Foto: Profimedia

Hermann Göring bol Hitlerovou pravou rukou a druhým najmocnejším mužom Tretej ríše.

Príbehy vrcholných nacistických pohlavárov pútajú pozornosť aj v dnešnej dobe. Často nám môžu slúžiť ako ukážka toho, aká krehká vie byť demokracia. Príbeh Hermanna Göringa je poznačený nenaplnenými ambíciami, chuťou po moci, bezohľadnosťou, ale aj závislosťou. Ako sa z chlapca, ktorý túžil byť pilotom, stal druhý najmocnejší muž Tretej ríše?

V článku sa dozviete:

  • ako sa Göring dostal do armády;
  • ako sa dostal k Hitlerovi;
  • ako vyzeral jeho okázalý životný štýl;
  • prečo je okolo jeho smrti polemika.

Túžil po armádnej kariére

Hermann Göring sa narodil v roku 1893 a detstvo strávil na zámku neďaleko Norimbergu. Podľa portálu Britannica bol majiteľ tohto zámku Žid, ktorý údajne mal byť tiež milencom Göringovej matky. Ako uvádza deník.cz, Hermann už od mladého veku túžil po armádnej kariére a príležitosť sa mu naskytla počas prvej svetovej vojny. Do služby sa dostal už 2 roky pred ňou, no jeho zdravotný stav mu mierne skomplikoval jeho ambície.

Osud to však zariadil tak, že v lazarete natrafil na Bruna Loerzera, ktorý bol fascinovaný vojnovým letectvom. Práve Loerzer u neho prebudil vášeň pre lietanie, pričom po počiatočných peripetiách a odmietnutých žiadostiach sa ambiciózny Göring do letectva dostal a v posledných dvoch rokoch vojny mal na konte aj úspechy. Ako píše Britannica, na konci vojny bol Hermann kariérne na vrchole, bol veliteľom slávnej leteckej jednotky a získal aj prestížne ocenenia. Pri tých však existujú isté pochybnosti, nakoľko si mal svoje úspechy, takpovediac, nafukovať.

Foto: Profimedia

„Osudová“ prehra Nemecka

Po skončení prvej svetovej vojny a prehre Nemecka bol Göring značne rozčarovaný weimarskými politikmi, čím sa podľa mnohých odborníkov u neho začali vytvárať sklony k orientácii na iné politické režimy, predovšetkým nacionalistické, píše History Learning Site. Prehra jeho domoviny ho tiež takpovediac vyhnala pracovať do zahraničia, konkrétne do Škandinávie, kde sa živil ako pilot civilných lietadiel.

Podľa portálu Biography sa vo Švédsku zoznámil s barónkou Carin von Kantzow, ktorú si neskôr, v roku 1923, vzal za ženu. Stretnutie s touto láskou mu zabezpečil jeden z jeho klientov – Eric von Rosen. Okrem toho však v sídle u von Rosena bližšie spoznal aj niečo iné, konzervatívny nacionalizmus. Nie teda div, že keď mladý pilot počul prejavy Adolfa Hitlera, dychtivo vstúpil do NSDAP, uvádza United States Holocaust Memorial Museum.

Foto: Bundesarchiv, Bild 183-2004-1202-504 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Závislosť na morfiu ho poznačila do konca života

Netrvalo dlho a Hitler mu zveril prvú dôležitejšiu funkciu, keď sa stal lídrom paramilitantného krídla nacistikej strany, označovaného ako SA (Sturmabteilung). Práve pomocou tejto skupiny sa Hitler v novembri 1923 pokúsil o puč, ktorý ale nedopadol úspešne. Zúčastnil sa ho aj Hermann Göring a bol pri ňom vážne poranený, uvádza History.co. Okrem toho bol po pokuse o prevrat na neho vydaný zatykač, a tak musel s manželkou emigrovať do Rakúska.

Ťažké zranenie slabín mu spôsobovalo ukrutné bolesti, ktoré mu lekári tlmili veľkými dávkami morfia, na ktorom si vybudoval veľkú závislosť. Tá sa neskôr podpísala na jeho váhe, bol obézny a trpel výkyvmi nálad, ktoré si často odniesla manželka Carin. V roku 1927 sa karta obrátila, Göring dostal amnestiu a dokonca sa stal politikom. Miesto v Reichstagu mu zabezpečil Adolf Hitler, a tak sa začala kariéra druhého najmocnejšieho muža nacistického Nemecka.

Göring a jeho domáci miláčik. Foto: Profimedia

Počas udalostí vedúcich k tomu, že si Hitler upevňoval diktátorskú moc, odohrával v pozadí veľmi dôležitú úlohu práve Göring.  V Prusku nacifikoval políciu najvplyvnejšieho nemeckého štátu a v roku 1934 tak položil základy tajnej politickej polície známej ako gestapo. Okrem toho sa s ním spája aj zakladanie prvých koncentračných táborov, pomocou ktorých nacisti likvidovali opozičných politikov až do momentu, kým už v podstate žiadna opozícia neexistovala.

Okázalý nacista si uniformu menil aj 5-krát za deň

Postupom rokov si Göring zabezpečoval rôzne funkcie, pričom jeho moc a vplyv rástli čoraz viac. Podľa portálu History to mal byť práve Göring, kto v roku 1938 nariadil „očistenie“ nemeckej ekonomiky od Židov pri udalosti známej ako Krištáľová noc. Obyvatelia židovského pôvodu boli vyradení z hospodárskeho života, majetok prepadal nacistom a všetky ďalšie akcie z tohto obdobia údajne zachránili nemeckú štátnu kasu pred bankrotom.

Je známe, že Göring obľuboval umenie a vzácne predmety, pričom sa svojou zbierkou vždy veľmi rád chválil. Paradoxom je, že väčšinu takéhoto majetku ukradol, respektíve si privlastnil postupne počas druhej svetovej vojny. Nacisti často plienili múzeá, galérie, a tiež rôzne sídla, z ktorých odcudzili množstvo vzácnych predmetov. Druhý najmocnejší muž Tretej ríše bol údajne taký opitý a uchvátený svojou mocou, že uniformu si prezliekal aj 5-krát denne, aby mohol predviesť všetky vyznamenania a medaily, ktoré ho zdobili.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články