Foto: TASR – Jakub Kotian

Skríningové celoplošné testovanie práve prebieha, až včera však hlavný hygienik upravil výnimky.

Zákaz vychádzania je spojený s jednorazovým celoslovenským testovaním, ktoré vláda nazvala skríningové testovanie. 29. januára má minister zdravotníctva Krajčí oznámiť polovicu okresov, ktoré si ho zopakujú aj ďalší týždeň.

Článok pokračuje pod videom ↓

Slováci sa testujú na ochorenie COVID-19 v kontinuálnom testovaní, ktoré sa začalo 18. januára a skončí sa 26. januára. Občania môžu využiť rôzne možnosti toho, kde sa nechajú otestovať. Testovanie nie je povinné, Krajčí však povedal, že vláda chce poprosiť obyvateľov SR o pretestovanie.

Foto: TASR – František Iván

Pravidlá sú zatiaľ rovnaké ako v súčasnosti, no po celoplošnom skríningu bude od 27. januára podmienkou cesty do práce, ktorá nemôže byť vykonávaná z domu, negatívny PCR alebo antigénový test. Rovnako bude podmienka negatívneho testu platiť aj pre pobyt v prírode, nebude sa však týkať mládeže do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov. Ďalšie podrobnosti stanovuje vyhláška hlavného hygienika.

Výnimky zo zákazu vychádzania

Skríningu sa nakoniec nemusia zúčastniť osoby, pre ktoré bude platiť výnimka zo zákazu vychádzania aj bez negatívneho testu. Ide o:

  • ľudí s poruchou autistického spektra alebo s ťažkým, vrodeným alebo získaným imunodeficitom
  • onkologických pacientov
  • osoby s onkologickou liečbou alebo inou liečbou ovplyvňujúcou imunitný systém
  • ľudí, ktorí sú na PN
  • deti do 10 rokov
  • seniorov nad 65
  • ľudí, ktorí prekonali covid-19
  • zaočkovaných (min 14 dní od druhej dávky)
  • žiakov nultého, prvého až štvrtého ročníka ZŠ
  • deti, ktoré idú do zariadenia poradenstva a prevencie
  • žiakov ZŠ so špeciálnymi potrebami vo všetkých ročníkoch

Pokiaľ ste už prekonali ochorenie covid-19, nepotrebujete najnovšie ani potvrdenie od lekára. Preukázať sa môžete informáciou o pozitívnom teste v čase od 1. novembra do 17. januára. To znamená, že vám bude stačiť aj potvrdzujúca SMS správa, prípadne výsledok antigénového testu, ktorý bol pozitívny, prípadne rovnako SMS správa, ktorú posielajú odberové miesta, pokiaľ sa človek na test objednal.

Negatívny test nie je potrebný pri nákupe s cieľom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb v najbližšej maloobchodnej predajni ani v lekárenskom zariadení. Nevyžaduje sa ani v zdravotníckom zariadení pri návšteve s cieľom neodkladnej zdravotnej starostlivosti, preventívnej prehliadky alebo plánovanej zdravotnej starostlivosti, alebo sprevádzania blízkej osoby a príbuzného. Rovnako test nie je nutný v zariadení, kde sídli všeobecný lekár či pediater danej osoby. Výnimka platí aj na cestu na PCR alebo antigénový test na ochorenie COVID-19. Bez testu možno ísť aj na pohreb, sobáš či krst blízkej osoby.

Prevádzkovateľ zariadení je oprávnený požadovať predloženie dokladu o negatívnom teste, respektíve doklad o výnimke. Rovnako je oprávnený do týchto dokladov nahliadnuť.

Otvárajú sa knižnice a povolená je športová príprava

Od 27. januára sa za dodržania protiepidemických opatrení otvárajú knižnice. Umožňujú sa športové podujatia nevyhnutné pre športovú prípravu a kvalifikáciu určených športovcov. Musia sa však konať bez obecenstva a všetci účastníci musia mať negatívny RT-PCR alebo antigénový test nie starší ako sedem dní. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková v súvislosti s novou vyhláškou úradu účinnou od 27. januára.

„Umožňuje sa činnosť prevádzok, ktoré poskytujú služby nevyhnutné pre športovú činnosť osôb, ktoré sú držiteľmi dekrétu o zaradení do širšej nominácie olympijského alebo paralympijského tímu,“ priblížila ďalej hovorkyňa. Stanovujú sa tiež podmienky ich činnosti, nemôžu napríklad poskytovať služby pre iné osoby. Vyhláška tiež spresňuje, že výdajné miesta môžu slúžiť zároveň na preberanie vráteného alebo reklamovaného tovaru.

Uložiť článok

Najnovšie články