Najhoršie na nej je, že najčastejšie sa jej dopúšťajú tí, ktorých milujete najviac.

Pojem „Gaslighting“ má korene ešte v roku 1938, kedy si úspech získala rovnomenná hra. Spoločnosť o 6 rokov neskôr, teda v roku 1944 šokovala, no zároveň zaujala filmová adaptácia tejto hry. Technika, ktorá bola v celovečernom filme popísaná, zaujala aj ľudí z kruhov psychológie a psychiatrie natoľko, že pojem „Gaslighting“ sa rozhodli zaviesť aj do bežne používanej terminológie. 

Čo je Gaslighting?

Film bol o vzťahu 2 ľudí – extrémne žiarlivého Gregoryho, ktorý bol absolútne závislý na svojej krásnej manželke Paule. Aby nevzbudzovala záujem u druhých mužov, Gregory sa rozhodol, že najlepšie bude, ak nebude Paula vôbec vychádzať z domu. Nechcel jej to však prikázať, chcel, aby to bolo jej vlastné rozhodnutie. Tak sa začal šialený a dramatický kolobeh, kedy Gregory Paulu každým dňom presviedčal o tom, že je šialená. Nakoniec sa mu to podarilo a Paula uverila tomu, že zošalela, že je kleptomanka, že blúzni, a že je pre spoločnosť nebezpečná. Tak prestala z domu úplne vychádzať.

Ak by sa niekto, kto sa nachádza vo vašom najbližšom okolí rozhodol, že vás touto technikou pripraví o rozum, snažil by sa vás presvedčiť, že ste „príliš citliví“, „paranoidní“, „mentálne nestabilní“, či „hlúpi“. Cieľ týchto ľudí je jednoducho vyvolať vo vás pocity, pri ktorých o sebe začnete absolútne pochybovať a nezostane vo vás ani štipka dôvery v seba samého.

pexels.com

Príklad Gaslightingu

V rodine: Jozefov otec je trpký, večne zúrivý muž. Keď dostane záchvaty hnevu, nazýva svojho syna „bastardom“, „malým  idiotom“, či oveľa vulgárnejšími pomenovaniami. Jozef je však inteligentný, snaživý a slušný chlapec. Keď sa otca spýta, prečo sa k nemu správa takýmto spôsobom, podráždene mu odpovie, že je precitlivený.

Vo vzťahu: Anna je úspešnou manažérkou, no zároveň starostlivou matkou a milujúcou manželkou. Jej manžel Peter zarába menej, ako ona, čo nesie veľmi ťažko. Často jej vyčíta, ako málo času trávi s rodinou a svoje problémy občas utápa v alkohole. V takomto stave raz Annu udrel. Presvedčil ju však o tom, že za jeho správanie vlastne nesie vinu ona.

V práci: Mária je asistentkou výkonného riaditeľa v úspešnej spoločnosti. Ten však prepadol hazardu a svojej práci nevenuje toľko času, koľko by bolo potrebné. Spoločnosť začína pomaly upadať a on dáva Márii na plecia celú zodpovednosť za tento negatívny stav. Presvedčil ju, že je nespoľahlivá, svoju prácu si nevykonáva svedomito  a robí priveľa chýb. Mária nastúpila do tejto práce hneď po škole, nemá žiadne predošlé skúsenosti a preto svojmu nadriadenému uverila. Myslí si, že zlyhala na plnej čiare.

thebigriddle.com

15 varovných znamení, pri ktorých by ste mali zbystriť pozornosť

To, že sa pojem Gaslighting u nás ešte až tak často nepoužíva neznamená, že táto technika u nás neexistuje. Používaná je, a žiaľ častejšie, než by sme si možno mysleli. Ak na sebe v poslednom období pozorujete niektoré z nasledovných 15 znakov, mali by ste zbystriť pozornosť.

#1 Na správaní vášho partnera, kolegu, či rodinného príslušníka vám niečo „nesedí“, no neviete presne identifikovať, čo to je.

#2 Nedokážete si racionálne vysvetliť niektoré situácie, v ktorých sa zrazu ocitáte.

#3 Cítite sa zmätene a dezorientovane. 

#4 V blízkosti tejto osoby ste neustále v napätí, no neviete, prečo.

#5 Často cítite potrebu ospravedlňovať sa za to, kým a čím ste.

#6 Nikdy sa necítite byť „dosť dobrí“ a spravíte čokoľvek, o čo vás požiadajú iní, len aby ste to napravili.

#7 Začínate byť neurotickí a máte pocit, že sa strácate.

#8 Začínate veriť tomu, že chyba nie je v druhých, ale vo vašej „precitlivenosti“.

#9 Cítite sa byť izolovaní, nepochopení a depresívni.

#10 Svojmu úsudku už nedôverujete a radšej prijímate iracionálne vysvetlenia od človeka, ktorý vám ubližuje.

#11 Viete, že niečo jednoducho nie je v poriadku, no nedokážete povedať, čo to je. To vás, samozrejme, znepokojuje ešte viac.

#12 Nedokážete sa rozhodovať, pretože si už neveríte.

#13 Máte pocit, že momentálne ste slabšou verziou seba samého. Viete, že v minulosti ste boli neporovnateľne silnejší.

#14 Obviňujete sa za to, že už nedokážete byť šťastní.

#15 Svoje emócie sa už bojíte vyjadriť, tak ste väčšinou len ticho.

pixabay.com

Veľmi veľkým problémom býva to, že tzv. Gaslighter, teda manipulátor, je zväčša veľmi inteligentný človek, ktorý je v okruhu svojich známych veľmi obľúbený. Trápiaca sa obeť tak nadobúda pocit, že sa ani nemá komu zdôveriť, nakoľko by jej nikto neuveril. Zotrváva tak v začarovanom kruhu a od všetkých sa izoluje, čím si cieľ Gaslightera napĺňa.

Viete o niekom zo svojho okolia, kto sa stal obeťou tejto manipulačnej techniky?

Pozri aj: Brainwashing alebo vymývanie mozgu: Psychologická metóda, ktorou obeťou môžete byť aj vy

wikipedia, lonerwolf
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)