foto: Pixabay

Rozmýšľali ste nad investovaním do kryptomien? Možno vám týmto článkom pomôžeme.

V čase internetového šialenstva menom Bitcoin sa pýtate samých seba či je ešte vhodná príležitosť naskočiť na rozbehnutý vlak a zainvestovať? Vlak ešte neušiel, ešte sa len rozbieha. A aj vy ho môžete posunúť o kúsok ďalej.

Osobne Bitcoin nakupujem z dôvodu niekoľkonásobného zhodnotenia vkladu. Keď hodnota rastie držím, nepredávam. Keď klesá, dokupujem. V komunite sa takýto typ človeka nazýva “HODLER” — skomolenila slova “hold” = držať. Verím, že za pár rokov bude mať moja riziková investícia niekoľkonásobné zhodnotenie. Z čoho vychádzam?

Kurz bitcoinu za posledný rok zaznamenal nárast o +1248.27%.

Takto to vyzerá keď si to rozložíme v priemere na DENNÝ nárast za posledných 7 rokov:

  • 2010: +0.82%
  • 2011: +0.76%
  • 2012: +0.26%
  • 2013: +1.11%
  • 2014: -0.25%
  • 2015: +0.09%
  • 2016: +0.22%
  • 2017: +0.66%

Ako kúpiť bitcoin?

Existuje veľa spôsobov ako kúpiť Bitcon. Na začiatok odporúčam vytvoriť si peňaženku na zmenárni Coinbase. Celý proces registrovania nového účtu je jednoduchý a intuitívny. Okrem Bitcoin-u si tam môžete kúpiť aj iné altcoiny ako Ethereum a Litecoin. Používateľské rozhranie je pekne prehľadné a zorientuje sa tam každý. Môžete si dokonca stiahnuť aj mobilnú appku a sledovať svoje portfólio.

Postup je jednoduchý:

  • Otvorte si svoj účet
  • Verifikujte sa nahratím dokladu svojej totožnosti
  • Vykonajte prvú transakciu (odporúčam SEPA platbu)
  • Nakupujte Kryptomeny

BONUS: pri nákupe nad 80 € získate Bitcoiny v hodnote $10 do svojej Bitcoinovej penaženky.

Bitcoin a ďalšie kryptomeny si môžete kúpiť na burzách Bittrex, Kraken. Tu však vstupujete do zložitejšieho nákupu a role samotného obchodovania.

Kde Bitcoin držím?

Je veľa možností ako si uložiť svoje bitcoiny. Môžete ich držat na svojej online peňaženke v Coinbase, ale z dlhodobého hľadiska to neodporúčam. Existujú aj mobilné aplikácie ako napr. Mycelium. Najbezpečnejšie je použiť “Hard Wallet” — hardvérovú peňaženku. Ide o zariadenie pre bezpečné uloženie kľúčov k bitcoinovej peňaženke. Pre manipuláciu so svojimi Bitcoinami musíte peňaženku pripojit k počítaču,autorizovať sa pomocou pin-kódu a fyzicky potvrdiť tlačidlá. Takto uložené Bitcoiny vám ťažko niekto ukradne. Ja osobne používam Ledger Nano S. Hlavne kvôli svojej cene a veľkosti.

Koľko a ako investujem?

Osobne odporúčam rozložiť investované peniaze do rôznych kryptomien. Moje portfólio vyzerá takto: BTC 33%, ETH 33%, LTC 33%.
Investujem iba peniaze, ktoré môžem stratit a prežijem. Investujem 20% môjho príjmu do nakupovania kryptomien. Riadim sa heslom — pomaly ďalej zájdeš.

Koľko som na kryptomene zarobil?

Za posledný mesiac +60% svojho portfólia. (Išla karta)

Zaujímavé odkazy, ktoré mi na začiatku pomohli zorientovať sa:

Veľmi dobrá príručka na začiatok.
Video podcast Juraja Bednára o Bitcoine. Odporúčam vypočut si všetky jeho podcasty aj na iTunes.

Slovenská BTC komunita na Facebooku.

Na záver vyberám z Twitter feedu:

Pozri aj: Mena, ktorá zmenila finančný sektor. 10 fascinujúcich faktov o Bitcoinoch, po ktorých vám bude ľúto, že ste do nich v minulosti neinvestovali

Tomáš Pinka
Uložiť článok

Najnovšie články