/
Ide o tvrdenie, ktoré mnohých ľudí pobúri.

Vedci dospeli nedávno k naozaj kontroverznému a pre mnohých poburujúcemu zisteniu. Tvrdia, že to, či chcete mať deti, by ste si mali vopred veľmi dobre premyslieť. Vychádzali pritom z toho, čo vie, resp. tuší takmer každý, no nikto o tom nehovorí. 

Dokázalo sa totiž, že po narodení dieťaťa prežíva až 70% párov krízu. Partneri či manželia sa navzájom odcudzia a aj keď sa snažia tváriť, že všetko je v poriadku, pravdou je, že ich vzťah trpí. A žiaľ, veľakrát ho udržiavajú “nažive” nasilu, kvôli tomu, aby dieťa vyrastalo v úplnej rodine.

Psychologička Ellen Walker pre jeden z najznámejších psychologických portálov, Psychology Today, povedala: “Miera spokojnosti so vzťahom po narodení prvého dieťaťa výrazne klesá. Ak si teda myslíte, že dieťa váš vzťah zachráni, popremýšľajte nad tým znova.”

pixabay.com

Psychológovia okrem problémov so vzťahom upozornili aj na to, že obaja rodičia môžu po narodení dieťaťa trpieť výrazným spánkovým deficitom. Štatistiky totiž ukázali, že počas prvých 2 rokov dieťaťa rodičia prídu dokopy až o 6 mesiacov spánku. Namiesto odporúčaných 8 hodín denne totiž rodičia uviedli, že dĺžka ich spánku dosahovala počas prvých 2 rokov dieťaťa v priemere 2,5 hodiny denne.

Ďalším problémom, ktorý môže “novorodičom” spôsobiť problémy, je samozrejme priveľké finančné zaťaženie, ktoré je s narodením dieťaťa spojené.

Samozrejme, je pochopiteľné, že táto štúdia mnohých ľudí pobúri. Neberme ju však ako ako príkaz, ktorý hovorí: “Nemajte deti!” Berme ju ako zdvihnutý varovný prst, ktorý nám má pripomínať, že dieťa je záväzkom na celý život, nie “módnym doplnkom” alebo prostriedkom na záchranu vzťahu.

foto: pixabay.com

Ak sa pre dieťa rozhodne pár, ktorý má vyjasnené spoločné hodnoty a je v ňom prítomný súzvuk medzi dvomi partnermi, je pravdepodobné, že spolu nebudú ostávať len kvôli dieťaťu, ale kvôli láske, ktorá medzi nimi je. A tá zdolá všetky prekážky.

Aký je váš názor na túto problematiku?

Pozri aj: Toto je 11 znakov, ktoré vám ukážu, či ste pripravení na rodičovstvo

indy100, psychologytoday
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)