Foto: Karloff

"Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc."

„Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc.“ Aj takéto porekadlo sa neodmysliteľne spája s trinástym decembrom, kedy meniny oslavuje práve Lucia. Už odpradávna sa traduje, že práve v túto noc sa každým mestom a dedinou zakrádajú bosorky.

Lucia bola v ľudových tradíciách najväčšou zo všetkých bosoriek, práve preto sa s ňou spája množstvo rituálov, ktoré majú odohnať zlé sily. V súčasnosti sa však dodržujú len málokde. Porekadlo „Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc“ nesymbolizuje len čary, ktoré sa od tohto dňa vykonávajú, ale zároveň aj stále dlhšie a dlhšie noci, ktoré vrcholia zimným slnovratom.

Jedna z najznámejších povier sa spája s dreveným – Luciiným – stolčekom. Rezbár ho musel vyrezávať každý deň až do Vianoc, pričom v ňom nesmel byť ani jeden klinec. Počas polnočnej omše na Štedrý deň si naň sadol a okolo oltára mal vidieť tancovať bosorky. Iná povera vraví, že keď sa rezbár na stolček posadil, všetky bosorky z dediny boli obrátené chrbtom k oltáru.

Foto: Karloff

Dôležitým symbolom svätej Lucie bol aj cesnak, ktorým sa bosorky vyháňali. Aby striga nemala nad človekom moc, ruky a čelo si ľudia potreli cesnakom v znaku kríža. Následne mali cesnak aj zjesť. Na dedinách sa ním dokonca potierali aj vemená kráv, aby striga nemohla odobrať mlieko a taktiež ho primiešali do jedla aj psovi. Pes mal byť po ňom zlostný, čo malo všetky zlé sily z dvora odohnať. Večer, 13. decembra, chodia po dedine chlapci spolu s dievčatami s obrovským hlukom, aby strigám ani len nenapadlo sa k nejakému domu priblížiť.

Zo žien sa stávajú Lucky

Najznámejšou tradíciou je, že v tento deň chodia dievčatá oblečené ako Lucky, teda bosorky. Majú na sebe bielu plachtu a tvár majú zatretú múkou. Takto chodia od domu k domu, z ktorého majú vyhnať všetko zlo, choroby, trápenia a strašidlá. Metličkou alebo husími perami vymetajú rohy domov, aby ich symbolicky očistili od zlých síl. Pani domu má následne na vchodové dvere, okná a aj maštaľ nakresliť svätenou vodou kríž.

Ľúbostné čary

Jedna z populárnych tradícií na Luciu sú ľúbostné čary. Dodnes sa zachoval zvyk, kedy si dievčatá napíšu na 12 papierikov mená rôznych chlapcov a každý deň až do Vianoc jeden papier vyhodia. Či už bolo na papieriku skutočne 12 rôznych mien alebo len meno toho najvytúženejšieho, to vedela len svätá Lucia a tá, ktorá tam mená písala. V minulosti sa tieto papieriky hádzali do ohňa. Meno, ktoré jej na Vianoce zostane, je to, ktoré patrí jej nastávajúcemu ženíchovi. Často sa varili aj halušky, do ktorých sa lístočky s menami primiešali. Halušky sa potom varili a meno v tej, ktorá sa uvarila ako prvá, malo patriť budúcemu ženíchovi. Múka a voda do halušiek museli byť kradnuté, aby ešte viac podčiarkli celé bosoráctvo.

Foto: Karloff

Veľmi zábavnou súčasťou osláv Lucie bolo aj takzvané trasenie plotov, kedy dievčatá triasli plotmi, pričom mali kričať „Trasiem plotom, nikto nevie o tom, len sám Pán Boh z neba, že mi muža treba.“ Potom boli všetci ticho a čakali, odkiaľ zašteká pes. Na ten smer sa malo dievča vydávať, teda tam mal bývať jej milý. Na Luciu si taktiež dievčatá začínali odhrýzať z jablka. Každý deň až do Štedrého dňa z neho mali kúsok zjesť, potom vyšli na dvor a prvý muž, ktorého uvideli, niesol meno budúceho ženícha.

Čo ste možno nevedeli

  • Na Luciu ženy nemohli piecť, šiť ani priasť. Tradovalo sa, že ak si dá muž na seba košeľu, ktorá bola ušitá 13. decembra, postretne ho nešťastie. Chlieb mal zase tomu, kto ho jedol, zabehnúť.
  • V tento deň nemohla prísť do domu žiadna žena, ktorá nebola priamou rodinou ľudí, ktorí v ňom žili. Práve tá bola označená za bosorku.
  • Legenda hovorí, že do Lucie sa zamiloval nápadník kvôli jej krásnym očiam. Aby sa za neho nemusela vydať, vylúpla si ich a poslala mu ich na mise. Paradoxne jej mala Panna Mária následne dať ešte krajšie, doteraz ju však na obrazoch často zobrazujú s misou v ruke, na ktorej sú oči.
  • Ľudia využívali dní od Lucie do Vianoc aj na určovanie počasia. Každý deň predstavoval jeden mesiac nasledujúceho roka. Podľa toho, aké dni boli, mali byť na ďalší rok mesiace.

Ak chcete zažiť atmosféru osláv Lucie, môžete tak urobiť spolu s TATRATEA. Čarovanie by sa bez neho určite nezaobišlo. Keď si chcete urobiť vlastnú tradíciu, ktorá nebude až taká zastaralá, môžete to urobiť aj so špeciálnym drinkom, ktorý bol týmto zaujímavým zvykom inšpirovaný.

Foto: Karloff

Miešaný drink svätá Lucia

  • 4 cl TATRATEA 52 % ORIGINAL
  • 3 cl pasterizovaného vaječného bielka – pomôže vytvoriť na vrchu drinku penu, ktorá symbolizuje biele šatky a pomúčené tváre bosoriek
  • šťava z polovice citróna – neutralizuje sladkosť drinku
  • 4 cl jablkovo-hruškového sirupu – symbolizuje blížiace sa Vianoce

Všetky ingrediencie spolu poriadne premiešajte v šejkri s ľadom. Po poriadnom pretrepaní otvorte len najvrchnejšiu časť šejkra a servírujte do pohára na stopke tak, aby ľad zostal v šejkri.

V spolupráci s TATRATEA
Uložiť článok

Najnovšie články