Reprofoto: Google Earth

Bulharské mesto Pernik môže prísť čoskoro aj o posledné zvyšky zásob pitnej vody.

Svet za posledné roky videl niekoľko miest bez vody. V dôsledku zlého hospodárenia a čoraz intenzívnejších dôsledkov klimatickej zmeny sa na hrane humanitárnej krízy najskôr ocitli obyvatelia juhoafrického Kapského mesta a neskôr aj indického Chennai. Vodná kríza teraz svojou silou udrela aj na Európu. V Bulharsku môže bez pitnej vody ostať 100-tisíc ľudí.

Planéta zažíva najhorúcejšie a najsuchšie roky v histórii meteorologických meraní. Napriek tomu, že zatiaľ tieto správy vnímame len ako alarmujúce štatistiky, časom budeme pociťovať aj dôsledky týchto extrémov. V teplejšom a suchšom svete sa môže stať pitná voda tou najvzácnejšou surovinou. Už dnes existujú regióny, kde ňou skutočne je. V Európe ešte nie. Je to však len otázkou času. Ak sa však do problému zapletie aj séria iracionálnych a zlých rozhodnutí, ten čas sa výrazne kráti.

Voda na dve hodiny denne

Napríklad ako v bulharskom meste Pernik a jeho okolí. Približne 100-tisíc ľudí tu už od novembra žije na prídeloch pitnej vody. Tá najskôr tiekla počas desiatich hodín denne. Dnes sú podľa reportáže Českej televízie obyvatelia vďační aj za dve. V miestnej škôlke varia z minerálky, vodu na umývanie a čistenie držia v sudoch. Pernik ležiaci len 30 kilometrov od hlavného mesta Sofia je na pokraji humanitárnej katastrofy. Aktivisti pred časom varovali, že zásoby pitnej vody mestu vystačia ešte dva týždne. Pernik tak môže byť bez vody už tento víkend.

Protesty proti vodnej kríze v Sofii, foto: SITA/AP

Vyschnutá priehrada

Pernik a jeho okolie čerpá pitnú vodu z jediného zdroja. Je ním nádrž Studena ležiaca niekoľko kilometrov juhovýchodným smerom od mesta. Voda z nádrže však začala v priebehu minulého roka dramaticky miznúť. Situácia došla až do kritického štádia a miestne úrady museli v novembri spustiť núdzový prídelový program. Trvá dodnes, čoskoro však možno skončí. Nie však preto, že by sa problém vyriešil, ale preto, že už nebude akú vodu prerozdeľovať.

K nedostatku vody dozaista prispeli aj teplotné rekordy, ktoré rovnako ako iné regióny zažívalo v minulom roku aj Bulharsko. Hlavnou príčinou je však zlé hospodárenie s vodným zdrojom, ktoré mesto Pernik doviedlo na okraj humanitárnej katastrofy. Vodu z nádrže Studena mali bez akýchkoľvek obmedzení využívať miestne priemyselné podniky. Týmto spôsobom sa voda z nádrže vyčerpala v priebehu niekoľkých mesiacov.

Porovnanie stavu v nádrži Studena - október 2018 vs. október 2019, Reprofoto: Google Earth

8 rokov väzenia

V súvislosti s vodnou krízou v meste Pernik a jeho okolí ešte v januári podal demisiu bulharský minister životného prostredia Neno Dimov. Dimov čelí aj obvineniu zo zlého hospodárenia s vodným zdrojom, ktorým ohrozil dodávky pitnej vody pre 100-tisíc obyvateľov regiónu. Ak sa jeho vina preukáže, hrozí mu 8-ročné väzenie. Ľudia však žiadajú viac. Na demonštráciách v Sofii volajú aj po demisii premiéra Bojka Borisova, ktorého vláde včera symbolicky odvolal dôveru bulharský prezident Rumen Radev.

Uložiť článok

Najnovšie články