Je načase dať si dole ružové okuliare. V skutočnosti ste na tom možno oveľa horšie, ako ste si doposiaľ mysleli.

Dnes si dáme malú dávku (ne)pozitivity. Nebudeme sa snažiť vidieť partnera v jeho lepšej verzii. Práve naopak. Pozrieme sa naňho očami každodennej reality. Povieme si o troch znakoch. Ak ich však nájdete vo svojom vzťahu, nebude to príjemné znamenie. Všetky tri svedčia o tom, že ste v zlom vzťahu s nesprávnym človekom. Jedinou schodnou cestou z takéhoto vzťahu je nájsť únikový východ. Môže to byť bolestivé a nepríjemné. Avšak treba o tom hovoriť. 

Dokážete si aj vy priznať, že sa motáte v nefunkčnom vzťahu? Viete si priznať, že partnerove chyby nie sú len dočasným výpadkom súdnosti, ale je v tom niečo oveľa vážnejšie? Ak áno, tak vám blahoželáme. Práve ste urobili poriadny krok dopredu. Pri analýze vzťahu by ste však mali brať na vedomie tieto tri veci. Sú akýmsi signálom, ktorý vám ukazuje, že naozaj vám bude lepšie bez nej či bez neho.

#1 Strata osobnej slobody

Photo by freddie marriage on Unsplash

Neustále vás kontroluje, chce vedieť o každom vašom kroku. Možno nemá problém sem-tam „sa zabudnúť“ vo vašom telefóne. A svoje konanie nazýva láskou. Vy nemôžete mať priateľov ani záľuby. Partner s vami neustále manipuluje. V skutočnosti ste vo väzení, i keď na sebe nemáte navlečené pásikované pyžamo. A zlá správa pre vás? Čím dlhšie ostanete v takomto väzení, tým ťažšie sa z neho dostanete. Tak ak máte pocit, že vám partner šliape na päty, mali by ste s tým niečo urobiť.

#2 Pravidlo 80/20

Photo by Pablo Varela on Unsplash

Kde bolo tam bolo, existoval raz jeden psychológ John Gottman, ktorý vedel predvídať rozvodovosť u párov až s 90%-nou úspešnosťou. Na svoju predpoveď používal jednoduché pravidlo, ktoré vychádzalo z Paretovho pravidla 80:20. O čo išlo? 80% interakcií medzi partnermi by malo byť pozitívnych. A keďže nie sme dokonalí, máme priestor aj pre negatívne reakcie. Tie by však nemali presiahnuť kritickú hranicu 20%. Ak k tomu dôjde, vzťah vám bude brať čoraz viac energie a rozchod pre vás bude oveľa lepšia možnosť.

#3 Ste radi, keď nie je doma

Photo by Gleren Meneghin on Unsplash

Najprv si to zdôvodňujete hocičím. Tvrdením, že aj vy potrebujete osobný priestor (čo je síce pravda, no nemalo by to viesť k absolútnej izolácii), po argument, že jeho prítomnosť vás jednoducho vyčerpáva. Ale ak vás vyčerpáva a je vám naozaj lepšie bez neho, bude mať ešte pre vás takýto vzťah zmysel? Nebude lepšie sa osamostatniť? Pretože ak takto budete fungovať roky, asi to nebude tá najveselšia predstava.

Veríme, že budete počúvať svoju intuíciu. Tá vás totiž nikdy nesklame.

Pozri aj: Nedokážete na niekoho, kto vám bol blízky zabudnúť? Toto je 10 dôvodov, prečo je to tak

psychologytoday
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy