Foto: Photo by Dids from Pexels

Je to jednoduchšie, než sa môže zdať.

Niet pochýb, že depresia patrí medzi tie najhoršie psychické ochorenia. Z človeka dokáže doslova vysať život, a opäť nad ním získať kontrolu môže byť poriadne náročné. Počuli ste už však o niečom takom ako pozitívna psychológia? Nasledovný výskum, ktorý publikoval portál Spring totiž dokázal, že nasledovných 8 cvičení dokáže depresiu veľmi výrazne zredukovať. 

Vedcom, ktorí tento výskum realizovali, sa totiž podarilo dokázať, že sústredenie sa na pozitívne emócie nám pomáha bojovať so stresom. Dokázať sa však podarilo aj to, že u repondentov, ktorí začali robiť týchto 8 jednoduchých vecí, už v priebehu 6 týždňov klesla miera úzkosti i depresie.

Čo bolo teda úlohou ľudí? Počas spomínanej doby 6 týždňov sa mali venovať nasledovným činnostiam:

  1. Každý deň nejakým spôsobom prejaviť láskavosť a pozorovať, aký obrovský vplyv to má na zvýšenie pozitívnych emócií. 
  2. Na každý deň si stanoviť aspoň jeden cieľ (aj keď by mal byť akokoľvek jednoduchý) a spraviť všetko pre jeho dosiahnutie.
  3. Každú dobrú a pozitívnu vec si zapísať do denníka, alebo sa o ňu s niekým podeliť. 
  4. Každý deň si takto zaznamenať aspoň jednu pozitívnu udalosť. 
  5. Praktizovať mindfulness.
  6. Každý deň si zapísať aspoň jednu svoju pozitívnu vlastnosť. 
  7. Identifikovať každodenné stresory a pretvoriť ich na niečo pozitívne. 
  8. Viesť si denník vďačnosti.
Photo by Renan Lima from Pexels

Ako teda môžete vidieť, nejde o nič extra náročné – ani časovo, ani nijak inak. Tieto zdanlivé maličkosti však dokážu skutočné zázraky. 

Ako uvádza autorka štúdie, profesorka Judith Moskowitz: “Ľudia, ktorá si osvojili tieto zručnosti, na sebe pozorovali zmiernenie depresie, úzkosti, zlepšenie fyzického zdravia, a tiež posilnený pocit šťastia či ďalších pozitívnych emócií.”

Čo sa týka zlepšenia stavov depresie, respondenti zaznamenali zlepšenie o 7 %, pri úzkosti to bolo 9 %. Ide teda o skvelú doplnkovú liečbu – u ľudí s úzkosťou či depresiou môže byť totiž aj takýto, na prvý pohľad malý rozdiel, priepastný. 

Okrem toho to však samozrejme neznamená, že spomínaným činnostiam by sa mali venovať len ľudia s depresiou a úzkosťami, vplyv pozitívnej psychológie na sebe môže vyskúšať naozaj každý. 

spring
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )