Foto: SITA/AP

Od 19. júla už v Británii nebudú platiť žiadne prísne pravidlá a obmedzenia.

Britská vláda v pondelok potvrdila, že od budúceho pondelka sa v Anglicku zruší väčšina obmedzení zavedených v boji proti pandémii nového koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP.

“Pevne veríme, že nastal čas, aby sa náš národ dostal bližšie k normálnemu životu a 19. júla sa posunieme k ďalšiemu kroku…,” povedal v parlamente britský minister zdravotníctva Sajid Javid. Kľúčom k plnému otvoreniu ekonomiky je zaočkovať dostatočný počet ľudí a zaistiť, že Národná zdravotná služba (NHS) sa dokáže vyrovnať s priemerne 30.000 novými prípadmi nákazy za deň.

Britský premiér Boris Johnson s vakcínou. Foto: SITA

Rúška budú len dobrovoľné

V Anglicku sa od nadchádzajúceho týždňa budú môcť otvoriť napríklad i nočné kluby, pričom sa očakáva, že návštevníci sa preukážu negatívnym testom na covid – ten však nie je povinný. Vláda takisto počíta s tým, že ľudia budú nosiť rúška vo verejnej doprave a uzavretých priestoroch – tiež však nepôjde o povinnosť.

Vedci však varujú, že zrušenie opatrení, ako napríklad povinné nosenie rúšok či dodržiavanie odstupu môže prispieť k opätovnému rozsiahlemu šíreniu nákazy. Zachované by podľa nich mali zostať i ďalšie pravidlá vrátane práce z domu.

Šéf rezortu zdravotníctva síce pripustil, že v nasledujúcich mesiacoch môže denne pribúdať i 100 000 infikovaných, zdôraznil však, že ak budú zaočkované dve tretiny všetkých dospelých v krajine, spojitosť s počtom hospitalizovaných pacientov a úmrtiami bude “značne oslabená”.

“Budeme naďalej ostražití a budeme pozorne sledovať dáta, ako aj dosah dlhého covidu,” povedal Javid poslancom. “Na základe údajov, ktoré máme pred sebou, si však nemyslíme, že miera nákazy vyvinie na NHS neudržateľný tlak,” uviedol. Dodal, že sa zamerajú aj na sekvenovanie vzoriek covidu s cieľom odhaliť prípadné ďalšie varianty vírusu a v platnosti zostanú i prísne opatrenia na hraniciach.

Kritika odborníkov aj WHO

Experti z oblasti zdravotníctva označili za “nezodpovedné” rozhodnutie britskej vlády uvoľniť od 19. júla väčšinu obmedzení zavedených v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2. Britániu kritizovala aj Svetová zdravotnícka organizácia. Píše o tom v utorok na svojej webovej stránke stanica Sky News.

Združenie britských lekárov (BMA) uviedlo, že uvoľnenie opatrení môže mať “zničujúce následky”. Predseda rady BMA pripomenul, že táto organizácia úrady opakovane varovala.

Foto: SITA/AP

Prudko stúpajúci počet nových prípadov nákazy a ochromujúci vplyv hospitalizácií v súvislosti s covidom na nemocnice podľa BMA vyčerpáva zdravotnícky personál a predlžuje čakacie lehoty na lekárske zákroky, ktoré si nevyžadujú okamžitú pohotovosť.

Profesor Adam Finn, ktorý je členom výboru pre očkovanie a imunizáciu (JCVI), vyjadril súhlas s vyjadrením vlády, podľa ktorého obmedzenia nemôžu zostať v platnosti navždy. “Na druhej strane sa však naozaj nechceme dostať do situácie, kde sa veci zhoršia natoľko, že budeme musieť obmedzenia znova zaviesť,” povedal. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) takisto kritizovala Spojené kráľovstvo v súvislosti s uvoľňovaním opatrení, píše Sky News.

Spojené kráľovstvo v súvislosti s uvoľňovaním opatrení kritizovala i Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), píše Sky News. Splnomocnenec WHO pre boj s ochorením COVID-19 David Nabarro povedal, že je ešte príliš skoro “uvažovať o hromadnom uvoľňovaní opatrení alebo úplnom oslobodení v období, keď počty prípadov narastajú”.

0
Uložiť článok
Komentovať