Foto: instagram.com (travelistan)/Pexels

Čo si predstavíte, keď sa povie Azerbajdžan? Bývalá sovietska krajina? Alebo že je to moslimská krajina o ktorej nikto nič poriadne nevie?

Azerbajdžan je trochu v tieni svojich dvoch kaukazských susedov na brehu Kaspického mora, ktorý upútal pozornosť cestovateľov, keď sem začali lietať nízkonákladové spoločnosti. Väčšina cestovateľov radšej cestovala do Arménska alebo Gruzínska a mysleli si, že v tej divne znejúcej krajine asi aj tak nič nie je. A ako sa mýlili…

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak by som porovnal všetky 3 hlavné mestá kaukazských štátov, tak Baku je jednoznačne najkrajšie mesto. Kľudne by tromflo so svojimi krásami nejedno európske mesto. História je tu krásne poprepletaná s novodobou a hlavne modernou architektúrou. Za jeden deň sa vieš prejsť nielen krásnymi úzkymi kamennými uličkami, ktoré obklopujú stredoveké hradby mesta a za chvíľu sa pozeráš na dych berúcu krásu modernej architektúry od svetoznámej architektky Zaha Hadid, ktorá navrhovala tie najmodernejšie budovy po celom svete.

Flame Towers

Aj ten kto nemusí súčasnú architektúru, bude nadšený miestnym kultúrnym centrom. Alebo je krajšie historické mesto s nádhernou pešou promenádou na brehu Kaspického mora? Baku je mesto na dva dni a je to ako keby živé múzeum rôznych architektonických štýlov, ktoré prešli postupne cez túto zaujímavú krajinu.

Happy Friday ! / Şəhidlər Xiyabanı Məscidi (Mosque of the Martyrs) and the Flame towers, Baku, Azerbaijan

Málo ľudí však vie, že pri Baku sa natáčal aj film o Jamesovi Bondovi. Kto by to čakal však? V bondovke „Jeden svet nestačí“ z roku 1999 sa záchranca sveta preháňa po okolo ropných veží. Mesto Baku v 20. rokoch 20. storočia patrilo medzi najbohatšie mestá sveta aj vďake rope, ktoré tu začali ťažiť už za cárskeho Ruska. Aj Alfred Nobel si tu kúpil svoje políčko a zarobil tu svoje prvé milióny. Ešte aj dnes sa vieš prejsť okolo ropných polí a aj keď len pár veží funguje, stále si vieš predstaviť, ako to tu voľakedy vyzeralo.

Bailovo, Baku, Azerbaijan

Azerbajdžan ukrýva také tajomstvá, ktoré by v iných krajinách boli vyhľadávané plnými autobusmi. Chceš príklad? Tak daj do uja Googla názov Qobustan a uvidíš 6-tisíc skalných kresieb, ktoré pochádzajú od 12. storočia pred našim letopočtom, kde sa môžeš len tak prechádzať. Alebo si daj do vyhľadávača mesto Śeki a karavansaraj. Ide o svetový unikát, kde môžeš prespať v staručkom hoteli, ktoré využívali karavány na známej hodvábnej ceste smerom do dnešného Gruzínska. Nikde na svete som nevidel tak perfektne zachovaný karavasaraj a ešte v ňom aj ostať.

The sign says it all

Ak však hľadáš niečo, kde nestretneš žiadneho turistu, tak poleť do autonómnej oblasti Nachčivan. Jedine ako sa sem vieš dostať, je letecky z Baku. Ide o oblasť, ktorá susedí s Iránom a Arménskom (Azerbajdžan a Arménsko má územné spory o Náhorný Karabach a stále pretrváva vojenský stav).

Where Noah's Ark stranded

Nachčivan je kombinácia polopúšte a dramatických pohorí a údolí. Na malej ploche sa tak mení prostredie, že to ani možné nie je. Ale čo ťa najviac prekvapí, sú miestni ľudia. Do Azerbajdžanu chodí už takmer každý, ale sem nikto. Miestni ťa zastavujú, fotia si ťa ako atrakciu a vypytujú sa, ako si sa sem dostal. Dostaneš nejedno pozvanie na čaj, kde odpovedáš na tie isté otázky – „Ako sa ti tu páči?“ „Cítiš sa bezpečne?“ Potom dostaneš nejedno telefónne číslo, ktoré máš použiť vtedy, keby sa niečo prihodilo. Neveríš? Príď sa presvedčiť na vlastné oči. Mňa osobne Nachčivan bavil z celého Azerbajdžanu.

KNA_1090

Ešte stále máš pocit, že táto krajina je len na 2-3 dni? Ak rozmýšľaš kam ísť, tak sa ešte pozri na mapu sveta, tam kde je Kaspické more a je malá krajina menom Azerbajdžan. Ja viem, že si povieš, že radšej by si išiel niekam inde, ale dám ruku do ohňa, že budeš viac než prekvapený.

Ak by si chcel spojiť Azerbajdžan s Gruzínskom a Arménskom, inšpiruj sa cestovateľským itinerárom na cestovateľskom webe Travelistan.

Martin Navrátil precestoval viac ako 160 krajín sveta. Jeho blog Travelistan.sk je zdroj základných informácií pre všetkých cestovateľov

Viac článkov