Foto: Profimedia

Nový druh dostal názov anakonda zelená severná.

Ríša zvierat zrejme nikdy neprestane prekvapovať a tajomstvá, ktoré pred nami skrýva, nás neraz poriadne zaskočia. Vedci v juhoamerickom pralese objavili nový, obrovský druh anakondy, informuje The Independent.

Článok pokračuje pod videom ↓

Neuveriteľné rozmery

Anakondy patria medzi najväčšie hady sveta a známe sú tým, že nie sú jedovaté. Svoju obeť udusia a prehltnú vcelku. Vedci si doteraz mysleli, že existujú štyri druhy anakond. Podľa najnovších zistení ale majú anakondy zelené dva rôzne poddruhy.

Foto: Profimedia

Nový druh hada dostal názov anakonda zelená severná (Eunectes akayima), dorastá do dĺžky ôsmich metrov a vážiť môže až dvesto kilogramov, čo z nej robí najťažší druh hada na svete. Podľa neoficiálnych správ ale môže vážiť až pol tony.

Anakonda zelená severná bola prvýkrát objavená pri natáčaní seriálu pre kanál National Geographic a filmárom sa tento majestátny druh hada podarilo zachytiť na kameru. Na videu je vidieť, že hlavu má takmer rovnako veľkú ako človek a ide z neho strach.

Vedci zároveň spolupracujú s domorodým národom Waorani z Ekvádoru, ktorý im pomáha hadov odchytiť a bližšie študovať. Práve od týchto ľudí pochádzajú vyjadrenia o osemmetrovom jedincovi vážiacom 500 kilogramov. Vedci ale majú oficiálne odmeranú len samicu o veľkosti 6,3 metra.

Nový druh vznikol približne pred desiatimi miliónmi rokov a pre udržanie rovnováhy v amazonskom ekosystéme je mimoriadne dôležitý, rovnako ako aj ostatné anakondy. Anakondy zelené obývajú napríklad povodie riek Amazonka, Orinoka či Essequiba.

Uložiť článok

Najnovšie články