Alexandra Geletová / /
Verili ste im doteraz aj vy?

Psychológia je nepochybne jedna z najzaujímavejších vied, aké existujú. Veď kto by nechcel vedieť, ako asi funguje náš mozog? Prečo sa správame tak, ako sa správame? Čo všetko je za našimi rozhodnutiami? Stále však ešte existuje množstvo mýtov, ktorým ľudia veria, no psychológovia majú iný názor. Pozrime sa na niektoré z nich.

#1 Najlepšie sa niečo naučíme, ak sa budeme učiť „vlastným preferovaným štýlom“

Až neuveriteľných 96% ľudí si myslí, že ak sa budú učiť „vlastným preferovaným štýlom“, to znamená napríklad rôznymi vizuálnymi materiálmi alebo počúvaním, tak sa danú vec naučia najlepšie a najrýchlejšie. Pravda je však úplne iná. Keďže aj študijný materiál, ktorý sa musíme naučiť je rozdielny, potom nemôže existovať len jedna jediná metóda učenia na všetko. Z toho vyplýva, že na rôzne témy potrebujeme rozdielne metódy učenia – nielen jednu.

#2 Ľudská pamäť je záznam všetkého, čo sa stalo

Naša pamäť vôbec nefunguje ako videokamera, ktorá jednoducho zaznamená všetko, čo sa stane. Práve naopak, naše spomienky sú väčšinou len skreslenou verziou toho, čo sa v skutočnosti stalo. Napríklad mnohí sudcovia a policajti sa domnievajú, že čím viac si je svedok istý svojou výpoveďou, tým je pravdepodobnejšie, že sa to stalo úplne inak.

unsplash.com

#3 Mentálnymi poruchami trpia iba zločinci

V médiách radi vykresľujú zločincov tak, že ide o ľudí, ktorí majú nejakým spôsobom narušené duševné zdravie. A potom niet divu, že si väčšina ľudí myslí, že ak má človek nejakú mentálnu poruchu, tak je jednoducho zlý. Výskumy však naznačujú, že najmenej 90% ľudí s duševnými chorobami nevykonáva násilné činy a prevažná väčšina násilných delikventov v skutočnosti nemá žiadnu duševnú chorobu.

#4 Veľké davy = veľká panika

Je typické, že ak sa niečo stane tam, kde je veľká masa ľudí, tak všetci začnú panikáriť a spustí sa totálny chaos.  Rôzne experimenty však potvrdzujú, že to nie panika je kameňom úrazu, ale spolupráca. Ide o to, že ľudia si v takých situáciách prestávajú pomáhať a každý sa snaží zachrániť iba samého seba.

#5 Mýty o autizme

Mnoho ľudí si autizmus vysvetľuje inak. Medzi tie najčastejšie mýty však patrí napríklad to, že autistickým ľuďom chýba empatia, teda schopnosť vcítiť sa do cudzieho človeka. Veľmi častým mýtom je tiež to, že autizmus je spôsobený vakcínou, alebo že každý, kto trpí touto chorobou, má aj nejaký jedinečný a ojedinelý dar.

#6 Pri videní nám vychádzajú lúče z očí

Je až zarážajúce, že aj v dnešnom svete ešte mnoho ľudí verí tomu, že to, čo vidíme našimi očami „tam vonku“ je kvôli lúčom vychádzajúcim z naších očí a nie naopak – že vlastne vidíme preto, lebo lúče dopadajú na našu sietnicu. Táto teória by potom mohla znamenať, že všetky obrazy sveta máme v sebe a tým pádom všetko okolo nás je prázdne.

#7 Domáce násilie páchajú iba muži

Je ľahké si myslieť, že je to pravda, keďže média a celkovo svet sa sústreďuje hlavne na to. Muži sú v priemere väčší a silnejší, preto sú oveľa častejšie považovaní za hrozbu než ženy. Ale ani ženy nie sú úplné neviniatka, pretože až 83% násilia spôsobeného na mužoch bolo dielom žien.

unsplash.com

Pozri aj: 14 vecí, v ktorých psychológia ovplyvňuje váš každodenný život

thisisinsider
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)