Foto: Travelistan, Pixabay.com

Najväčšie mesto sveta, kde sa vyslovene tlačí 41 miliónov ľudí.

j keď neznášam davy ľudí, v hlavnom meste vychádzajúceho slnka mi to vôbec nevadí. Dokonca, keď som bol mladší, som sa sem chcel presťahovať. Dôvod? Ani vám ho neviem vysvetliť. Možno poznáte ten pocit, že niektoré mesto si obľúbite natoľko, že ste priam nekritický. V tomto článku sa dozvieš aj to, čo by si mal vidieť v meste, ktoré žije 24 hodín denne.

Článok pokračuje pod videom ↓

Môj prvý kontakt s Tokiom bol s metrom. Aj keď si videl a zažil mnohé metrá na svete, ver, že tokijské patrí medzi.. ako to povedať? Keď uvidíš plán metra, tak si povieš, že sa tu musíš stratiť. Sústava metra má takmer 200 kilometrov a denne prepraví 6,8 miliónov ľudí, čo je takmer 2,4 miliardy ľudí ročne. Už tu síce nezažiješ to povestné natláčanie, ale aj tak počas dennej špičky sa pekne potlačíš. Ale pozor! Nie tak ako v našej bratislavskej 39.

Foto: Wikimedia commons

Japonci sú povestní tým, že sa správajú s úctou. Nikto sa nepredbieha, čaká sa v radoch, lebo keď poslúchaš nariadenia, tak všetko pôjde vyslovene načas. Ako šinkanzen, tak aj metro chodí na minútu presne. Meškania? Nehrozia. Jedine ak by prišlo silné zemetrasenie. Ale čo je silné zemetrasenie v Japonsku? Tokio ročne zažije vyše 1000 zemetrasení nad 5 v rámci Richterovej stupnici.

Keď tu budeš, zemetrasenie určite zažiješ. Raz sa mi stalo, že som prespal zemetrasenie o hodnote 7 a bývalí klienti sa pýtali, že čo majú robiť. Nič. Každý to tu berie ako keby doma na Slovensku zapršalo. Ak je veľmi silné, tak ti príde sms, čo máš robiť. Bežný Japonec je vychovávaný od útleho detstva, čo má robiť, keď sa zem trasie. Nikto neprepadá panike, lebo opäť vedia, že s panikou nič nespravíš. Celé mesto je prispôsobené na silné otrasy. Preto tu neuvidíš mrakodrapy ako v Paríži či New Yorku. Všetko sa pekne tlačí smerom dole.


Sleduj naše storíčka na Instagrame @interezsk a prenes sa do krajiny, kde nechápeš, že niečo také existuje.


Tokio je známe aj tým, že sa tu bojuje o každý centimeter plochy. My doma sa sťažujeme, že máme ,,len“ 80 metrov štvorcových na bývanie. Tu v hlavnom meste je priemerná veľkosť bytu okolo 47 metrov a platíš ešte vyššie ceny ako u nás v Bratislave za 80 metrov. Všetko je tu minimalistické. Reštaurácie niekedy vyzerajú ako detský kútik Ikea, kde si sadneš na malú stoličku a pekne si natlačený s iným stravníkom.

Foto: Pixabay.com

Keď sme pri tom jedle, tak Tokio má asi najviac reštaurácii s michelinovskou hviezdičkou. Je to tu gurmánsky raj. Ja osobne mám najradšej reštauráciu v štvrti Shibuya, kde ti suši prinesie robotický systém. Komunikuješ s obrazovkou a za chvíľu ti robotická sústava prinesie tvoju objednanú porciu. Inak vedel si, že slovo Robot vymyslel Karel Čapek so svojim bratom?

Aj japonské bary patria medzi TOP na svete. Napríklad sa tu podáva whisky Yamazaki, ktorá vyhrala celoročnú súťaž o najlepšiu whisky. Ani ja som neveril, kým som nevyskúšal a Škót, ktorý sedel vedľa mňa v národnom oblečení veľmi uznanlivo pokyvoval hlavou.

Japonsko stále na teba bude pôsobiť ako pretechnizovaná spoločnosť. Aj keď už rozdiely v technike sa zotierajú, stále si tu pripadáš ako 10 rokov za opicami. Ale o tom neskôr v ďalšom článku.

Kam v Tokiu ísť?

Tsukuji market – najväčší rybí trh na svete, kde uvidíš tie najväčšie kusy tuniaka, kreviet, langust či veľrybie mäso. Na rozlohe o veľkosti 10 futbalových štadiónov nájdeš všetky morské potvory, pričom to tu vôbec nepáchne. Žiaľ, verejnosti to tu otvárajú až 9:30.

Ginza – ako Paríž má svoje Avenue des Champs-Élysées alebo Londýn svoj Oxford street, Tokio má Ginza. Prvá moderná západná ulica, kde sú dnes najluxusnejšie obchody v Japonsku.

Pikoška: Tu napríklad pochodovala fašistická japonská mládež a žiadala okupáciu Ázie. Tu sa tancovali prvé západné tance a vznikali prvé jazz cluby.

Cisárske záhrady – samotný cisársky palác sa nedá vôbec navštíviť. Je zavretý aj pre samotných Japoncov. Len jeden deň v roku sa otvorí jedna brána, odkiaľ cisár pozdraví svoj milovaný národ. Jediné, čo si môžeš pozrieť, sú krásne záhrady s výhľadom na finančnú štvrť Tokia Marunochi.

Pikoška: Slovo bonsaj pochádza z Číny, nie z Japonska a podľa japonskej filozofie príroda nie je dokonalá. Všetko v záhrade musí byť dotvorené ľudskou rukou. Od jazierka až po kamene.

Tokio Skytree – 634 m vysoká veža je najvyššou budovou v Japonsku. Za ideálneho počasia je výhľad na celú metropolu. Odporúčam urobiť si rezerváciu vopred.

Foto: Pixabay.com

Akihabara – elektronická štvrť, kde nakúpiš nielen najnovšiu techniku, ale kam sa japonská mládež chodí zahrať na hracích automatoch.

Shibuya – mestská časť v Tokiu, kde nájdete najrušnejšiu križovatku na svete. Odporúčam ísť do Starbucks nad križovatkou a natočiť si to.

Martin Navrátil precestoval viac ako 160 krajín sveta. Jeho blog Travelistan.sk je zdroj základných informácií pre všetkých cestovateľov

Viac článkov