Foto: Travelistan

Čo si predstavíš, keď sa povie Aljaška?

Divočinu? Fjordy? Alebo sú to strhujúce romány od Jacka Londona z čias, kedy odvážni muži hľadali zlato v divokých riekach Aljašky? Aj dnes tento najväčší americký štát láka dobrodruhov, ktorí tu hľadajú príbehy už spomínaného Jacka Londona.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: Travelistan

Tento raz som sa sem dostal ako sprievodca v rámci cesty okolo sveta v súkromnom lietadle. Už len letieť sem je zážitok. Naše lietadlo odletelo z Japonska a za 5 hodín malo dosadnúť v najväčšom meste Anchorage. Na tom lete by nebolo nič výnimočné, keby sme neleteli cez dátumovú hranicu. Stačí prejsť imaginárnu čiaru a odrazu z dneška sa stane včerajšok! Môj deň odrazu nabral 41 hodín miesto 24! Hodinové ručičky som si posunul ako šmahnutím čarovného prútika o 10 hodín. Z Tokia sme leteli 28.4. o 12:00 a pristáli v Anchorage. V tento deň som mal dvakrát raňajky a obed.

Foto: Travelistan

Anchorage ťa neprekvapí žiadnou oslnivou krásou, ale kvôli tomu sa sem vôbec nechodí. Aljaška je pre milovníkov prírody. Stačí vyjsť z mesta a hneď môžeš vidieť medvede, tulene, losy či soby. A či som videl? Do hodiny sme videli všetky menované zvieratá! Sú tu všade a je cítiť, že je tu súzvuk medzi ľuďmi a zvieratami.

Foto: Travelistan

Ak som bol nadšený z divokej prírody, tak väčšiu dávku endorfínov som dostal počas výletu po jednom z najkrajších fjordov na svete Kenai. Ja viem, že nórske fjordy sú strmšie a máte tam pocit väčšej stiesnenosti, ale nikde nemôžeš vidieť toľko veľrýb, kosatiek, tuleňov. Tá garancia videnia je takmer 100 percentná, lebo tu je to miesto, kde obrovské vráskavce sa chodia nielen páriť, ale aj nabrať tukovú hmotu.

Foto: Travelistan

Každú chvíľu nám obrovské vráskavce mávali svojimi chvostami a keď k tomu pripojíte aj 50 kosatiek, ktoré plávali pri našej lodi, tak musíte povedať to okrídlené americké slovíčko WAU. Kenai fjord je známy aj tým, že tu môžeš vidieť v bezprostrednej blízkosti ako padajú obrovské kusy ľadu z ľadovca do mora. Len si predstav, že máš pred sebou ľadovec vo výške Eiffelovky a odrazu padne obrovský kus ľadu. Vyslovene to zahučí a ovalí ťa studený vietor.

Foto: Travelistan

Alebo ma viac zaujal vyhliadkový let k najväčšej hore Severnej Ameriky Denali? Jedna z najchladnejších hôr sveta má síce „len“ 6190 metrov, ale tým, že sa nachádza takmer na polárnom kruhu, patrí nielen k najchladnejším, ale aj poradne ťažkým. Skúsení horolezci vám povedia, že úspešnosť vyliezť je len 47 percent a podmienky pripomínajú 7 tisícové velikáni himalájskych veľhôr.

Foto: Travelistan

Nielen časté lavíny či silné mrazy pod mínus 40, ale aj skutočnosť, že tu si všetko ťaháš sám. Žiadni nosiči či iná pomoc. Len ty a studená hora. Aby ste sa aspoň trochu dotkli Denali, je asi najlepšou príležitosťou ísť na 90 minútový vyhliadkový let. Malým vrtuľovým lietadielkom, kde sa zmestí len 7 ľudí, si letíš pomedzi zasnežených štítov. Nalietavaš nad ľadovcami, hlbokými údoliami… ako v krásnom dokumentárnom filme od National Geographic. Až sa nakoniec zjaví Denali. Neskutočná mohutná hora, ktorá každým rokom rastie o 1 milimeter, kvôli litosferickým doskám.

Foto: Travelistan

V tento deň sme nemohli pristáť v blízkosti base campu, lebo cez noc napadlo vyše dva metre snehu. Ale úprimne mi to nevadilo, zatiaľ mi stačil ten pohľad od skleneného lietadlového okienka. Za dva roky sem prídem a skúsim svoje šťastie pri výstupe na Denali. Tá hora ma proste volá.

Aljaška je presne tou destináciou, ktorú hľadajú všetci milovníci divokej prírody. Ale pozor. Musíš sa riadiť miestnym prírodnými zákonmi, lebo tu sa chyba neodpúšťa. Stále musíš mať oči na stopkách a nepodľahnúť tej kráse, ktorá je okolo teba. Aljaška je krásna, ale divoká.

Foto: Travelistan
Martin Navrátil precestoval viac ako 160 krajín sveta. Jeho blog Travelistan.sk je zdroj základných informácií pre všetkých cestovateľov

Viac článkov