, kde nemajú dostatok živín,“ uviedol vedúci mikrobiológ Yuki Morono z japonskej agentúry pre vedu a technológiu morských oblastí. Odpoveď na túto otázku vedcov milo prekvapila. Mikróby, ktoré sa nachádzali v sedimentoch morského dna staré 100 miliónov rokov, bolo možné oživiť, keď dostali adekvátne živiny a dostatok kyslíka, uvádza portál Science Alert.

Odolali extrémnym podmienkam

Pôsobivé je, že mikróby museli milióny rokov odolávať vysokému tlaku a, samozrejme, nedostatku živín. Mikróby získali zo sedimentov z expedície v južnom Tichom oceáne v mieste, kde sa víria morské prúdy a v oblasti, ktorá je známa ako jedna z najchudobnejších na živiny. Keďže sa tu víria morské prúdy, oblasť je tiež znečistená množstvom plastového odpadu.

V rámci expedície tím extrahoval mikróby zo sedimentu z hĺbky až 75 metrov pod oceánskym dnom. Išlo o pelagickú hlinu, ktorá sa hromadí v najhlbších a najodľahlejších častiach oceánu. Samotné dno sa pritom nachádzalo v hĺbke až 6 kilometrov.

Oživili až 99 % všetkých mikróbov

Vo vzorkách našli mikróby a rozhodli sa zistiť, či si nezachovali svoj „metabolický potenciál“. K starodávnym mikróbom tak priviedli kyslík a živiny. Následne ich uchovali a študovali po 21 dňoch, 6 týždňoch a 18 mesiacoch.

Aj v tých najstarších vzorkách sa vedcom podarilo oživiť až 99 % pôvodnej mikrobiálnej komunity.

Vzorka sedimentu z dna oceánu. Foto: IODP JRSO press release

Najprv som bol skeptický, ale zistili sme, že až 99,1 % mikróbov uložených v sedimente spred 101,5 miliómi rokov bolo stále nažive a schopné prijímať živiny,“ povedal Morono.

Niektoré mikróby dokonca štvornásobne zvýšili svoj počet. Vedci uviedli, že mikróby boli pripravené rásť a množiť sa v podstate okamžite, keď dostali správny prísun živín.

Ukazuje sa, že život v starom sedimente svetového oceánu nie je vôbec obmedzený a stále tu existujú živé organizmy, ktoré je možné prebudiť a ktoré budú rásť a množiť sa,uviedol Moronov kolega geomikrobiológ Steven D’Hondt z Univerzity na Rhode Islande.

Uložiť článok

Najnovšie články