Foto: Archív TASR/ Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-4.0 [CC BY-SA]

Rajský plyn

Oxid dusný N2O je bezfarebný plyn s typickou sladkastou vôňou. V minulosti sa používal ako anestetikum pri operáciách, dnes je jeho najväčšie využitie v priemysle, no používa sa aj v domácnosti. Kúpiť sa dá v takmer každom obchode, keďže sa nachádza v bombičkách na výrobu šľahačky.

Jeho účinky pri zneužití a vdychovaní sa prejavujú návalmi smiechu, dobrej nálady. Rajský plyn však poškodzuje centrálny nervový systém a srdce a ťažko sa odhaduje dávka. Jedinec po užití môže mať nekontrolovateľné pohyby a môže dokonca upadnúť do bezvedomia. Môže na ňom nastať psychická a neskôr aj fyzická závislosť.

Toluén

Táto chemická látka má veľké priemyselné využitie. Často sa využíva aj v domácnostiach ako riedidlo. Jeho vzorec je C7H8 a ide o aromatický uhľovodík nazývaný tiež metylbenzén, tiež fenylmetán, technicky toluol.

Ak sa o niekom povie, že je feťák, v prvom momente si predstavíme práve užívateľa toluénu, ktorý sa často vdychuje napustený do handry či vreckovky. Keďže je široko dostupný, lacný a má silný účinok, je vyhľadávaný najmä ľuďmi na okraji spoločnosti.

Na organizmus má devastačný účinok a poškodzuje prakticky každý orgán v tele. Veľmi rýchlo ničí zdravie a poškodzuje intelekt. Pri vdychovaní dochádza k zmenám vnímania reality, užívateľ má ilúzie a euforické pocity.

Popper

Oficiálne ide o čistič na kožu alebo tiež o afrodiziakum. Je to syntetická chemická zlúčenina alkyl-nitritbutyl-nitritisobutyl-nitrit, zvyčajne však ide o amyl-nitrit.

Okrem svojej čistiacej funkcie, ktorá sa používa v menšej miere, často sa využíva pri sexe. Po pričuchnutí zintenzívňuje prežívanie orgazmu a tiež uvoľňuje hladké svalstvo bohaté na prekrvenie. Preto bol v minulosti obľúbený najmä u homosexuálov, keďže uvoľňoval análny otvor. Používajú ho však aj heterosexuálne páry, keďže uvoľňuje svaly aj v oblasti vagíny.

Užíva sa vdychovaním priamo z fľaštičky, v ktorej sa predáva. Pri intenzívnom nadýchnutí dochádza k opojnému stavu spôsobujúceho eufóriu, sexuálnu túžbu, ale aj malátnosť a omámenosť. Prejavuje sa návalom tepla, sčervenaním tváre, neskôr ale aj bolesťou hlavy, mdlobami či až vracaním.

Ide o silnú žieravinu, preto je nebezpečný jeho kontakt s pokožkou a je veľmi nebezpečný pri náhodnom požití. Pri vdychovaní poškodzuje pľúca a nos. Môže sa u neho rozvinúť psychická či dokonca aj fyzická závislosť.

Najnovšie články