Foto: TASR

Slovensko bude mať prvýkrát v histórii kabinet odborníkov.

Pojem úradnícka vláda sa v našich končinách spomína aktívne od decembra 2022, kedy bola Hegerovej vláde vyslovená nedôvera. To, čo mnoho ľudí považovalo za nemožné, sa však napokon udialo a Slovensko čaká od najbližších dní prvý kabinet odborníkov v samostatnej histórii. 

Prvú májovú sobotu vyšla predpoludním informácia o tom, že dočasne poverený premiér Eduard Heger podáva demisiu. Navyše, v tých dňoch sa vo veľkom riešili odchody dočasných ministrov Káčera (rezort zahrničných vecí a Európskych záležitostí) a Vlčana (rezort pôdohospodárstva). Prezidentka tak siahla po možnosti a kompetencii, ktorá bola v daný moment jediným logickým riešením vnútroštátnej krízy, vymenovanie úradníckej vlády.

Eduard Heger a Zuzana Čaputová na nedeľnom stretnutí, foto: TASR

V článku sa dozviete aj:

  • čo je úradnícka vláda;
  • kedy sa najčastejšie menuje;
  • kedy malo Slovensko najbližšie k jej vymenovaniu;
  • kto povedie prvú dočasnú vládu na Slovensku;
  • či môže ovplyvniť dátum volieb.

Pojem úradnícka vláda sa do našich uší v spojitosti s možnou aplikáciou tejto formy vlády dostal len pred niekoľkými mesiacmi. Po neutíchajúcej vládnej kríze bola vláde premiéra Eduarda Hegera vyslovená v decembri 2022 nedôvera, ktorá zmenila vtedajšiu vládu na dočasne poverenú.

Predčasné voľby a demisia Hegera

Opozícia na čele so stranami Hlas-SD a Smer-SD sa celé mesiace snažila v parlamente presadiť, aby sa termín parlamentných volieb stanovil na omnoho skorší dátum, než bolo pôvodne určené. Tento návrh prešiel, pričom v súčasnosti je termín predčasných volieb stanovený na 30. septembra 2023, píše SME.

Zuzana Čaputová, foto: TASR

V týchto dňoch sa však na slovenskej vnútropolitickej scéne dejú ďalšie turbulentné zmeny, ktoré napokon môžu znamenať aj zmenu dátumu volieb, pričom Robert Fico presadzuje júlový termín. Táto téma sa určite bude aktívne riešiť, no zaoberať sa ňou bude aj nová, úradnícka vláda.

Tá bude vymenovaná 15. mája po tom, čo dočasne poverený premiér podal demisiu a dokonal tak rozpad dočasnej vlády. Slovensko tak po rozhodnutí prezidentky čaká prvá úradnícka vláda.

Čo je úradnícka vláda?

Základná definícia úradníckej vlády ju opisuje ako vládu, ktorá je zostavená z apolitických odborníkov z každého rezortu, ktorí majú zväčša previesť štát cez zlé obdobie spôsobené krízami či vojnou. Je zostavená bez ohľadu na príslušnosť členov s cieľom prekonať obdobie, v ktorom nie je možná dohoda medzi parlamentnými stranami na personálnom zložení vlády, až po najbližšie voľby, píše sa o nej.

Kedy sa menuje úradnícka vláda?

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články