Vyskúšajte túto jednoduchú metódu, pomocou ktorej sa do dvoch mesiacov môžete zbaviť väčšiny svojich zlozvykov.

Koľkokrát v živote ste sa rozhodli skoncovať so svojím zlozvykom? Určite už máte za sebou aj vy množstvo pokusov. Vždy je na sebe čo vylepšovať. Možno sa chcete vzdať fajčenia, konzumácie nezdravých jedál či nápojov, alebo chcete jednoducho už prestať ohovárať ľudí, ktorých máte v zuboch. Absolútne nezáleží na tom, s čím bojujete. Dôležité je to, že zlé zvyky sa síce búrajú len ťažko, no nie je to nemožné. Ukážeme vám, ako na to. 

Ctrl+Alt+Del, tri klávesové skratky, ktoré využívame vtedy, keď už všetko zlyhalo a my potrebujeme obnoviť funkciu počítača. Rovnaká metóda nám však môže napomôcť expresne rýchlo sa zbaviť zlozvykov. Je jednoduchá, no účinná. Preto rozhodne stojí za vyskúšanie.

Ctrl: Majte svoju túžbu pod kontrolou

Photo by Broke Lark on Unsplash

V prvom rade, pri zbavovaní sa akýchkoľvek zlozvykov treba začať odstraňovaním jedného. Ak sa rozhodnete zbavovať sa všetkého naraz, s najväčšou pravdepodobnosťou zlyháte. Keď už máte „vytipovaný“ zlozvyk, ktorý vás najviac irituje, je dôležité identifikovať jeho spúšťače.

Ak sa napríklad prejedáte sladkosťami, skúste vystihnúť, čo vo vás vyvoláva nutkavú potrebu otvoriť si (ďalšiu) čokoládu. Je to vnútorná nervozita? Reakcia na kritiku či stres? Alebo len nuda pred telkou? Akonáhle budete vedieť, čo je váš spúšťací mechanizmus, ste schopní pohnúť sa dopredu.

Skvelým nástrojom na sebareflexiu môže byť denník. Práve denníkové zápisky vám môžu vysledovať určitý vzorec, ktorý sa neostále opakuje. Nabudúce tak budete oveľa lepšie pripravení na útok svojho zlozvyku.

Alt: Nájdite si alternatívu

pixabay.com

Aby ste sa zbavili zlozvyku, musíte si vytvoriť zdravšiu alternatívu. Ostaneme pri sladkostiach. Ak máte neodolateľnú chuť na čokoládu, siahnite radšej po ovocí či orieškoch. Možno to nepôjde ihneď, no ak budete rozhodní, raz v sebe určite zakoreníte nový, zdravší zvyk. Pijete veľa sladených nápojov? Skúste ich nahradiť nesladenými čajmi či čistou vodou. Na všetko sa dá zvyknúť.

Nemenej dôležité je vytvoriť si plán obrany. Čo urobíte, ak vás premkne chuť na čokoládu? Skúste zavolať niekomu blízkemu alebo sa vyberte na prechádzku. Práve takého preventívne opatrenia vám pomôžu nezlyhať.

Del: Odstráňte pokušenia

pixabay.com

Je to jednoduchšie, ako by ste čakali. Ak sa chcete vyhnúť sladkostiam, jednoducho ich nekupujte. Ani sladené nápoje. Ak chcete naozaj prestať fajčiť, škatuľka cigariet schovaná v nočnom stolíku by bolo skutočné bláznovstvo. Avšak to najdôležitejšie, a zároveň to najťažšie, je práve rozhodnutie. Ak sa skutočne rozhodnete, všetko sa podrobí vášmu želaniu. Len to musíte naozaj chcieť. Práve tento posledný krok vám môže pomôcť prispôsobiť vášmu rozhodnutiu aj samotnú domácnosť.

Metódu Ctrl+Alt+Del používame bežne, keď sa nám „zasekne“ počítač. Ak ste sa zasekli vo vlastnom zlozvyku, skúste ju použiť aj vo svojom živote. Majte pod kontrolou svoje túžby (Ctrl), zvoľte si zdravé alternatívy (Alt) a vymažte všetko, čo vás môže pokúšať (Del). Veríme, že táto metóda pomôže aj vám.

Pozri aj: Ikigai: Stará japonská filozofia, podľa ktorej nájdete skutočné šťastie len vtedy, ak si odpoviete na tieto 4 otázky

lifehack
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)