Všetko sa dá skryť za pekné slová. Aj frázy, ktoré nás majú nabudiť a zvýšiť našu produktivitu, môžu byť v skutočnosti zdrojom úzkosti a stresu

Určite aj vás niekedy oslovil inzerát. Hľadali človeka otvoreného novým možnostiam, schopného pracovať pod stresom, s flexibilným pracovným časom, schopného rozvíjať novovzniknutú spoločnosť. A vy ste sa v tom videli. Čo sa však za tým ukrývalo? V práci pravdepodobne tvrdnete každý boží deň, nemáte zaplatené nadčasy a váš šéf apeluje len na výkonnosť. Tak kde sa stala chyba?

Väčšina firiem je žiaľbohu zameraná len na produktivitu. Pre šéfa sú najdôležitejšie čísla a preto apeluje práve na efektívnosť. No motivačné slová a vety, s ktorými ste sa určite stretli aj vy, majú na nás často opačný účinok. Miesto toho, aby nás motivovali, spôsobujú nám stres a úzkosť. Tu je 5 najčastejších, ktoré pozná snáď každý z nás.

#1 Inovácia

Photo by Romain Peli on Unsplash

Inovácia znamená vynovenie, zlepšenie. Dôsledkom toho je, že svet sa začína točiť v šialenom tempe. Len prednedávnom ste si kúpili nový telefón, a už je zastaralý. Aj v práci neustále niečo inovujeme. Vymýšľajú sa nové prístupy a technológie. Ľudstvu však reálne hrozí, že sa mu raz dielo jeho rúk vymkne spod kontroly. Aj to môže mať na svedomí práve inovácia. Takže ak započujete toto slovíčko, zbystrite pozornosť. Musíte sa nastaviť na vyššie otáčky!

#2 Efektivita

Efektivita je zameraná na výkon. Čísla musia byť plusové, naša činnosť musí prinášať úžitok. A to často dokáže byť poriadne frustrujúce. Začnete robiť niečo, čo vás baví? Ste v tom dobrí a klientela sa vám začne rozrastať. No potom príde niekto, kto vie toho urobiť oveľa viac a ešte ku tomu aj efektívnejšie. A dobrý pocit je fuč. Pretože zo všetkých strán číha konkurencia.

#3 Špecializácia

Vyštudujete a možno sa stanete naozajstnými expertmi v svojom odbore. Rastie vo vás pocit dobre investovaného času a energie a tešíte sa, pevne presvedčení, že na vás čaká celý svet. Problém však nastane vtedy, keď vás kvôli vášmu úzkoprofilovému zameraniu nebude mať kto zaplatiť. S tým sa v dnešnej dobe stretáva dosť veľa absolventov vysokých škôl. Vedia, že s pracovnými miestami to nevyzerá dvakrát ružovo. A ich slávna špecializácia im je viac na prekážku ako na úžitok. Pravdaže, česť výnimkám!

#4 Porovnávanie

Photo by Tim Gouw on Unsplash

Neustále sa porovnávame. A väčšinou si nastavujeme latku poriadne vysoko. Ale ak sa budeme neustále porovnávať, k ničomu to nevedie. Vždy sa nájde niekto od nás šikovnejší, múdrejší, či niekto s vyšším finančným ohodnotením. Nič s tým nespravíme. V skutočnosti nás porovnávanie bude len čoraz viac stresovať. A to predsa nechceme, však?

#5 Rozdielnosť

V bežnom, ako aj v pracovnom živote, prichádzame do kontaktu s veľkým množstvom ľudí. A tí majú rôzne sexuálne, náboženské či politické preferencie. Prečo nás to však stresuje? Náš mozog sa musí popasovať s inakosťou a to je niekedy preňho naozaj vyčerpávajúca úloha. Na druhej strane, keby sme všetci boli rovnakí, na zemi by bola poriadna nuda!

Stres a panika na nás útočia z každej strany. No len my sme tí, ktorí si môžu vybrať, na čo zameriame pozornosť. Držíme vám palce, aby ste sa nedali vytočiť maličkosťami!

Pozri aj: Tieto 4 slová by ste mali prestať používať, ak sa chcete vyhnúť negativite a toxickým myšlienkam

iheartintelligence
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy