Foto: ESA

S uvoľňovaním opatrení proti koronavírusu v Číne sa opätovne zhoršuje aj stav ovzdušia. Môže byť za tým však niekoľko rôznych dôvodov.

Začiatkom marca sme priniesli pozitívne správy. Kým v Číne úradoval koronavírus naplno, v týchto náročných chvíľach si oddýchla aspoň príroda. Prejavilo sa to aj na satelitných snímkach, ktoré ukázali dramatický pokles znečistenia ovzdušia nad územím krajiny. Dnes sa však všetko vracia do starých koľají.

Posledné týždne sa koronavírus rozšíril do Európy a Ameriky a namiesto Číny sa jeho epicentrom stalo Taliansko a po niekoľkých dňoch USA. Čína v posledných dňoch eviduje minimum nakazených a včera po prvýkrát nehlásila žiadne úmrtie v dôsledku koronavírusu. Tieto informácie predstavujú obrovský dôvod na radosť nie iba pre miestnych obyvateľov ale aj pre nás v krajinách, ktoré tento scenár v napätí očakávajú.

Výrazný pokles znečisteného ovzdušia Číny vo februári

Foto: ESA

Také pozitívne to však nie je pre miestne podnebie. Ako sa ukázalo, pokles znečistenia ovzdušia, ktoré má každoročne, podľa informácií ktoré priniesol Enviroportal, na svedomí až 3,3 milióna úmrtí, z toho až 1,4 milióna v Číne, bolo iba dočasné. Observatórium ESA Earth prinieslo nové animácie, ktoré ukazujú kolísanie znečistenie ovzdušia nad Čínou počas šírenia pandémie od decembra do marca.

Tieto údaje pochádzajú zo satelitu Copernicus Sentinel-5P a vychádzajú z údajov zaznamenaných od 20. decembra 2019 do 16. marca 2020. Ako uvádza ESA Earth, Sentinel-5P poskytuje v súčasnosti najpresnejšie meranie NO2 (oxidu dusičitého) a ďalších stopových plynov. V priebehu necelých troch mesiacov tieto hodnoty kolísali, klesli a postupne znova stúpajú.

Nárast znečistenia ovzdušia Číny v marci

Foto: ESA

Koronavírus, počasie aj Lunárny nový rok

Kým vo bol vo februári zaznamenaný oproti decembru neuveriteľný pokles znečistenia, ako môžeme vidieť, v marci sa už všetko vracia do negatívneho normálu. Čo sa zmenilo? Uzatvorené mestá a oblasti začali postupne opäť ožívať, ľudia sa dostali von zo svojej domácej izolácie a pomaly sa vracajú späť do práce. S tým súvisí aj otvorenie podnikov, prevádzok a výroby či obnovenie dopravy.

Či mal koronavírus všetku zásluhu na poklese znečistenia ovzdušia však nie je úplne jasné. Ako uvádza manažér misie Copernicus Claus Zehner, na emisie vplýva do istej miery aj samotné počasie alebo tento stav môže súvisieť aj s oslavami Lunárneho nového roka, počas ktorého podobný pokles nastáva pravidelne.

Isté však je, že okrem ovzdušia má koronavírus pozitívny vplyv aj na zvieratá. Obmedzený turizmus pomohol napríklad slonom, ktoré sa po rokoch utrpenia dostali konečne na slobodu alebo korytnačkám, ktoré sa mohli konečne vrátiť späť na pláže. Na tieto pozitívne správy by sme nemali zabúdať ani po tom, ako pandémia koronavírusu u nás a vo svete ustúpi.

Animácia ukazuje priebeh kolísania znečisteného ovzdušia nad Čínou od decembra do marca

esa.int
Uložiť článok

Najnovšie články