Máte pocit, že robíte všetko inak, ako vyžaduje spoločnosť, a že sa úplne vymykáte normálu? V tom prípade vám blahoželáme. Má to viaceré výhody, o ktorých ste ani len netušili!

Niekedy sa zdá, že kreatívni ľudia akosi nepatria do nášho sveta. A ani im nechýba, keď si vedia vytvoriť ten vlastný. Ak medzi nich patríte, pravdepodobne aj o vás ľudia klebetia a ukazujú na vás prstom. A viete, čo je na tom to najfantastickejšie? Že vám to v skutočnosti vôbec nevadí!

Hoci kreativita môže mať rôzne podoby, kreatívni ľudia majú predsa len niečo spoločné. Je to týchto 7 znakov. Nájdete sa v nich aj vy?

#1 Ste sarkastickí (niekedy aj viac, ako by sa patrilo)

Photo by Beth Solano on Unsplash

Viaceré výskumy poukázali na to, že sarkazmus úzko súvisí s kreativitou. A byť sarkastickí bez toho, aby ste urazili okolie, je naozaj umenie. Ak ste s partnerom celé roky, pravdepodobne rozumie vášmu neobvyklému humoru. No u cudzích ľudí sa nemusí až tak stretnúť s pochopením. Čo však po tom, keď vám napomáha v tvorivej činnosti, však?

#2 Vaša myseľ sa túla

Neraz snívate s otvorenými očami. Odletíte niekde, kde sa okrem vás nikto iný nedostane. A snívanie vôbec nie je na škodu. Práve naopak! Profesor Moshe Bar, vedúci výskumu zameraného práve na denné snívanie, poukázal na to, že táto činnosť napomáha rozvoju niektorých častí mozgu. Tak ak ste preťažení, chvíľku si posnívajte. Nakoniec, umelci to robia pravidelne. A naozaj je to na osoh.

#3 Nemáte problém komunikovať s ľuďmi, s ktorými v skutočnosti nesúhlasíte

Photo by Allef Vinicius on Unsplash

Drvivá väčšina ľudí sa vyhýba komunikácii s ľuďmi, ktorých “nemusia.” To však nie je prípad kreatívnych ľudí. Ak sa púšťajú do debát s ľuďmi, ktorí sa nachádzajú na úplne inej škále názorov, má to pre ich mozog veľký význam. Podvedome sa aktivujú iné zóny a prepojenia, ktoré podporia ich tvorivosť.

#4 Termíny a uzávierky? Pre kreatívneho človeka neznámy pojem!

Photo by Brad Neathery on Unsplash

Pri kreativite pre ne nie je priestor. Viete si predstaviť vytvoriť obraz či iné umelecké dielo na rozkaz? Tak to väčšinu nefunguje. A kto to dokázal, ten si zaslúži od nás veľké uznanie. Kreatívny človek vie, že nemôže tlačiť na tvorivosť. Môže sa síce pokúsiť prinútiť stihnúť nejaký termín, ale v konečnom dôsledku to bude mať pre jeho kreativitu úplne opačný účinok. Lepšie je počkať si na tzv. “aha” moment. To je ten moment, kedy vás jednoducho osvieti, všetko necháte tak a začnete tvoriť. A to bez ohľadu na čas a priestor, v ktorom sa práve nachádzate.

#5 Ste neurotickí

Väčšina tvorivých ľudí nie je veľmi príjemnými spoločníkmi. Radšej trávite čas osamote, než s ľuďmi. Súvisí to s tým, že väčšina “kreatívcov” má neurotickú povahu. Neraz to je chodiaci uzlíček nervov.

#6 Necháte svoje podvedomie, nech si robí svoj “job”

Photo by Matthieu Comoy on Unsplash

Neriešite a nestaráte sa do toho, ako to celé funguje. Plne dôverujete svojej tvorivosti, podvedomiu a viete, že múza vás kopne v ten pravý čas. Žijete si svoj zvláštny život a viete, že tvorivosť vás nikdy nesklame. Pre vás to je ten najlepší vyjadrovací prostriedok.

#7 Veľmi ľahko sa necháte rozptýliť

Pravdepodobne vám vadí milión vecí. Hluk z ulice, zlozvyky iných ľudí. Možno aj preto najradšej tvoríte v noci. Keď ste sami so sebou a otvárate sa tvorivosti. Vtedy je vás rušiť prísne zakázané!

Tvorivosť je dar, ktorý by sme nemali premrhať. Určite ste si však všimli, že tí ľudia, ktorí v umení dosiahli vrchol, majú značné ťažkosti a musia bojovať so svojimi démonmi. Všetko si predsa pýta svoju daň…

Pozri aj: Týchto 10 skvelých psychologických trikov zvýši vašu kreativitu a produktivitu

spring
Všetko začína v tvojej hlave
1
Uložiť článok
Komentovať