Foto: FBI (Wikimedia)

Masaker Waco má na svedomí 86 ľudských životov. Drvivú väčšinu z obetí tvorili prívrženci sekty, medzi ktorými nechýbali deti či tehotné ženy.

V druhej polovici 20. storočia existovalo v Spojených štátoch amerických veľké množstvo najrôznejších náboženských siekt. Niektoré z nich boli celkom bežné odnože od tradičného kresťanstva, iné boli pre spoločnosť vyslovene hrozbou. Jednou z takých boli i Davidiáni, ktorých príbeh zakončilo až kontroverzné, 51 dní trvajúce, obliehanie ich sídla.

Sekta Davidiánov vznikla už v 30. rokoch 20. storočia. Išlo o náboženské hnutie vychádzajúce z Adventistov siedmeho dňa. V roku 1992 sa celá sekta rozdelila na dve skupiny. Časť jej vyznávačov odcestovala do Palestíny, zvyšní členovia sa spolu so svojím vodcom, Vernonom Wayne Howellom, usadili na kopci neďaleko texaského mesta Waco. Tu si vybudovali svoje sídlo, Mt. Carmel Center, kde žili svoj komunitný život, pomaly čakajúc na druhý príchod Ježiša Krista a Posledný súd. Namiesto toho však prišli americké úrady.

David Koresh

Vodcom Davidiánov bol Vernon Howell, ktorý je však známy pod menom David Koresh. Toto meno prijal po tom, ako sa dostal na čelo sekty, vyhlásil sám seba za proroka a človeka, ktorý zaháji budúcu apokalypsu. V Texase bol pre miestne úrady Koresh známym vyznávačom zákona o voľnom nosení zbrane. So zbraňami aj obchodoval a po roku 1992 ich spolu s ostatnými prívržencami Davidiánov zhromažďoval v Mt. Carmel Center. Práve obchodovanie so zbraňami a podozrenie z polygamie s niekoľkými dievčatami mladšími ako 14 rokov, boli hlavné dôvody pre raziu v sídle sekty.

Foto: McLennan County Sheriff’s Office (Wikimedia)

Masaker Waco

Udalosť, ktorá sa v roku 1993 odohrala v Mt. Carmel Center je dodnes známa ako Obliehanie Waco, alebo aj Masaker Waco. Vyžiadala si totiž celkom 86 ľudských životov, medzi ktorými nechýbali deti či tehotné ženy. Z na prvý pohľad banálnej akcie sa nakoniec vykľula 51 dní trvajúca operácia s prítomnosťou FBI, národnej gardy a dokonca i tankov.

Foto: FBI (Wikimedia)

Pre podozrenie s obchodovaním so zbraňami americký Úrad pre alkohol, tabak, zbrane a výbušniny (ATF) spadajúci priamo pod Ministerstvo spravodlivosti, naplánoval v Mt. Carmel Center rozsiahlu raziu na 1. marca 1993. Pár dní pred plánovanou akciou sa však v miestnych médiách objavil článok o praktikách Davidiánov a samotnom Koreshovi. Akcia bola preto presunutá na skorší termín, keďže kľúčom k jej úspechu bol práve moment prekvapenia. Na akciu s názvom Showtime bolo prizvaných niekoľko zástupcov médií. Informácia o príchode úradov sa však dostala i Davidiánom a žiadny moment prekvapenia sa tak nekonal.

Na akcii ATF sa zúčastnilo celkom 76 ozbrojených agentov a tri vrtuľníky národnej gardy. V Mt. Carmel Centre na nich už čakali prívrženci Davidiánov vybavení bohatým arzenálom zbraní. Pilotná akcia netrvala ani dve hodiny. Pred poludním streľba ustala a agenti ATF sa stiahli údajne z dôvodu nedostatku munície. Výsledkom razie boli štyria mŕtvi a 19 zranených agentov na strane úradov a 5 mŕtvych na strane Davidiánov. Kto streľbu začal, bolo neskôr výsledkom vyšetrovania. Kamerové záznamy ATF sa stratili, jedným z dôkazov však bola nahrávka telefonátu jedného z Davidiánov na linku 911, ktorý ohlasoval, že agenti ATF na nich začali strieľať. Výsledok vyšetrovania pred Kongresom Spojených štátov amerických o mnoho mesiacov neskôr, však žiadne pochybenia na strane úradov nenašiel.

Foto: FBI (Wikimedia)

Po neúspešnej pilotnej razii začalo obliehanie Mt Carmel Center, ktoré trvalo dlhých 51 dní. Velenie akcie prevzalo FBI v spolupráci s národnou gardou. V okolí sídla Davidiánov boli rozmiestnení ostreľovači a celá oblasť bola detailne monitorovaná a uzavretá. Úrady zahájili psychologickú operáciu, ktorá mala zlomiť morálku prívržencov sekty. Sídlo počas noci neustále križovali silné svetelné reflektory, ktoré sprevádzali hlasné zvuky tak, aby sa Davidiáni nemohli poriadne vyspať. Niekoľko ľudí Mt. Carmel Center opustilo – najmä deti a ženy – no asi stovka prívržencov sa za Koreshom rozhodla stáť do úplného konca.

Úrady sa obávali, že by Davidiáni na čele s Koreshom, mohli počas obliehania vykonať masovú samovraždu. Na 19. apríla preto naplánovali finálnu akciu, ktorá mala celú udalosť ukončiť. Zúčastniť sa jej mali aj špeciálne, na útok slzným plynom, upravené tanky M728. Tie od skorých ranných hodín do poludnia postupne prerážali múry a steny budov sídla Davidiánov, do ktorého neustále vypúšťali slzný plyn. Krátko po poludní v komplexe vzniká požiar, ktorý zničí celé sídlo sekty. V poobedných hodinách je po všetkom a do areálu vstupujú štátne útvary.

Foto: FBI (Wikimedia)

Výsledkom pilotnej razie, obliehania a v najväčšej miere finálneho zásahu bolo celkom 82 mŕtvych príslušníkov sekty Davidiánov. 76 ľudí, medzi nimi 21 detí a dve tehotné ženy, pritom zomrelo práve 19. apríla. Väčšina z nich podľahla zraneniam v troskách budov a na následky útoku slzným plynom. 20 obetí malo na svojich telách strelné poranenia, ktoré mohli byť podľa vyšetrovania dôsledkom samovraždy, ale i streľby národnej gardy. Medzi mŕtvymi nechýbal ani samotný David Koresh.

Úrady po prehľadaní trosiek Mt. Carmel Centre našli v sídle Davidiánov celkom 150 strelných zbraní a 8000 kusov munície. Takmer všetci prívrženci sekty, ktorý masaker prežili boli obvinení za zločiny spojené so zbraňami. Kontroverznou sa na celom prípade stala téma prvého výstrelu z pilotnej akcie ATF. Nikdy nebolo dokázané, kto mal začiatok streľby vlastne na svedomí. Z celej kauzy však nakoniec americké úrady vyšli bez akéhokoľvek obvinenia.

abcnews.go.com, TheGuardianstoplusjednicka.cz, vox.com
Uložiť článok

Najnovšie články