Foto: Photo by Craig Adderley from Pexels

Citlivejší muži asi nebudú s výsledkami tohto výskumu súhlasiť.

Ženy sú z Venuše a muži z Marsu. Toto ste už pravdepodobne počuli veľakrát a s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám to už mnohokrát potvrdilo aj v reálnom živote. Muži a ženy rozmýšľajú jednoducho úplne inak a jedným z dôvodov je aj to, že ich mozog funguje naozaj inak.

Čo si myslíte, potrebujú viac spánku muži alebo ženy? Správnou odpoveďou je, že viac si potrebujú pospať ženy. Dôvod sa však dotkne mnohých citlivejších mužov – veda totiž dokázala, že zvýšená potreba spánku u žien je spôsobená tým, že ich mozog je viac unavený, nakoľko ho používajú viac ako muži. 

Vysvetľuje to Jim Horne, neurológ špecializujúci sa na spánok a riaditeľ Centra pre výskum spánku na Loughborough University. Tvrdí, vysvetlenie spočíva v multitaskingu. Ženy s ním totižto problém nemajú a narozdiel od mužov dokážu robiť aj viac vecí naraz. Problémom však je, že multitasking spotrebováva priveľa mentálnej kapacity, mozog sa tak vyčerpá viac a na svoju regeneráciu preto potrebuje viac spánku. 

Foto: Photo by bruce mars from Pexels

Ako ďalej dodáva profesor Horne: “Mozog žien je tiež zložitejší než mozog mužov, preto je ich potreba spánku o niečo vyššia. Rozdiel je však samozrejme aj medzi jednotlivými mužmi – vyššiu potrebu regenerácie mozgu má muž, ktorý má prácu, v ktorej musí počas dňa spraviť veľa rozhodnutí. Aj takýto muž však potrebuje o niečo menej spánku ako žena.”

Ako sa však vedcom podarilo dokázať, rozdiel nie je až taký veľký, v priemere si ženy potrebujú pospať len o 20 minút viac než muži. 

iheartintelligence
Všetko začína v tvojej hlave
2
Uložiť článok
Komentovať