Foto: TASR – Milan Kapusta

Respirátor má mať človek nasadený aj v spoločných priestoroch bytového domu.

V spoločných priestoroch bytoviek je potrebné mať riadne nasadený respirátor a vo výťahu by sa nemali viezť osoby z rôznych domácností. Pripomína to v rámci odporúčaných pravidiel správania sa počas pandémie v panelákoch Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„V spoločných priestoroch bytoviek sa pohybujte s riadne nasadeným respirátorom, ktorý prilieha na pokožku tváre a prekrýva nos a ústa. Chránite tým seba aj svojich susedov, ktorí môžu patriť do rizikovej skupiny,“ spresnila Daša Račková, hovorkyňa ÚVZ SR. Používanie výťahu sa odporúča v čo najväčšej možnej miere obmedziť, alebo sa jeho využívaniu úplne vyhnúť. „Dôrazne neodporúčame, aby sa vo výťahoch viezli súčasne osoby z rôznych domácností,“ uviedla Račková.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

V spoločných priestoroch bytovky by mali podľa ÚVZ ľudia tráviť čo najmenej času. Po kontakte s plochami, ktorých sa dotýkajú iní ľudia, ako sú kľučky, zábradlia či tlačidlá vo výťahu, sa neodporúča dotýkať sa tváre. „Čo najskôr si dezinfikujte alebo umyte ruky,“ dodala Račková.

Výnimky pre nosenie respirátorov

Podľa vyhlášky hlavného hygienika sa nariaďuje nosenie respirátorov vo všetkých interiéroch okrem vlastnej domácnosti, obchodoch a prostriedkoch verejnej dopravy. Výnimka z povinnosti nosiť respirátor sa rozšírila na ďalších zamestnancov. Od pondelka (15. 3.) nemusia pri výkone práce v interiéri nosiť respirátor osoby vykonávajúce rizikovú prácu zaradenú do tretej alebo štvrtej kategórie, pri ktorej sú vystavené fyzickej záťaži. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Respirátory nebudú musieť nosiť v práci ani tí zamestnanci, ktorým pracovná zdravotná služba potvrdí, že ich pracovné podmienky alebo spôsob práce neumožňujú jeho nosenie. Všetky ostatné výnimky sú podrobne uvedené vo vyhláške a platia tak ako doteraz. Naďalej však pre zamestnancov platí povinnosť prekryť si horné dýchacie cesty iným spôsobom, teda rúškom, šálom alebo šatkou.

Ako správne nosiť respirátor?

Ak respirátor netesní, alebo neprekrýva ústa aj nos, nemôže poskytovať vyšší štandard ochrany. Dôležité je preto vybrať si veľkosť, ktorá dobre sedí na tvári. V prípade potreby sa môžu skrátiť gumičky respirátora tak, že sa na nich zaviažu malé uzlíky. Pri nasadzovaní respirátora je potrebné mať umyté ruky, nedotýkať sa jeho vnútornej časti a manipulovať s respirátorom iba prostredníctvom gumičiek. Dôležitá je aj úprava spony na vrchu respirátora tak, aby čo najvernejšie kopírovala kontúry koreňa nosa.

respirator
Foto: pixabay

“Hlbokým nádychom a výdychom sa uistite, že respirátor dobre tesní. Uvidíte, ako sa povrch respirátora v dôsledku odporu vzduchu čiastočne deformuje. Vzduch by nemal unikať po stranách. Ak máte nasadené okuliare, pri dobre tesniacom respirátore by sa nemali rosiť,” spresnil ÚVZ. Vzduch v správne nasadenom respirátore býva vlhkejší a dýchanie o trochu namáhavejšie než v prípade rúška.

S noseným respirátorom treba zaobchádzať ako s infekčným materiálom, nie je vhodné dotýkať sa jeho vonkajšieho povrchu a odkladať ho na okolité plochy. “Nosený respirátor si snímajte opatrne, manipulujte ním iba prostredníctvom gumičiek a následne si umyte ruky,” dodal ÚVZ.

Uložiť článok

Najnovšie články