Michaela Galambošová / /
Všetci sa snažíme vyvolať čo najlepší dojem, pričom vieme, že prvý dojem urobí naozaj veľa. Niekedy však niekomu jednoducho nesadneme. Preto je dôležité vedieť, na základe čoho nás ľudia hodnotia.

Prvý dojem môžeme urobiť len raz. Potom už len veľmi ťažko napravíme „pošramotenú“ reputáciu. Je dôležité dať si na sebe záležať. Prichádzame do kontaktu s človekom, ktorý nám z nejakého dôvodu vstúpil do života. Viete, podľa čoho nás hodnotí?

Odpoveď na túto otázku nám dá Amy Cuddy, profesorka z Harvard Business School. Spolu s kolegami takmer 15 rokov študovali problematiku prvého dojmu, pričom prišli k prekvapujúcim záverom.

2 základné kritériá

Podľa nich si každý z nás podvedome pri kontakte s cudzím človekom položí dve zásadné otázky.

Môžem tomuto človeku dôverovať?

To je prvá otázka. Druhá znie takto:

Môžem tohto človeka rešpektovať?

Podľa Amy Cuddy sa všetko, čo sa bude diať, bude odvíjať práve od odpovedí na tieto dve otázky.

Otázka dôvery je otázkou prežitia

Photo by rawpixel.com on Unsplash

Všetko má svoje korene na evolučnej úrovni. Ak by sme nedôverovali cudziemu človeku, pravdepodobne by sme si dlho na tomto svete nepožili. Mohol by nám vraziť do chrbta nôž. Otázka dôvery je preto prioritná. Väčšina z nás chce, aby sme na okolie pôsobili sympaticky a vzbudzovali dôveru.

Otázka rešpektu je nemenej podstatná

Druhá otázka, otázka rešpektu, je dôležitá najmä pre zamestnávateľov. Tí zamestnajú len ľudí, ktorí naozaj vzbudzujú rešpekt a rozhoduje tiež to, či sú kompetentní na to, aby danú pozíciu obsadili.

Photo by rawpixel.com on Unsplash

Podľa Amy Cuddy je však dôležité, aby sme sa prioritne sústredili najmä na vzbudzovanie pocitu dôvery. Kompetencia alebo rešpekt je až na druhom mieste. Ak by ste chceli silou-mocou vzbudiť najmä rešpekt, mohli by ste až príliš tlačiť na pílu, čo by sa určite v konečnom dôsledku negatívne prejavilo na samotnom výsledku.

Preto ak si už dlhšiu dobu beznádejne hľadáte prácu, skúste staviť na otvorenosť, rešpekt a najmä vzbudzujte dôveru. Ostatné sa podľa profesorky Cuddyovej už dostaví samo.

Pozri aj: Buďte dôveryhodní. Toto je 5 psychologických trikov, vďaka ktorým si získate dôveru kohokoľvek

peacequarters
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)