Zdroj: Unsplash

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Holandsku za týždeň stúpol o viac ako 500 percent.

V utorok o tom informoval tamojší úrad verejného zdravotníctva. Nárast prišiel po zrušení takmer všetkých zostávajúcich protipandemických opatrení a opätovnom otvorení nočných klubov koncom júna.

Týždenná aktualizácia, ktorá uvádza, že v priebehu týždňa malo pozitívne testy na koronavírus takmer 52-tisíc ľudí v Holandsku, prišla deň po tom, ako sa dočasný holandský premiér Mark Rutte ospravedlnil za zmiernenie opatrení z 26. júna a označil ho za „chybu v úsudku“.

Rutte v piatok v snahe znovu získať kontrolu nad šíriacou sa nákazou opätovne zaviedol niektoré obmedzenia. Bary, napríklad, smú byť otvorené len do polnoci, zatiaľ čo diskotéky a kluby musia zostať úplne zatvorené najmenej do 13. augusta.

Po uvoľnení opatrení prišla hrozba delty

Holandsko, podobne ako ďalšie európske krajiny, čelí nárastu infekcií spôsobenému predovšetkým nákazlivejším delta variantom koronavírusu práve v čase, keď vlády dúfali, že budú môcť na letnú dovolenkovú sezónu zrušiť alebo aspoň výrazne uvoľniť zostávajúce opatrenia.

Zdroj: Unsplash

Holandský úrad verejného zdravotníctva ďalej informoval, že v prípade infekcií, ktoré je možné odsledovať k zdroju, 37 percent pochádza z pohostinských zariadení, ako sú bary alebo kluby.

Počet prípadov nákazy medzi ľuďmi vo veku 18 – 24 rokov stúpol o 262 percent a medzi 25- až 29-ročnými o 191 percent. Napriek alarmujúcemu nárastu nových potvrdených prípadov, však počet hospitalizácií stúpol len mierne, o 11 percent, teda 60 pacientov s COVID-19 za týždeň. Dvanásť z týchto pacientov je na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Úplne zaočkovaných je viac ako 46 percent dospelých Holanďanov a viac ako 77 percent dostalo aspoň jednu dávku vakcíny. Tento týždeň by malo podľa úradov dostať prvú alebo druhú dávku vakcíny viac ako 1,3 milióna ľudí.

0
Uložiť článok
Komentovať