Foto: MovieStillsDB

Hollywood je plný hviezd so slovenskými koreňmi.

Ak ste si niekedy mysleli, že Hollywood je len plný Američanov, vyvedieme vás z omylu. Mnoho práve z tých, ktorí sa preslávili v šoubiznise za veľkou mlákou, má totiž korene na Slovensku. A z niektorých mien budete možno viac než prekvapení.

Slovenská krv koluje v mnohých známych hviezdach svetového šoubiznisu. O týchto to ale vedel len málokto. Zabudnite na Andyho Warhola či Angelinu Jolie, o ich slovenských koreňoch sa viac-menej vedelo už roky. Aspoň z časti sú totiž Slovákmi aj tieto známe mená.

Jon Bon Jovi

Foto: Profimedia

Síce sa to o ňom vie, no netreba naňho zabúdať. Legendárny rocker sa narodil v Amerike, ale jeho korene sú čisto európske. Jeho matka má totiž nemecko-ruský pôvod a jeho otec pochádzal zo Sicílie. Štvrtinové slovenské korene si ale môže známy spevák a hudobník pripísať tiež. Jeho stará mama (z otcovej strany) totiž bola Slovenka.

David Boreanaz

Foto: MovieStillsDB

Miláčik žien a nezabudnuteľný agent Booth z krimiseriálu Kosti (Bones) či upír Angel z kultových seriálov Buffy – premožiteľka upírov (Buffy the Vampire Slayer) a Angel sa môže tiež pochváliť zmixovanou krvou. Priezvisko má po dedkovi z otcovej strany, ktorý bol Talian. Z matkinej je to ešte väčší mix národností – starý otec mal francúzskych, nemeckých a švajčiarskych predkov, stará mama bola Slovenka.

Joaquin Phoenix

Foto: MovieStillsDB

O slovenských koreňoch tohto hollywoodskeho herca sa nevedelo prakticky do momentu, kým na nás v kinách nezaútočil v komiksovke Joker, za ktorú tiež dostal Oscara za Najlepší mužský herecký výkon. Keďže popularita filmu v roku 2019 rástla naozaj enormne, rozhodli sa na jeho rodokmeň pozrieť aj slovenskí historici. Juraj Gembický, historik z Krajského pamiatkového úradu v Košiciach zistil, že Phoenixovi praprarodičia pochádzajú zo zemplínskej obce Brehov v okrese Trebišov. V hercových žilách síce koluje menej slovenských génov, a pravdepodobne o nich ani on sám nevie, Slováci sa však môžu pochváliť aspoň týmto zaujímavým faktom, píše web denníka Nový čas.

Jim Caviezel

Foto: MovieStillsDB

Slovenský Ježiš Kristus? Nie, nechystáme sa prepisovať biblickú históriu, no známy herec, ktorý kedysi v historickom epose Umučenie Krista (The Passion of the Christ) stvárnil titulnú úlohu Božieho syna, má v tele aj slovenskú krv.

Jeho stará mama z otcovej strany totiž bola Slovenka, ktorá si za manžela vzala muža zo Švajčiarska. Z matkinej strany je Caviezel Írom.

Steve Ditko

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Steve Ditko (@steveditkouniverse)

Pomohol vytvoriť legendárnych superhrdinov ako Spider-Man či Doctor Strange a mnohých ďalších. Známy kreslič a tvorca komixov Steve Ditko sa síce narodil v roku 1927 v Johnstowne v Pennsylvánii, ale jeho rodičia boli Rusíni a pochádzali z územia dnešného Slovenska. Do Spojených štátov emigrovali ako mnohí pred nimi za lepším životom. Jeho otec Štefan Ditko pracoval ako tesársky majster v oceliarni, mama Anna pracovala ako chyžná.

Audrey Hepburn

Foto: MovieStillsDB

Kráska, ktorú dodnes obdivujú milióny fanúšikov, a ktorá sa preslávila ako v módnom, tak aj vo filmovom priemysle vďaka úlohe v snímke Raňajky u Tiffanyho (Breakfast at Tiffany’s), má prekvapivo tiež slovenské korene, o čom sa dlho u nás nevedelo. Vďačí za ne najmä svojej babke Anne Welsovej, ktorá pochádzala z obce Kovarce neďaleko Topoľčian. Jej otec, Anton Wels, v Kovarciach založil cukrovar. Tak ako ale mnohí iní, aj Hepburnovej rodina napokon z územia dnešného Slovenska emigrovala do Ameriky, píšu Dobré noviny.

Tony Curtis

Foto: MovieStillsDB

Herečku Jamie Lee Curtisovú pozná azda každý fanúšik hororovej série Halloween. Rovnako tak aj jej matku Janet Leigh, ktorá zase hviezdila v legendárnom trileri Psycho režiséra Alfreda Hitchcocka.

Len málokto však vie, že v tele jej otca – vlastným menom Bernarda Schwartzakoluje aj slovenská krv. Jeho matka bola totiž pôvodom Slovenka menom Helena Ilona Kleinová, pochádzajúca z dediny Vaľkovo pri Poltári. Tá v roku 1923 emigrovala do USA, kde sa zoznámila s budúcim manželom Emanuelom Schwartzom, rodákom z Maďarska. O dva roky sa im narodil syn Bernard, ktorý si ako herec zvolil umelecké meno Tony Curtis. Vidieť sme ho mohli v mnohých filmoch, často po boku Marilyn Monroe.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články