Michaela Galambošová / /
Celý život sa ženieme za šťastím. Myslíme si, že tento pocit dosiahneme, až keď splníme nejaký cieľ. Ale Albert Einstein nám ukazuje, že šťastie predsa len spočíva v niečom inom...

Čo vám prvé zíde na myseľ, keď ráno otvoríte oči a vyskočíte z postele? Okamžite sa na vás zosype zoznam neodkladných povinností? Pre istotu pracovné emaily kontrolujete už v posteli a nikdy, naozaj nikdy si nevypínate svoj telefón. Veď čo by sa stalo, keby vás náhodou zháňal šéf? Preto už od prvých ranných momentov sa pokúšate zo seba vybičovať maximum. No pocit šťastia vám žiaľbohu stále uniká…

Ráno by sme mali myslieť na veci, na ktorých nám skutočne záleží. Ak vedľa vás leží milovaný človek, nebojte sa ho objať. Dajte mu pusu a poďakujte zaňho. Ak ste sami, poďakujte za ďalší deň, ktorý vám bol daný k dobru. Len na vás záleží, čím ho naplníte. Skúste byť vďační aj za prvú rannú šálku kávy, ktorá vám spraví dobrú náladu a pomôže vám ráno vytrepať sa z postele. Ak sa zameriate na dobro, môžete nájsť milión drobných, no podstatných vecí, za ktoré môžete prejaviť vďačnosť.

Aj Albert Einstein, slávny vedec, vedel, na čom skutočne záleží. „Najdôležitejšie rozhodnutie, ktoré nás ovplyvní, je to, či uveríme v priateľský alebo nepriateľský svet, v ktorom žijeme.“ To, či budeme vnímať svet ako skvelé miesto pre život, alebo budeme naň sústavne hundrať, však záleží na nás. Preto by sme sa mali správne rozhodnúť každý jeden deň.

Po prebudení si preto položme otázku, na ktorej naozaj záleží:

Žijem v dobrom alebo v zlom svete?

Možno niekomu príde takáto otázka hlúpa a nepodstatná, no verte, že to, ako na ňu odpovieme, nás ovplyvní oveľa viac, akoby sme čakali.

pixabay.com

Všetko je uhol pohľadu

Ak budete veriť, že svet je dobré miesto, nenecháte sa tak ľahko vytočiť. Aj v negatívnych životných situáciách sa vám podarí uvidieť vyšší zmysel. Nebudete sa rozčuľovať, ak vás niekto predbehne v kolóne áut. Aj čas, ktorý strávite v zápche, budete vedieť využiť pozitívnym spôsobom. Všetko bude do seba zapadať a bude sa vám stávať oveľa menej nepríjemností, ako keď budete silou-mocou presvedčení, že svet je zlý a všetci sú proti vám.

Podobné priťahuje podobné. To si všetci dobre pamätáme už z hodín fyziky. Ak pozitívne reagujeme na situácie okolo nás, budeme oveľa šťastnejší. Už nás nerozhádžu maličkosti, na ktorých vlastne ani nezáleží. Prestanete sa drzo predbiehať, pretože si uvedomíte, že sa všetci aj tak stretneme na tej istej križovatke. Nevytočí vás ani čakanie u zubára, pretože veríte, že ste presne tam, kde máte byť. A tento pocit vás úplne naplní. Možno si konečne nájdete čas na knihu, ktorá úplne zmení vaše ponímanie života. Alebo stretnete niekoho zaujímavého, kto vás môže niekam posunúť. Správne naladenie je  naozaj to najdôležitejšie na svete.

Ako na to?

pixabay.com

„Byť pozitívnym, to sa nedá! Najmä keď ten a ten robí to a to…“ Istotne ste už aj vy počuli takýto argument. No pozitívne naladenie je činnosť, ktorej sa dá naučiť. Ak v mozgu posilníme tie správne prepojenia, bude fungovať pre náš prospech. Skúste si nájsť každý deň aspoň 10 vecí, za ktoré môžete ďakovať. Začnite maličkosťami. Vyhnite sa používaniu negatívnych viet. A zajtra, keď sa ráno zobudíte, sa skúste rozhodnúť. 

Je tento svet dobrý alebo zlý?“ 

A poriadne si rozmyslite odpoveď, pretože tá môže ovplyvniť váš pohľad na život…

Pozri aj: Príliš nad všetkým premýšľate? Duchovný guru Osho radí, ako sa tohto zlozvyku zbavíte

thinkinghumanity
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)