Ilustračná foto: Wellcome Colection CC 4.0

Ak bol niekto nízky, bol nízky po celý život, naopak, ak bol niekto vysoký, tak bol vysoký stále. A potom tu bol ešte Adam Rainer.

Adam Rainer bol jedinečným človekom. Samozrejme, každý z nás je jedinečný, no Rainer bol predsa len o niečo viac. Ako jediný človek bol totiž považovaný za trpaslíka a následne aj za obra. 

Malý chlapec

Rainer sa narodil v roku 1899, pričom jeho rodičia mali úplne priemernú výšku. Keď dosiahol tínedžersky vek, bolo všetkým jasné, že mladý Adam je nižší ako väčšina jeho rovesníkov v meste Graz, vtedy ešte súčasť Rakúsko-Uhorska, uvádza portál IFL Science.

Počas 1. svetovej vojny nemohol kvôli výške vstúpiť do armády. Mal iba 137 centimetrov, pričom spodný limit vstupu do armády bol o 10 centimetrov vyšší. O niekoľko rokov sa opäť pokúsil dostať do armády, no s výškou 142 centimetrov bol stále pod limitom. Lekárske správy ale ukazovali, že Rainer mal na človeka svojho vzrastu neobvykle veľké ruky a nohy, pričom jeho chodidlá mali veľkosť 43.

Keď ostatní prestávali rásť, on vtedy začal

Potom nastal zlom. Vo veku 21 rokov, teda vo veku, kedy bežný človek už prestal rásť, začal Adam prekvapivo naberať na výške. A neprestával. Vo veku 32 rokov mal už výšku 218 centimetrov. Predtým bol príliš nízky na to, aby sa dostal do armády, teraz sa týčil nad takmer každého, koho stretol.

Na začiatku 30. rokov bol Rainer vyšetrovaný lekármi a bola mu diagnostikovaná akromegália. Ide o zriedkavú poruchu, pri ktorej organizmus produkuje príliš veľa rastového hormónu. To môže vysvetľovať, prečo boli jeho ruky či nohy abnormálne veľké.

Lekársky tím určil tiež príčinu jeho náhleho rastu. Mal to byť nádor tlačiaci na hypofýzu. Lekári sa rozhodli nádor odstrániť v nádeji, že zabránia ďalšiemu rastu.

Nádor sa síce podarilo úspešne odstrániť, no spôsobilo to iba spomalenie rastu. Keď bol Adam v ďalších rokoch meraný, jeho výška sa síce nezmenila, no zistilo sa, že chrbtica sa mu začína kriviť, čo znamenalo, že stále rastie.

S pribúdajúcimi rokmi sa jeho zdravie zhoršovalo a zakrivená chrbtica mu spôsobovala bolesti a to až tak, že nebol schopný sám stáť. Zhoršil mu tiež zrak a sluch a nakoniec, vo veku 51 rokov zomrel v domove dôchodcov. V čase smrti bol najvyšším mužom Rakúska s výškou 234 centimetrov.

Dodnes neexistuje žiadne záznamy o niekom inom, ako bol Adam Rainer. Samozrejme, existujú nižší a tiež aj vyšší ľudia, no žiaden z nich nebol malým a potom následne obrovským človekom.

0
Uložiť článok
Komentovať