Foto: hazempire.com, wikimedia

Bír Tavíl je jedným z posledných miest na Zemi, ktoré nepatria žiadnemu štátu.

Na svete už nenájdete veľa miest, ktoré by nepatrili niektorému z existujúcich štátov. V núbijskej púšti na hranici medzi Egyptom a Sudánom, sa však nachádza územie známe ako Bír Tavíl, na ktoré si dodnes nenárokuje nikto. Ani sa tomu nemožno veľmi čudovať. Slovami bývalého premiéra našej krajiny v Bír Tavíl nič nie je, a to doslova. To sa však nedá povedať Halaibskom trojuholníku, ktorý sa nachádza hneď vedľa. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Bír Tavíl je územie nachádzajúce sa na hranici Egypta a Sudánu, ktoré však nepatrí ani jednému z uvedených štátov. Nikto oň totiž nemá záujem. Oblasť s rozlohou 2 060 km² totiž neponúka nič iné ako púšť, piesok a hory. Nenájdete tu žiadne mesto, dedinku, dokonca ani jediný dom, žiadnu cestu, studňu, žiadny strom, žiadne suroviny, žiadny prístup k moru. V Bír Tavíle nie je skutočne nič.

Foto: Wikimedia (Úprava: autor)
Foto: hazempire.com

Práve vďaka tomu, že tento kus planéty „nikto nechce“ prišlo pár jednotlivcov s ideou vyhlásiť na území Bír Tavílu vlastný štát. Pamätný je počin Američana Jeremiaha Heatona, ktorý v roku 2014 vztýčil nad oblasťou vlastnú vlajku a vyhlásil územie za Kráľovstvo severného Sudánu. Urobil tak údajne preto, lebo jeho dcéra vždy túžila byť princeznou. Bír Tavíl sa však samozrejme Kráľovstvom severného Sudánu oficiálne nestal.

Foto: Jeremiah Heaton

V susedstve Bír Tavílu sa nachádza oblasť známa Halaibský trojuholník a tá už Egyptu a Sudánu ľahostajná nie je. Oblasť nazvaná podľa prístavného mesta Halaib na pobreží Červeného mora totiž ukrýva pomerne bohaté náleziská zlata a ropy. A tak sa v minulosti Halaibský trojuholník stal predmetom sporu, ktorý trvá dodnes. Po získaní nezávislosti oboch krajín (Egypt, Sudán) bola nad Halaibským trojuholníkom dohodnutá spoločná správa. Ako však už býva zvykom, priateľské dohody idú pri náleze zlata a ropy bokom.

Hala'ib Triangle (Sudan-Egypt) Borders

Doťahovanie o Halaibský trojuholník začalo v roku 1992 a síce do otvoreného konfliktu nevyvrcholilo, situácia bola poriadne napätá. Potom ako v roku 2000 sudánske vojenské jednotky, kvôli vnútroštátnym problémom (očakávaná separácia Južného Sudánu) opustili Halaibský trojuholník, ostalo územie viac-menej pod správou Egypta. Egypt Sudánu ako „odškodné“ za získanie Halaibského trojuholníka ponúkol práve Bír Tavíl. Asi aj sami uznáte, že púšť a skaly za zlato a ropu nie je celkom adekvátna výmena. Preto Bír Tavíl ostáva dodnes nechcený a oficiálne stále nepatrí nikomu.

Pozri aj: Zabudnite na meno tejto krajiny, už sa tak nevolá. Jej kráľ, pri príležitosti svojich narodenín, zmenil oficiálny názov celého štátu

wikipedia.org, unbelievable-facts.com
Uložiť článok

Najnovšie články