foto: SheMakesMeTravel

Fiesty patria medzi najobľúbenejšie podujatia pilotov teplovzdušných balónov.

Na jednom mieste sa v tom istom čase stretnú stovky nadšencov a rozžiaria oblohu tými najpestrejšími farbami a niekedy aj tvarmi. Pred dvomi týždňami sme sa stali členmi balónového tímu a počas víkendu sme si vyskúšali, čo všetko musí zvládnuť posádka.

Článok pokračuje pod videom ↓

Niektoré nápady sa rodia dlho, kvitnú a zrejú do krásy, no potom sa na nich zabudne a tak nenaplnené spadnú zo stromu ako prezretá čerešňa. A potom sú tu tie, ktoré nikto ani nezasadil, len tak ako by náhodou niekde vyrastú a my si ich odtrhneme a schuti sa do nich zahryzneme. Takto spontánne sa zrodil aj nápad vycestovať do Baia Mare v Rumunsku, kde sa pri príležitosti osláv stých narodenín krajiny zišlo presne 100 balónových posádok z celého sveta.

foto: SheMakesMeTravel

My sme sa ocitli v jednom koši s Romanom Serbinčíkom, majstrom Slovenska v balónovom lietaní. „Keď si v balóne, nikdy nevieš, kde a kedy presne skončíš. Je to adrenalín, je to improvizácia, je to vášeň.“ S touto vetou na perách nás Roman pri západe slnka „usádzal“ do koša a my sme tušili, že to pre nás bude nezabudnuteľný zážitok. Slovami ťažko opísať pocity a myšlienky, ktoré sa človeku ženú hlavou, keď sa cíti ako bageta v piknikovom koši. Koši, ktorý sa jemne odlepí od zeme a nesie sa len tam, kam vietor práve chce.

Mäkký štart, tvrdé pristátie

Samotnému štartu balóna predchádza prípravná fáza, najmä vyhodnotenie poveternostných podmienok. Lietať sa totiž nemôže kedykoľvek a kdekoľvek. Kvôli vzdušným prúdom sa lieta najmä skoro ráno a neskoro popoludní, keď sú na lietanie ideálne. A ideálne je to aj pre pasažierov, ktorým sa vďaka tomu núkajú krásne výhľady počas východu alebo západu slnka.

foto: SheMakesMeTravel

Hoci by ste si mohli myslieť, že rozložiť balón trvá celú večnosť, nie je to tak. Profíkom to trvá len pár minút – asi najviac času zaberie „nafúkať“ balónovú plachtu, ktorá je omnoho väčšia ako som si ju kedy predstavovala. Keď máte po ruke pilota – šoumena – ako sme mali my, určite vám aj dovolí poprechádzať sa vo vnútri plášťa. Je to zvláštny pocit, do chrbta vám udiera vzduch z gigantického ventilátora a vy ste na jednej strane očarený  absurdnosťou celej „prechádzky“  a na strane druhej vám do ucha kričí vaše hysterické klaustrofobické ja, aby ste čo najskôr vypadli. A tak radšej poslúchnete, pozbierate rozsypané zvyšky odvahy a po chvíli nastupujete do koša. Do malej krabičky poháňanej dvoma (malými) horákmi. Všetci sa tvárime ako hrdinovia, ale niektorí z nás sa úchytiek v koši držia až podozrivo kŕčovito. Odlietame!

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa VERONIKA & KAROL (@shemakesmetravel),


Prvé minúty boli asi najkrajšie. Hľadíme na ľudí, ktorých sme nechali na zemi. Mávajú ako o dušu, no ich pohyby sú stále menej a menej rozpoznateľné, až sa po chvíli zmenia na malé machule. Rovnako ako domy, stromy. Z riek sú tenké modré pásiky. Sme v oblakoch a cítime každý dotyk vetra. Prvý raz letíme tak naozaj – v lietadle nikdy nezažijete tú blízkosť živlov. Po chvíli prestaneme stúpať a len tak sa unášame vetrom. Všade je ticho, z času na čas ho prebije hluk zapaľujúcich sa horákov. Sme v balóne!

Posledné minúty boli krušnejšie. Balón začal klesať nad kukuričným poľom a náš kôš sa odrazu premenil na sekačku. Všetci sme sa v ňom skrčili, kým ho pilot opäť nevytiahol hore. Bol to perfektný adrenalín a nie, nebolo to nebezpečné, aj keď tento opis mohol navodiť taký dojem. Všetko bolo pod kontrolou a pilota tak trochu podozrievam, že sa s nami chcel tak trochu pohrať. Lebo to skutočné pristátie bolo omnoho jemnejšie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa VERONIKA & KAROL (@shemakesmetravel),

Nie je balón ako balón

Kedysi som si myslela, že existuje jeden typ balóna a všetky ostatné sa vyrábajú ako cez kopirák. V skutočnosti sú balónov celé hŕby, prepraviť zvládnu od dvoch do 40 ľudí. Nie, nežartujem. A čo je snom takmer každého pilota? „No predsa mať vlastný balónový špeciál,“ hovorí mi s úsmevom Roman. Napríklad tigra, klauna, rybu alebo „upside down“ – balón naopak, s ktorým na rumunskú fiestu prišli Holanďania. Vidieť ho štartovať je ozaj zážitok.

Ak by ste to chceli zažiť na vlastnej koži, zapojte sa do súťaže o let balónom pre dve osoby. Tento zážitok si budete pamätať do konca života.

Uložiť článok

Najnovšie články