Foto: unsplash

Žena išla do nemocnice na rutinnú operáciu.

Ani vo sne však nečakala, že po operácii bude musieť čeliť nezvyčajnému vedľajšiemu účinku. Je totiž Austrálčanka, no zobudila sa so silným írskym prízvukom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Po rutinnej operácii sa zobudila so syndrómom cudzieho prízvuku

Austrálčanka musela ísť do nemocnice, aby jej odstránili mandle, informuje portál IFLScience. Tesne po zákroku sa zdalo, že je všetko v poriadku. O 8 dní neskôr sa však žena zrazu prebudila so silným írskym prízvukom. Angie Mcyen si bizarnú zmenu prvýkrát všimla, keď si spievala v sprche. Odvtedy svoju zvláštnu skúsenosť dokumentuje prostredníctvom sociálnych sietí.

Aj keď je to mimoriadne ojedinelé, niečo také sa skutočne môže stať. Tomuto javu sa hovorí syndróm cudzieho prízvuku. Ako píše portál Health Line, objavuje sa najčastejšie po poranení hlavy, mozgu či po mozgovej príhode. Zvyčajne sa objaví vtedy, ak sa v mozgu poškodí centrum zodpovedné za rečové schopnosti. Prvýkrát sa o diagnóze začalo hovoriť v roku 1907. Odvtedy bol syndróm diagnostikovaný len v približne 100 prípadoch.

@angie.mcyen

Day 1: I woke up with an Irish accent 😱 #sendhelp

♬ original sound – angie.mcyen

Na druhý deň po tom, čo sa syndróm objavil u Angie sa zdalo, že sa prízvuk opäť vytráca. Trvalo to však len chvíľku a prízvuk sa opäť zmenil na írsky. Angie si myslela, že prízvuk čoskoro odznie sám od seba. Ľudí vo videách prostredníctvom TikToku uisťuje, že to nerobí naschvál, jednoducho sa po operácii zobudila so zvláštnym syndrómom. Mnoho ľudí ju totiž obviňuje z toho, že si to celé vymýšľa len preto, aby na seba upútala pozornosť.

Syndróm zvyčajne po čase zmizne sám od seba

Je otázne, ako dlho Angie írsky prízvuk zostane. Vo väčšine prípadov sa po čase vytratí. Napríklad, ak má cudzí prízvuk pacient po mozgovej príhode, prízvuk zmizne, akonáhle sa pacientov mozog dostatočne zotaví. Aj keď sa ochorenie nazýva syndróm cudzieho prízvuku, v skutočnosti sa človek nebudí s novým prízvukom v pravom slova zmysle. Podľa lekárov sa skôr mení spôsob, akým sa pohybuje sánka a jazyk, preto sa mení aj to, ako človek znie a ako vyslovuje slová.

@angie.mcyen

Day 2: I woke up with an Irish accent the day before and thought I was gonna wake up from this weird dream. But no, my Aussie accent’s gone

♬ original sound – angie.mcyen

Zmenený prízvuk je ako pareidolia, zvyčajne ho najviac registrujú ľudia, ktorí sa so syndrómom cudzieho prízvuku prebudia, okolie si nemusí nič všimnúť. Napríklad, v prípade Angie nemusí ísť skutočne o írsky prízvuk, ľuďom sa len môže zdať, že to tak znie. Dalo by sa povedať, že počujeme to, čo počuť chceme. Jedna z teórií hovorí, že prízvukom si pacienti kompenzujú to, že sa nedokážu vyjadrovať tak, ako toho boli schopní dovtedy. Aj keď to nie je nič vážne, Austrálčanka zvažuje návštevu neurológa a logopéda.

Uložiť článok

Najnovšie články