Foto: Unsplash/Omid Armin

Odsudzovať ľudí na základe ich výzoru sa nepatrí, no tento výskum vás prekvapí.

V roku 2011 vznikol na Edinburskej univerzite výskum, ktorého cieľom bolo dokázať, či má symetria tváre niečo spoločné s vlastnosťami ľudí. Výsledky štúdie boli nesmierne prekvapivé, pretože sa ukázalo, že čím viac symetrickejšiu tvár ľudia majú, tým sú sebeckejší.

Ak teda niekedy budete rozmýšľať, že by ste chceli mať tvár ako Brad Pitt či Natalie Portman, zamyslite sa, či by vám to za to stálo.

Holubica verzus jastrab

Účastníci štúdie si mohli vybrať, či budú takzvanou holubicou, ktorá spolupracuje s inými a jej cieľom je dosiahnuť prospech iných. Druhou možnosťou bol jastrab, ktorý tvrdo pracoval na svojom prospechu. Následne vedci analyzovali črty všetkých účastníkov štúdie a zistili, že osoby so symetrickými tvárami si častejšie zvolili druhú možnosť.

Foto: Unsplash/Ayo Ogunseinde

Stereotyp

„Ľudia so symetrickými tvárami sú považovaní za atraktívnejších a zdravších a sami si to uvedomujú. Vďaka tomu vedia, že sú sebestační a k životu nepotrebujú iných ľudí. V dôsledku toho majú menšiu motiváciu na vyhľadávanie pomoci a väčšinu vecí zvládajú aj sami,“ tvrdí profesor psychológie Ian Deary.

Foto: Unsplash/Frank Marino

Ako píše portál Your Tango, je nesmierne zaujímavé, že stereotyp sa v tomto prípade potvrdil. Myslite však na to, že skôr než niekoho odsúdite a budete si o ňom myslieť, že je sebecký, spoznajte ho.

Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať