wikipedia

Niektorí ľudia sa zapíšu hrubými písmenami do histórie sveta. A o niektorých doteraz nikto ani len netuší.

Ruku na srdce! Hovorí vám niečo meno Aron Grünhut? Možno sa trochu zahanbíte alebo si poviete, veď sa ma to predsa netýka. ,,Nenápadných“ hrdinov ako bol on by sme však mali poznať. Aronovi môžeme vďačiť za záchranu viac ako tisíc Židov zo Slovenska. Chcete vedieť ako sa mu to podarilo?

Aron pochádzal z ôsmich detí a vyrastal v pobožnej židovskej rodine v Bratislave. Počas prvej svetovej vojny slúžil ako sanitár a po vojne sa oženil. S manželkou Etel Wosnerovou mal päť synov. Keďže bol obchodník, často cestoval do zahraničia. Vďaka týmto cestám mal prehľad o politickej situácií v Európe. Neskôr zacítil nebezpečenstvo, ktoré Židom od Hitlera hrozilo a začal konať.

arongrunhut.org

Záchrana prenasledovaných Židov

Existuje veľmi veľa prípadov, kedy sa Aron podieľal na záchrane Židov. Ihneď po rakúskom Anšluse zachránil 28 člennú skupinu židovských utečencov z Burgenlandu. Chytili ich na území Maďarska a práve Aron zabránil ich vydaniu a zariadil im prevoz a bývanie na Slovensku. Neskôr zorganizoval akciu na pomoc Židom z okolia Kittsee. Aj napriek dlhým vybavovaniam, počas ktorých museli utečenci bývať v jednom člne na Dunaji, sa podarilo Aronovi zabezpečiť ich odchod do iných krajín. Neskôr postavil stanový tábor, v ktorom sa zhromaždila stovka Židov bez domova. Aron sa im snažil zariadiť cestu do Palestíny.

yadvashem

Unikátna záchranná akcia sa konala v júli 1939. Počas tejto akcie sa snažil zachrániť čo najviac slovenských Židov a dostať ich do Palestíny. V jeho plánoch mu pomohli dva prenajaté luxusné dunajské parníky. Volali sa ,,Kráľovná Alžbeta“ a ,,Cár Dušan“. Keď vyplávali z bratislavského prístavu, na palube sedelo 1365 utečencov zo Slovenska, Rakúska, Čiech a Moravy. Plavba bola naplánovaná na 6 dní, no kvôli úradom sa natiahla až na štyri týždne. V rumunskom prístave tak prestúpili na nákladnú loď a po dlhých 83 dňoch sa konečne dostali do svojho cieľa – do mesta Haifa v Palestíne.

pixabay

Väzenie

Samozrejme, že akákoľvek snaha Arona bola oceňovaná len samotnými Židmi, ktorým pomáhal. Koncom roka 1942 ho úrady zatkli. Aj napriek tomu, že sa im nepodarilo dokázať jeho vinu, niekoľko mesiacov bol väznený ako politický väzeň v Ilave. V máji v roku 1943 sa jeho rodine podarilo dosiahnuť, aby bol prepustený. V čase väznenia jeho manželka aj najmladší syn utiekli do Maďarska. Keď ho prepustili, utiekol za nimi a pod falošnou identitou žil v Budapešti. Do rodnej Bratislavy sa vrátil 10. mája 1945. Ulice však boli bez Židov a ich byty boli úplne prázdne. Preto sa rozhodol, že začne Židom pomáhať ešte viac. Najviac pomáhal tým Židom, ktorí sa vrátili z koncentračných táborov a prežili holokaust. Pomáhal im po zdravotnej stránke, ale samozrejme im vždy našiel miesto na ubytovanie. V roku 1948 emigroval do novozaloženého štátu Izrael.

Nenápadný hrdina

Vďaka kvalitnej práci novinárov sa na povrch dostávajú informácie, ktoré boli ukryté. Tak to bolo aj v prípade Arona, pretože o jeho záchrane sa po jeho smrti vôbec nehovorilo. Vďaka novinárovi Martinovi Mózerovi sa verejnosť začala dozvedať o jeho živote a samozrejme o záchrane Židov. V septembri 2014 sa dokonca konala výstava  s názvom „Aron Grünhut, záchranca Židov, bojovník za ľudské práva“. Neskôr bola vydaná aj kniha s názvom ,,Katastrofa slovenských Židov“. O rok neskôr bola na jeho dome slávnostne odhalená pamätná tabuľa.

uzzno

Aron zomrel v roku 1974, no jeho práca nezostala nepovšimnutá, až doteraz. V marci v roku 2017 ho vyznamenal prezident A. Kiska a v Jeruzaleme mu odovzdal štátne vyznamenanie in memoriam, ktoré prevzal jeho vnuk.

Pozri aj: 15 nepublikovaných fotografií z archívu National Geographic, ktoré až donedávna nevidel nikto okrem pár výnimočných

Interez.sk (Anna Zábojníková) , wikipedia. org, aktuality.sk
Uložiť článok

Najnovšie články