Malebný taliansky kraj Molise hľadá nových obyvateľov. Foto: Unsplash (Aude Andre Saturnio)

Napriek tomu, že sú nás na svete miliardy, populácia nie je rozložená rovnomerne.

Niektoré krajiny praskajú vo švíkoch, kým iné sú nútené k opatreniam, aké zavádza napríklad tento taliansky región. Ako píše portál The Guardian, ponúkne 25-tisíc eur tomu, kto bude ochotný presťahovať sa sem a prispieť tak k posunu na pomyselnej ručičke váh.

Článok pokračuje pod videom ↓

Molise láka nových obyvateľov

Región Molise v južnej časti Talianska láka jedinečnou príležitosťou. Ak sa nasťahujete do niektorej z dedín, ktoré sa tu nachádzajú najmenej na tri roky, každý mesiac vám bude vyplatená suma 700 eur. Samozrejme, peniaze nedostane každý len tak a sťahovanie má malý háčik.

Každý, kto chce dostať odmenu, sa musí nasťahovať do dediny, ktorá má menej ako 2 000 obyvateľov a rozbehnúť tu biznis. Prezident oblasti, Donato Toma, sa pre The Guardian vyjadril, že príležitosť môže prilákať mnoho ľudí, no on chce investovať len do tých, ktorí majú čisté úmysly a chcú pomôcť región oživiť.

Budovanie infraštruktúry

Výhodou je, že ak podmienky dodržíte, otvoriť si môžete akýkoľvek biznis, či už vás zaujíma pečenie chleba alebo predávanie kancelárskych potrieb. Okrem toho, mesto s menej ako 2 000 obyvateľmi, kam sa nasťahujete, obdrží navyše 10 000 eur na podporu budovania infraštruktúry. Bez rozvíjajúcej sa infraštruktúry totiž mesto nebude rásť, ľudia budú aj naďalej odchádzať a o niekoľko rokov bude situácia rovnaká, ako na začiatku projektu.

Trend sa tak skoro nezmení

Agentúra Italian National Institute of Statistics (Istat) uvádza, že Molise, región s 305 000 obyvateľmi, patrí medzi miesta, ktoré v posledných rokoch zažili v Taliansku najvýraznejší odliv obyvateľov. Od roku 2014 opustilo región až 9 000 ľudí. V roku 2018 zomrelo alebo sa presťahovalo 2 800 ľudí, čo je o 1 000 obyvateľov viac ako v predošlý rok. Okrem toho, ani v jednom z 9 miest regiónu sa v poslednom čase nenarodilo dieťa. Istat uvádza, že rekordy láme nielen Molise, ale aj celé Taliansko – za posledných 90 rokov totiž počet obyvateľov krajiny ani raz neklesol na 55 miliónov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Buon sabato amici dei borghi! Complici i primi scherzi del meteo di questo settembre ci rifugiamo in un borgo che durante la stagione fredda viene soprannominato „paese delle bufere“. Con i suoi 1421 m di altitudine è infatti il secondo comune più alto di tutti gli Appennini, pertanto è sovente soggetto ad abbondanti nevicate, alcune di queste da record. — Capracotta (IS) 📸 Foto di @dipaolomaurizio — Foto selezionata da 👨‍💻 @murari.mattia — Seguiteci su 👉 @borghi.italiani e scoprite le bellezze dei borghi italiani! 🏘 — Tag 🔖 #yallersitalia #borghiitaliani — #capracotta #molise #isernia #alluring_villages #divine_villages #map_of_italy #villages #history #beautifuldestinations #italian_places #volgoitalia #igersmolise #wonderfulplaces #travelgram #lovetotravel #italiainunoscatto #yallers #ig_italia #italiastyle_borghi #italiastyle20 #borghi #borghipiubelli #bestitaliapics #italianlandscapes #super_italy

Príspevok, ktorý zdieľa Borghi Italiani 🇮🇹 (@borghi.italiani),

Domy za pár drobných

Za úbytok obyvateľstva sú zodpovedné najmä dva faktory, a to nízka pôrodnosť a fakt, že Taliani neraz cestujú do iných európskych krajín v nádeji, že si nájdu lepšiu prácu. Len v roku 2018 odišlo z krajiny až 157-tisíc obyvateľov.

Očakáva sa, že trend sa v najbližších rokoch nezmení a počet obyvateľov Talianska bude aj naďalej klesať. Nejedno mesto sa preto uchyľuje k najrôznejším riešeniam. Do niektorých miest sa presídľujú migranti, napríklad z Líbye, kým iné mestá ponúkajú domy za pár drobných každému, kto je ochotný sa sem presťahovať.

The Guardian
Uložiť článok

Najnovšie články