Henrieta Balázsová / /
Sú síce konšpiračné a s vedou toho majú spoločné málo, no stále im veria tisíce ľudí po celom svete.

Niektorí vedci a filozofi boli hlboko presvedčení o tom, že vnímaná skutočnosť nie je ani zďaleka taká jednoduchá a samozrejmá, ako si myslíme. Ich názory pretrvávajú dodnes a stále sa vo svete nájdu ľudia, ktorí napríklad veria tomu, že mobil alebo notebook, vďaka ktorému práve čítate tento článok zmizne hneď, ako mu prestanete venovať pozornosť. Aj toto tvrdenie nájdete medzi desiatimi najbláznivejšími teóriami, ktoré sa týkajú vnímania sveta okolo nás.

Teória veľkého zamrznutia

Mnoho ľudí je presvedčených o tom, že tak, ako vesmír vznikol veľkým treskom (Big Bang), tak zanikne veľkým zamrznutím (Big Freeze). Veľké zamrznutie je podľa prívržencov tejto teórie konečné štádium vesmíru, do ktorého sa nezadržateľne blížime. Vesmír má totiž podľa nich obmedzené zásoby tepelnej energie, ktoré sa míňajú. V deň, kedy sa minú posledné, jednoducho celý vesmír zamrzne.

Teória solipsizmu

Solipsiszmus patrí ku krajným filozofickým smerom. Hovorí o tom, že jedinou skutočnosťou sú zážitky nášho „ja“, všetko ostatné sú len predstavy. Predstavitelia solipsizmu totiž boli presvedčení o tom, že jediné, čomu môže človek veriť je to, čo zažije na vlastnej koži. Existencia všetkého ostatného je podľa nich spochybniteľná.

Teória subjektívneho idealizmu

Otec idealizmu, George Berkeley, bol presvedčený o tom, že všetko existuje len v našich mysliach. Jeho teória mala samozrejme veľa odporcov. Známym je príbeh, kedy jeden z jeho oponentov zavrel oči, kopol do kameňa a povedal: „Teória je vyvrátená“. Tvrdil, že ak by bola teória pravdivá, do kameňa by nemohol kopnúť so zatvorenými očami, pretože kameň by bol len jeho predstavou.

inquisitr.com

Platónova teória

Platón sa zaradil medzi najvýznamnejších filozofov, akí kedy žili. Počas svojho pôsobenia vyslovil viacero teórií, no jednou z nich bola aj teória o vnímanej realite. Bol presvedčený o tom, že niekde existuje dokonalý svet, v ktorom je dokonalý každý jeden predmet, človek, či rastlina. Všetko, čo vnímame my v našom svete, je len akýsi tieň a imitácia týchto dokonalých elementov.

Teória prezentizmu

Predstavitelia prezentizmu boli presvedčení o tom, že minulosť ani budúcnosť neexistujú – existuje len prítomnosť. Samozrejme, s neexistenciou budúcnosti a existenciou prítomnosti by sme mohli bezvýhradne súhlasiť. Vnímanie minulosti u prívržencov tejto teórie však zachádzalo do krajností, nakoľko tvrdili, že minulosť vlastne vôbec neexistuje. Znamená to napríklad, že to, že ste dnes raňajkovali nie je pravda, pretože sa to nedeje práve v tejto chvíli.

Teória večnosti

Teória večnosti je presným opakom prezentizmu. Jej predstavitelia tvrdili, že čas je viacvrstvová veličina, pričom všetky vrstvy existujú súčasne, no pre pozorovateľa je viditeľná vždy len jedna z nich. Pre jednoduchšie pochopenie – prívrženci teórie večnosti sú presvedčení o tom, že dinosaury, Napoleon a Julia Roberts existujú súčasne, no v inej časovej vrstve. Preto je človek schopný pozorovať a vnímať len jednu z nich.

Teória paralelného vesmíru

O paralelnom vesmíre ste už určite počuli. Niektorí ľudia sú aj v súčasnosti skalopevne presvedčení, že niekde existuje paralelný vesmír, v ktorom možno žijete ešte raz. Možno ste však už zomreli a možno ste sa ešte ani nenarodili, pretože vaši rodičia sa ešte nestretli. Niektorí ľudia sú dokonca presvedčení o tom, že existuje nekonečné množstvo paralelných vesmír, takže vaša osoba môže v tomto momente pokojne žiť miliardami ďalších životov.

thiswallpaper.com

Teória mozgu v zaváraninovej fľaši

V tomto prípade ide skôr o myšlienkový experiment. Jeho tvorcovia boli podobne ako solipsisti či subjektívni idealisti presvedčení o tom, že chápanie skutočnosti záleží len na našich subjektívnych pocitoch. V experimente ide o to, aby ste si predstavili, že váš mozog je v zaváraninovej fľaši. Môže byť riadený ako mimozemšťanmi, tak aj šialenými vedcami – pravdou však je, že sa to nikdy nedozviete. Rovnako si teda nemôžete byť istí ničím a všetko je len vaše subjektívne presvedčenie.

Teória fiktívneho realizmu

Táto teória poteší všetkých filmových či seriálových nadšencov a knihomoľov. Predstavte si svojho obľúbeného filmového hrdinu – nech je to ktokoľvek, či už Superman, Hamlet, Dr. Who, Harry Potter alebo Pikachu – podľa predstaviteľov fiktívneho realizmu všetci existujú. Fiktívni realisti sú totiž takisto presvedčení, že existuje nekonečne veľa paralelných vesmírov, a práve preto je podľa nich nepravdepodobné, že si dokážete predstaviť niečo, čo by v niektorom z nich už neexistovalo.

Teória fenomenalizmu

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo sa stane s vecami vo vašom byte, keď odídete do práce alebo do školy? Alebo s vaším mobilom alebo počítačom potom, ako dočítate tento článok? Fenomenalisti sú presvedčení o tom, že jednoducho zmiznú. Veria totiž tomu, že daný predmet existuje iba v dobe, kedy mu venujeme pozornosť. Hneď, ako ho prestaneme vnímať, prestane existovať.

Pozri aj: AK STE UŽ MALI NIEKEDY POCIT, ŽE VÁS NIEKTO PRENASLEDUJE, MALI BY STE O SEBE VEDIEŤ TÚTO VEC

psych.sk (Henrieta Balázsová), learning-mind
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)